Pane režisére, příští rok slavíte významné životní jubileum a jste v neuvěřitelné formě. Máte nějaký zvláštní recept?
Jsem od přírody líný, ale naštěstí mám kolem sebe lidi, kteří mě nenechají zahálet. Je potřeba zaměstnat hlavu i tělo. Naposled jsem si před prázdninami zaměstnával hlavu. Hrál jsem ve filmu tlumočníka z němčiny do slovenštiny. Při tom ani jeden z těchto jazyků neovládám. Totiž rozumím tomu, co mám říkat, ale výslovnost chce mnohaletou zkušenost, a tu já nemám. Naštěstí mi pomohli všichni při natáčení. Měli se mnou trpělivost já se při tom hodně zapotil. Respektive můj mozek. A moje žena mě nutí cvičit jógu a na power platu. Nechce se mi, ale vím, že to potřebuji. Jsem jí za to vděčný, protože se cítím dobře.
Také mě přivedla k čínské houbě reishi. To je takový malý zázrak. Alespoň pro mě. Zdatně překonávám každé období chřipky a mám dojem, že moje energie souvisí i s houbou reishi. Ostatně je to i vědecky prokázané.
Berete houbu reishi pravidelně nebo jen při oslabení organismu?
Naučil jsem se jí užívat pravidelně a při obtížích, nastanou–li nějaké, zvýším dávky. Stejně k tomu přistupuje Olinka a obě naše holky. Evička chodí do školky a ještě nebyla nemocná a Anička po té, co začala občas užívat Reishi, cordyceps a betaglukan je na tom stejně. Období epidemií chřipek se nás zkrátka netýká. A když už nemoc přijde, tak právě kombinace těchto tří látek vše zažene tak rychle, že se nestačíme divit.
Jste příznivcem tradiční čínské medicíny?
Tak jistě na tom něco bude, když to funguje 5 000 let. Pro mě to bylo ale vše neznámé. Olinka je takový poloviční doktor a spoustu věcí stran zdraví a životního stylu mi objevila. Myslím, že je hlavně potřeba používat zdravý rozum a samozřejmě jsou i situace, kdy se člověk bez antibiotik neobejde.
Záleží Vám na tom, jaké potraviny jíte?
Léta mi to bylo jedno. Byl jsem neduživé dítě a jídlo mě obtěžovalo. A to mi dlouho zůstalo. Vlastně do chvíle, kdy jsem poznal Olinku. Ona má velkou výhodu: je sportovkyně. Bere věci tak, jak jsou. My „intelektuálové“ máme snahu věci domýšlet, interpretovat. Sportovci a lidé „neintelektuální“ berou věci takové, jaké jsou. Umí je nikoli domýšlet, ale vychutnávat. Takže Olinka je mlsná! A obě naše holky jsou po ní. Všechny tři jsou mlsalky, a od nich se mlsat učím i já.
Zaměstnat hlavu i tělo – to je dobrá rada – ale mnoho lidí se dnes bez pohybu u počítače stresuje řešením poměrně povrchních úkolů. Začít se alespoň trochu hýbat je hlavně věcí rozhodnutí, ale jak přimět mysl, aby šla z povrchu více do hloubky, pokud člověk není zrovna režisérem?
Není to tím, co si myslím, nebo co si chci myslet. Je to jednodušší: mám Olinku a Olinka má vůli. Olinka to rozhoduje za mne. Má na to lepší školu, než jsem měl já. její Sportovní gymnasium, na rozdíl od mé jedenáctiletky, učí žáky lépe si všímat vlastního těla.
Jak se díváte na dnešní trendy kdy se pro mnoho lidí stal zdravý životní styl a osobní rozvoj posedlostí. Generace lidí narozených za války nebo těsně po ní se zdá jako mnohem schopnější odolávat životu s optimismem a dnešní mladí lidé jakoby tuhle sílu přes všechny vymoženosti postrádaly. Je to tak, nebo je to jen zdání?
Ono to bude nejspíš tím, že pohodlí, které tu máme, nás vede k hluchotě k potřebám vlastního těla
Kdyby se Vás někdo zeptal, jak žít zdravě a v míru sám se sebou, co byste mu na základě svých vlastních životních zkušeností poradil?
Nezlobte se, ale nemohu generalizovat. Jenom moje zkušenost mi říká:
Pokud jsem na tom tak, že moje lenost je silnější, než starost o moje zdraví, je potom dobré mít kolem sebe někoho, jako je Olinka.