Kandidy – kvasinková infekce

Kandidy patří mezi jednobuněčné houby (kvasinky). Jsou běžnou součástí mikroflóry lidské kůže a sliznic. Pokud je tělo zdravé, nic se neděje. Jejich nadměrný růst však může způsobit kandidózu.

K přemnožení potřebuje tato kvasinka přiměřené teplo, vlhko, stravu (uhlovodany – složené cukry, polysacharidy). V běžném případě kandidy hlídají při množení dobré bakterie. Příjem velkého množství cukru patří mezi rizikové faktory přemnožení. Dále je to likvidace dobrých bakterií kvůli užívání antikoncepce, steroidů, dlouhodobému užívání antibiotik nebo také koupání v chlorovaných bazénech a nadměrné hygieně. Odolnost organismu ničí stres, cukrovka, ale také těhotenství nebo například konvenční censored. Kvasinkovou infekci je možné zanést z cévních katertrů či infuzních roztoků.

kandidyPříznaky kvasinkové infekce

Kvasinková infekce (kandidóza) se může objevit kdekoliv v organismu. Mezi typické projevy patří únava, bolesti hlavy, kloubů a nervů, chronické záněty, alergie, deprese.

Kůže svědí, je zarudlá, pálí, tvoří se ekzémy nebo puchýřky.

V ústech vznikají afty, jazyk má bílý povlak, v ústech máte nepříjemnou chuť a zapáchá z nich. Kandidy v trávicí soustavě provází potíže jako střídání průjmu a zácpy, nadýmání, říhání, potíže při polykání.

Ženy mívají časté záněty močových cest. I v pohlavních orgánech trápí kandidy především ženy. Zasahují dělohu, pochvu a kvasinkovou infekci provázejí tvarohovité výtoky, svědění, opakované záněty. Muži mívají problémy jako začervenalý penis a pálení předkožky až později, ze začátku jsou bezpříznakové.

Kandidy napadají i lymfatickou a dýchací soustavu nebo vlasy.

Deprese, únava, nespavost, zmatenost nebo poruchy koncentrace bývají projevem napadení nervové soustavy.

Terapie kvasinkové infekce

Terapie spočívá v ošetření celého organismu a většinou nestačí krátké zacensored. Důležitá je dieta (bez cukrů a bílé mouky) a podávají se antimykotika. Nezbytné je posílit imunitu včetně střevní flóry.

Prevence

Hygiena je důležitá, nadměrná hygiena může uškodit (platí především u intimních partií). Velký význam má posilování imunity, ať už dostatkem pohybu nebo otužováním. Důležitá je zdravá strava, ve které by neměly být významně zastoupeny cukry a naopak by jídelníček měl obsahovat přísun dobrých (prospěšných) bakterií, například v podobě probiotických nápojů nebo jogurtů s živou kulturou.

Vhodné je se zaměřit na potraviny s protiplísňovými účinky jako tradiční česnek, křen a cibule a další produkty přírody. Při problémech omezte kávu a čaj.

Zdroj https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2012/05/05.pdf https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2013/04/05.pdf


 

Další informace najdete v článcích

Které houby jsou nejúčinnější v boji proti vážným chorobám?