Metastáze, hemangiosarkom u psů 4.61/5 (18)

logo se srdcem, kde je pes a kočka

Metastáze, hemangiosarkom u psů

Metastáze

Metastáze (z řeckého μετά, změna a στάσις, místo; tedy vystěhování) je ložisko nádorových buněk vzniklé roznesením nebo odtržením primárního nádoru. Rakovinné buňky se krví a lymfou nebo přímým rozsevem po organismu dostanou do dalších orgánů kde založí nový nádor. Pokud je primární nádor schopný vytvářet metastáze označuje se jako maligní. Pouze velmi malé procento nemocných u onkologických onemocnění umírá následkem velikosti primárního tumoru. Nejčastěji je úmrtí způsobeno právě vznikem metastáz, jejichž tvorba je velmi složitá a má komplikovaný proces.

Studie která přináší naději

Hemangiosarkom je vysoce maligní a agresivní nádor vznikající z endotelu cév. Tento druh nádoru velmi brzo vytváří metastáze. Látka získaná z houby coriolus versicolor prodlužuje délku přežití psů s rakovinou, zjistila pensylvánská veterinární studie.

FILADELFIE – Psi s hemangiosarkomem, kteří byli léčeni látkou získanou z houby Coriolus versicolor, přežívali nejdelší dobu, která kdy byla u psů s touto nemocí zaznamenána. Toto slibné zjištění přináší naději, že by tato látka jednoho dne mohla pacientům s rakovinou – lidem i psům. Nabídnout použitelnou alternativní nebo doplňkovou léčbu k tradičním chemoterapiím.

Tuto studii provedly dvě fakulty Školy veterinární medicíny Pensylvánské univerzity. Dorothy Cimino Brown je profesorka a předsedkyně Katedry klinických studií a ředitelka Centra veterinárního klinického šetření. Jennifer Reetz působí jako radioložka na Katedře klinických studií. Svá zjištění publikovaly ve volně přístupném článku v časopise Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine.

Polysacharid PSP v houbě Coriolusmetastáze hemangiosarkom

Houba Coriolus versicolor, běžně známá jako houba Yunzhi, se v tradiční čínské medicíně používá už déle než 2000 let. Předpokládá se, že látkou podporující imunitu je polysacharid peptid neboli PSP. V posledních dvou desetiletích některé studie naznačují, že PSP působí také v boji proti nádorům.

„Byla provedena řada studií na skupinách lidí s rakovinou,“ řekla Cimino Brown. „Problémem těchto studií však je, že nutně neměřily to, co většina lidí považuje za klinicky nejdůležitější výsledek, tedy, žijí lidé užívající PSP déle?“

Aby se na tuto zásadní otázku zaměřily, provedly Cimino Brown a Reetz studii na psech s přirozeně se vyskytujícím hemangiosarkomem, agresivní, invazivní rakovinou, která vzniká v krvinkách a běžně zasahuje slezinu. Obvykle postihuje zlaté retrívry a německé ovčáky.

Studie se zúčastnilo patnáct psů s diagnostikovaným hemangiosarkomem. Po rozdělení do tří skupin po pěti každá skupina dostávala jinou dávku – 25, 50 nebo 100 mg/kg/den – přípravku s 50% extraktem z houby Coriolus versicolor, který byl testován na stálost a dobré výrobní postupy.

Majitelé dostali pokyny podávat svému psovi kapsle s extraktem, sestavené pensylvánskými farmaceuty, každý den. Majitelé pak každý měsíc svého psa přivedli do univerzitní Ryanovy veterinární nemocnice na kontrolu. Výzkumníci jim odebrali krev a provedli ultrazvuk, aby určili, do jaké míry se nádory vyvíjí nebo zda rostou a šíří se.

Šok z úspěšnosti léčby veterinář podává léky psovi

Na základě konečných výsledků – jak rychle nádory postupovaly a jak dlouho psi žili – studie naznačuje, že přípravek byl při boji s nádory účinný.

„Byli jsme v šoku,“ řekla Cimino Brown. „Před naší studií byla nejdelší střední doba přežití psů s hemangiosarkomem sleziny, kteří nepodstoupili žádnou další léčbu, 86 dní. My jsme měli i psy, kteří žili déle než rok, přestože nebyli léčeni ničím jiným než touto houbou.”

Mezi skupinami s různým dávkováním nebyly žádné významné rozdíly v délce přežití, ačkoli střední délka přežití byla nejvyšší ve skupině s dávkou 100 mg, a to 199 dní, což zastínilo dříve zaznamenanou střední délku přežití.

Výsledky byly ve skutečnosti tak překvapivé, že výzkumníci požádali univerzitní patology o přezkoumání tkáňových biopsií psů, aby se ujistili, že opravdu měli tuto nemoc.

„Vzorky znovu prohlédli a řekli: ano, opravdu je to hemangiosarkom,“ řekla Cimino Brown.

Hemangiosarkom je možné léčit chemoterapií, ale mnoho majitelů se rozhodne tuto léčbu nepodstoupit.

„Šanci na přežití příliš nezvyšuje, je drahá a pro psa znamená časté návštěvy u veterináře,“ řekla Cimino Brown. „Takže musíte vzít v úvahu kvalitu života.“

Kvalitní extrakt sice není levný, ale pokud se prokáže účinnost, nabídl by majitelům možnost prodloužit život svého mazlíčka bez pravidelných návštěv veterináře. Další výhodou je, že Cimino Brown a Reetz nenašly žádné známky nežádoucích účinků při léčbě PSP.

Léčba bez vedlejších účinků

Výzkumníci se nyní chystají na psech s hemangiosarkomem provést další studie přípravku. By své výsledky potvrdili a vytříbili. Jedna studie porovná extrakt z Coriolu s placebem u majitelů, kteří se rozhodli nevystavovat svého mazlíčka chemoterapii, a druhá přípravek porovná se standardní léčbou chemoterapií.

V závislosti na těchto výsledcích by nakonec veterináři mohli přípravek předepisovat psům pro léčbu hemangiosarkomu a možná i jiných rakovin. Mohlo by se také  přistoupit k rozsáhlému testování na lidech.

„Ačkoli je hemangiosarkom velmi smutné a zničující onemocnění,“ řekla Cimino Brown, „tato léčba by výhledově, pokud prokážeme, že funguje. Mohla poskytovat příjemnou alternativu, která by majitelům a zvířatům na konci života přinesla více společně stráveného času.“

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

3 komentáře v “Metastáze, hemangiosarkom u psů

 1. Harry píše:

  Pes, 6 let, hemangiosarkom o hmotnosti 2 a 3/4 kg. Operace (vyjmutí sleziny – obdiv k naší veterinářce) před 2,5 měsícem (2.11.2022), stále žije a vypadá velmi živě (chce se přetahovat o hračky, běhá venku,…). Dávám oultovku pestrou, CBD, CBG, annovet, probiotika a březovník obecný. Jsem vděčná za každý den, tak nám držte palce.

 2. 17 r. Kenny s hemangiosarkomom píše:

  Momentálne testujeme.. hemangiosarkom diagnostikovali môjmu 17 ročnému pudlovi 31.1.2020 o veľkosti 1.5×2.0 cm, od prvého februároveho týždňa berie 500 mg extraktu z Corioly denne, ale neubehol mesiac a nádor je už takmer dvojnásobne veľký. Skúsim zvýšiť dávku na 100mg/kg/denne, ale pravdepodobne už aj vek zohráva veľkú úlohu. Aj tak ďakujem za tento článok inú “liečbu” si neviem predstaviť.

  • Hemangiosarkom píše:

   Netušil jsem ani, že něco takvého existuje. Boloňský psík 12 let. Hemangiosarkom na slezině o velikosti 3 cm diagnostikován v prosinci 2019. Operace za 14 dní. Sono před operací a nádor už měl 6 cm. Slezina odstraněna. Psík žil od operace jen 4 týdny. Tři týdny hravý, jedl, stolice normální. 4 týden přestal jíst, pít, chodit, podle veterináře metastázemi napadená játra, ledviny. Výrazně zhubnul. Vzhledem k neřešitelnosti stavu a trápení dlouholetého kamáráda v rodině, zvoleno uspání. Přeju Vám hodně štěstí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.