Ikigai: důvod, proč ráno nadšeně vyskočit z postele 4.83/5 (243)

Podle Japonců je ikigai odpovědí na otázku, jak žít smysluplný a účelný život, objevení vlastního “ikigai”.

Co je to však ikigai a jak ho najít?

Ikigai je pojem, který je po staletí hluboce zakořeněn v japonské kulturní tapiserii. V překladu znamená “důvod k životu”, ale jeho význam dalece přesahuje doslovný význam. Ve skutečnosti ztělesňuje způsob života, filozofii, kterou Japonci přijali instinktivně, bez okázalých projevů pýchy nebo sebeprosazování.

Ačkoli západní představa ikigai je často ztotožňována s profesním “sweet spotem”, je to nesprávné označení, protože ikigai se vymyká všem hranicím a podmínkám. Je to holistický, všezahrnující koncept, který přesahuje jakýkoli předepsaný rámec.

Je zřejmé, že snaha o ikigai je celkový pohled na způsob života, doprovázený praktickými návody, který by jste neměli jen tak přehlédnout. Je to cesta sebepoznání, která vyžaduje, aby se člověk ponořil sám do sebe a našel smysl, který dodává životu smysl a vitalitu.

V doslovné podobě se výraz “iki” vztahuje k pojmu život nebo být naživu, zatímco “kai” (v tomto případě se vyslovuje jako “gai”) lze přeložit jako důstojnost, plodnost nebo účinnost.

Ikigai napsané v japonské hiraganě

Ikigai napsané v japonštině kandži

Stojí za zmínku, že “kai” má silný význam výzvy. Ve spojení s vášní naznačuje, že usilování o ni vyžaduje značné úsilí a odhodlání. Doslovný překlad tedy nemusí plně vystihnout hloubku a význam tohoto pojmu. V důsledku toho bylo navrženo mnoho překladů, z nichž všechny jsou považovány za přesné:

  • Důvod žít
  • smysl života
  • důvod bytí
  • smysl života
  • důvod, proč ráno vyskočit z postele
  • proč stojí za to žít
  • to, pro co žijete
  • štěstí z bytí
  • smysl života
  • a tak dále…

Jaké jsou přínosy ikigai?

Ikigai není cíl, ale spíše cesta, způsob života a putování. Proto jsou přínosy usilování o ikigai neomezené. Každý den strávený následováním své vášně je dnem, který má velkou hodnotu a je klíčem k naplněnému životu.

V praktičtější rovině slouží vaše ikigai jako hnací síla vašich činů a dává vám smysl. Inspiruje vás, abyste se každé ráno probudili a usilovali o něco, co přesahuje všednost a status quo. Ikigai vám umožňuje žít smysluplnější a naplněný život.

Torii jako symbol ikigai

Větší pohoda a štěstí

Snaha o dosažení ikigai může mít zásadní vliv na vaši celkovou pohodu a štěstí. Jasný smysl života vám může dát směr a naplnění, což může být neuvěřitelně obohacující.

Větší motivace

Když děláte něco, co je v souladu s vaším ikigai, pravděpodobně se budete cítit více motivovaní a zaujatí. To vám může pomoci udržet si soustředění a odhodlání k dosažení svých cílů.

Snížení stresu a zlepšení zdravotního stavu

Když děláte něco, co je v souladu s vaším ikigai, pravděpodobně se budete cítit méně vystresovaní a uvolněnější. Provozování vaší vášně může být formou péče o sebe a může vám pomoci zvládat stres. Lidé, kteří mají smysl života, se s větší pravděpodobností dožívají vyššího věku, mají lepší duševní zdraví a méně chronických onemocnění.

Výzkumy naznačují, že kromě relaxačních účinků může mít zapojení do tvůrčích činností, jako je malování, kreslení nebo sochařství, také příznivé účinky na fyzické zdraví. Umělecká tvorba může například snižovat hladinu kortizolu, což je hormon spojený se stresem. Snížení hladiny kortizolu může pomoci snížit zánět, který je spojen s řadou chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a artritida.

Je ikigai tajemstvím dlouhověkosti?

Věří se, že ikigai může přinést nejen štěstí, ale také dlouhověkost – možnost žít delší život. Samozřejmě neexistuje žádná záruka, že člověk překoná délku života úctyhodných osobností, jako byl 115ti letý Kama Chinen Okinawi. Obyvatelé japonské Okinawy však zřejmě věří, že mít silný smysl života je pro dlouhý a blahobytný život klíčové.

Okinawa má jednu z nejvyšších populací stoletých lidí na světě a je tzv. “modrou zónou”, jedním z mála míst na světě s nadprůměrnou délkou života. Žije zde “nejstarší žijící ženská populace na světě”, jak uvádí Dan Buettner, autor časopisu National Geographic, ve své přednášce na TEDu Jak se dožít 100+.

Buettner vysvětluje, že strava a společnost jsou sice zásadními faktory, které přispívají ke zdraví a dobré kondici Okinawanů, ale je tu ještě něco navíc. Je tu neuchopitelný prvek, vnitřní pohnutka, hluboký smysl pro cíl, kterému říkáme ikigai.

Dan Buettner říká, že mnoho Okinawanů, starších lidí obecně, nikdy neodchází do důchodu. Pracují. Ne proto, že by museli. Pracují, protože chtějí. Přitom si udržují aktivní mysl, tělo i duši.

Stačí se zeptat Okinawců a řeknou vám, že důvodem, proč žijí tak dlouho, je to, že tak dlouho ŽIJÍ.

Jiné studie odhalují podobná zjištění, která naznačují, že ikigai souvisí s dlouhověkostí:

Má každý ikigai?

V japonské kultuře panuje všeobecné přesvědčení, že pojem ikigai je vlastní všem jedincům. Ve své podstatě je pro každého jedince jedinečný a vychází z jeho osobních hodnot a přesvědčení. Tato ideologie naznačuje, že dosažení naplněného života má základ v osobní reflexi. Projevuje se prostřednictvím různých kanálů, jako je smysluplnost, spokojenost, sebeúcta, morálka a štěstí.

Pro pochopení podstaty ikigai může být užitečné uvažovat o ní z filozofického hlediska. Přesněji řečeno jako o osobní filozofii, která je v souladu s vašimi hodnotami a přesvědčením.

Cíle nebo úkoly nejsou hlavním smyslem ikigai. Místo toho se jedná o nepřetržitý, opakující se proces sebepoznávání a růstu. Ústředním bodem je cesta na rozdíl od konečného výsledku. Je to klikatá cesta, nikdy nekončící cesta, která se proměňuje a roste s vámi, .

Lze ji přirovnat ke složitosti života v tom smyslu, že neexistují žádné předem dané nebo standardizované přístupy k jejímu nalezení. Spíše máte k dispozici celou řadu možností. Abyste se po těchto cestách mohli efektivně pohybovat, musíte se spolehnout na své vášně.

Nejde o cíl cesty. Je to cesta.
Ralph Waldo Emerson

Nakonec je na vás, abyste si definovali svou vlastní verzi ikigai. Má potenciál být tak velkolepé nebo zjednodušené, jak si sami zvolíte. Přijměte tento koncept a žijte v souladu s jeho vlastní verzí. Pak je možné překonat omezení a hranice a dosáhnout naplněného a smysluplného života.

Jak najdete svůj ikigai?

Hledání ikigai zahrnuje cestu sebepoznání, na které zkoumáte své vášně, hodnoty, silné stránky a dovednosti. Je to neustále se vyvíjející dobrodružství, které se vyznačuje proměnlivostí a změnami. Vyžaduje to čas a trpělivost při zkoumání a experimentování, dokud nenajdete to, co s vámi rezonuje. S časem a úsilím můžete najít svůj ikigai a žít účelný a naplněný život.

Existuje nekonečné množství cest k seberealizaci a objevování. V tomto ohledu si lze osvojit jeden ze dvou známých přístupů k odhalení svého životního cíle: holistický a pragmatický přístup.

Bez ohledu na rozdíly mezi oběma přístupy zůstává důležitost sebepoznání a introspekce společným výchozím bodem pro nastoupení cesty k seberealizaci pro oba přístupy.

Holistická cesta k nalezení svého ikigai

Holistický přístup k nalezení svého ikigai v podstatě pomáhá člověku objevit vzájemné propojení různých aspektů jeho života, včetně fyzického, emocionálního a duchovního stavu. Tento přístup podporuje širší pohled na život a zdůrazňuje důležitost harmonizace různých aspektů života.

Jak si představuje Marc Winn v níže uvedeném Vennově diagramu, západní reprezentace tohoto konceptu zahrnuje holistický přístup. Obrázek znázorňuje, jak se čtyři odlišné dimenze vašeho života mohou překrývat a identifikovat ve středu, ve vašem sweet spotu.

Je však důležité si uvědomit, že ačkoli rámec, jak je znázorněn, může přesně reprezentovat váš ikigai, význam jednotlivých oblastí se může značně lišit. Kromě toho vězte, že kromě prvního rozměru “Dělejte, co vás baví”, není žádná z ostatních oblastí pro ikigai nezbytnou podmínkou.

  • Vášeň: Dělejte, co vás baví
  • Profese: Dělejte to, v čem jste dobří
  • Poslání: Dělej to, co svět potřebuje
  • Povolání: Dělej to, za co můžeš dostat zaplaceno

Krok 1: Vášeň – Dělejte, co vás baví

Tento rozměr zahrnuje vášně, zájmy a koníčky, které vám přinášejí radost a naplnění života. Věnovat se činnostem, které skutečně milujete, může vést k pocitu energie a motivace. To se v konečném důsledku promítne do vyšší produktivity. Proto je nezbytné určit činnosti, které s vámi skutečně rezonují a přinášejí vám pocit radosti.

Zjednodušeně řečeno, co jsou vaše vášně nebo co děláte nejraději? Všimněte si důrazu na slovo “dělat”.

Najděte svou životní vášeň, abyste našli své ikigai.

Krok 2: Profese – dělejte to, v čem jste dobří

Tento rozměr představuje vaše jedinečné dovednosti, talenty a schopnosti, které vás odlišují a dávají vám vyniknout. Je velmi důležité porozumět oblastem svých odborných znalostí a přirozených sklonů, které vám pomohou realizovat vaše vášně a životní cíl.

Ať už se jedná o hru na hudební nástroj, veřejné vystupování nebo organizování akcí, můžete svůj talent nebo dovednosti začlenit do svého ikigai.

Navíc to, v čem jste dobří, může být také součástí vašeho zaměstnání. Můžete mít například talent na prodej, marketing, poradenství atd.

Bez ohledu na to, na co se rozhodnete zaměřit, je důležité věnovat se zdokonalování svých dovedností, zvládnutí svých talentů a růstu svého cíle.

Krok 3: Poslání – Dělejte to, co svět potřebuje

Jakou změnu chcete ve světě udělat? Jaké cíle a hodnoty jsou vám blízké? Je něco, co byste chtěli na fungování světa změnit? Pokud ano, zvažte, jak můžete začít své životní poslání.

Je však třeba poznamenat, že pojem “svět” lze vykládat více způsoby. Buď doslova jako miliony lidí, nebo liberálněji jako jediného člověka – vás samotné. Koneckonců to, co svět skutečně potřebuje, je, abyste se věnovali svému ikigai. Teoreticky by vše ostatní mělo zapadnout na své místo.

Krok 4: Povolání – dělejte to, za co můžete být placeni

Čtvrtý rozměr holistické cesty může být nejnáročnější na dosažení. Kombinací svých dovedností, zájmů, hodnot a finančních požadavků však můžete objevit ideální povolání, které vám zajistí finanční stabilitu a úspěch. Být placený za to, že využíváte svůj talent a vášně k tomu, aby byl svět lepším místem, je totiž nejen naplňující, ale také vám to zaplatí vaše účty, což je nejsladší z možných sweet spotů.

Je nezbytné poznamenat, že do této kategorie spadá také dobrovolnictví nebo přijímání povinností, jako je péče o rodinu bez nároku na odměnu.

Pragmatická cesta k ikigai

Na rozdíl od výše uvedeného přístupu vychází pragmatický přístup z realističtějších zjištění. Tento přístup se zaměřuje na identifikaci realizovatelných kroků k dosažení naplněného života, znamená stanovení cílů, plánování akcí a měřitelné výsledky.

Existuje několik pragmatických způsobů, jak objevit svou životní vášeň. Zde je několik návrhů:

Prozkoumejte své zájmy: Věnujte nějaký čas identifikaci činností nebo témat, která skutečně vzbuzují váš zájem. Vyzkoušejte nové koníčky nebo kurzy, které jste vždy chtěli vyzkoušet, ale nikdy jste k tomu neměli příležitost.

Zamyslete se nad svými minulými zkušenostmi: Zamyslete se nad zážitky nebo úspěchy, které vám v minulosti přinesly pocit uspokojení a naplnění. Zamyslete se nad tím, čím pro vás byly tyto zážitky smysluplné a zda se v nich objevují nějaká společná témata.

Zvažte své silné stránky: Identifikujte své silné stránky a talenty, protože ty mohou často souviset s vašimi vášněmi. Zamyslete se nad tím, jaké máte dovednosti a co je pro vás přirozené.

Hledejte inspiraci: Inspiraci hledejte u ostatních. Čtěte knihy nebo sledujte dokumentární filmy o lidech, kteří se úspěšně věnují svým vášním. Navštěvujte akce nebo přednášky související s vašimi zájmy.

Experimentujte: Vyzkoušejte různé věci a nebojte se selhat. Pokud se nějaká činnost neukáže jako vaše vášeň, je v pořádku změnit směr a zkusit něco nového.

Nezapomeňte, že najít svou vášeň je cesta, která vyžaduje čas a úsilí. Díky otevřenosti a ochotě zkoumat můžete objevit, co vás skutečně pohání a vede k naplněnějšímu životu.

Ikigai: Japonské tajemství dlouhého a šťastného života

Ve své knize “Ikigai: Japonské tajemství dlouhého a šťastného života” autoři Héctor García a Francesc Miralles poskytují komplexní návod, jak objevit a sledovat svůj ikigai neboli důvod bytí.

Kniha vychází z rozsáhlého výzkumu a rozhovorů s japonskými stoletými lidmi a nabízí cenné poznatky o tajemství dlouhého a šťastného života.

Autoři vyzdvihují několik klíčových poznatků, které mohou čtenářům pomoci při hledání jejich ikigai, včetně významu mít Moai, skupinu přátel nebo síť sociální podpory, udržování fyzické a duševní pohody, pěstování myšlení proti stárnutí, prožívání flow a dodržování deseti pravidel ikigai.

Jasně, stručně a poutavě napsaní autoři předkládají praktická cvičení a návrhy, které čtenářům pomohou identifikovat a realizovat jejich ikigai.

Malá kniha Ikigai: Tajná japonská cesta ke šťastnému a dlouhému životu

Dalším dobrým čtením, které je věrné konceptu cílevědomého a smysluplného života, kupodivu s podobným názvem, je “Malá kniha Ikigai: Tajná japonská cesta ke šťastnému a dlouhému životu” od Kena Mogiho, neurovědce, vedoucího výzkumného pracovníka v počítačových laboratořích Sony a hostujícího profesora na Tokijském technologickém institutu.

V této knize Ken Mogi představuje 5 různých pilířů (jak sám říká, v žádném konkrétním pořadí), jak najít svůj ikigai:

  • Začít v malém → zaměřit se na detaily
  • Uvolnit se → přijmout to, kým jste
  • Harmonie a udržitelnost → spoléhat se na druhé
  • Radost z maličkostí → ocenit smyslové potěšení
  • Být tady a teď → najít svůj proud

Začít v malém → zaměřit se na detaily

Jsme povzbuzováni k tomu, abychom zlepšovali své chování po malých krocích.

Může to znamenat, že se ráno probudíte dříve nebo změníte svůj denní režim natolik, abyste si našli čas na to, co děláte rádi. Mohou to být také drobné úpravy v tom, co děláte, abyste zlepšili své dovednosti nebo profesi. Nakonec se takové malé změny stanou zvykem a povedou k podpoře vašeho ikigai.

Uvolněte se → přijměte to, kým jste

Nezbytným předpokladem úspěchu při hledání svého ikigai je pochopení toho, kdo jste a za čím si stojíte.

To neznamená, že se vaše myšlenky a činy časem nezmění. Ve skutečnosti to můžeme očekávat. Jen se ujistěte, že přijímáte sami sebe a dáváte si povolení být sami sebou, ať se děje cokoli.

Harmonie a udržitelnost → spoléhejte na druhé

Čím více se dělíme a čím více se zapojujeme, tím příjemnější může být život pro nás všechny.

Snažte se mluvit s lidmi kolem sebe ne o cílech, které máte, ale spíše o vášních, které máte, o maličkostech v životě, o chvílích, kterých si vážíte atd. atd. Snažte se vytvářet společné vazby s lidmi ve svém okolí. Vstřebávejte energii, kterou vám dávají, a oplácejte jim ji stejnou měrou.

Radost z maličkostí→ oceňujte smyslové potěšení

Snažte se ocenit věci, které v životě často považujeme za samozřejmost.

Zamyslete se nad tím, kolik dovedností nebo úsilí jste vložili do všeho, co děláte. Najděte, co vám dělá dobře, když to děláte, a pak se zaměřte na to, abyste to dělali lépe. Dělejte to dostatečně často a hodně podobně jako zvyk. Zjistíte, že jste vděčnější za talenty, které máte, a za lidi a věci kolem vás.

Být tady a teď → najít svůj flow

Všímejte si toho, jak se cítíte, a svého okolí.

Oceňujte prostřednictvím svých smyslů, co můžete, a usilovně pracujte na tom, abyste byli v souladu se životem. I jednoduché činnosti, jako je hluboký nádech, jeho zadržení a následné pomalé uvolnění, vám mohou pomoci dostat se do správného rozpoložení. Když to uděláte, věci se vám nějak vyjasní a vaše další kroky budou více uzemněné.

Démon v místnosti

Ať už máte jasnou představu o směru, kterým se ubíráte, teprve začínáte a hledáte své první kroky, nebo jste dobře naladěni na svůj cíl, stejně jako mnoho dalších lidí na své cestě, i vy můžete čelit jedné z nejtěžších překážek na své cestě: prokrastinaci.

Důvod prokrastinace je univerzální. K mnoha častým příčinám patří strach ze selhání, nedostatek motivace, perfekcionismus a netrpělivost. I když se to, co ovlivňuje mě, může lišit od toho, co ovlivňuje vás, konečný výsledek je stejný. Bohužel nakonec neděláme nic, abychom se vyhnuli konfrontaci s výzvami, které potřebujeme překonat.

Postavte se výzvě čelem

Je nezbytné postavit se výzvám čelem. Buď musíte pilně pracovat na překonávání překážek a udržovat stálé tempo, nebo se úplně zastavit.

Buďte si však vědomi nebezpečí nečinnosti. Nečinnost může přinést okamžité, i když negativní výsledky, aniž by vyžadovala jakékoli úsilí. Jednoduše nemusíte dělat nic, abyste nemuseli čelit výzvám, které potřebujete překonat.

Nenechte se však mýlit. Okamžitá úleva od stresu a úzkosti, která může nečinnost provázet, je často iluzorní a pomíjivá. Důsledkem krátké pauzy může být delší období stagnace. Dlouhodobé otálení může vést k neustálému koloběhu vyhýbání se, což v konečném důsledku podkopává potenciál k úspěchu a naplnění.

Prokrastinace je jednou z nejčastějších a nejsmrtelnějších nemocí a její daň na úspěch a štěstí je vysoká.

Veškerý čas a prostředky investované do přípravy a plánování by se nevyhnutelně staly zbytečnými, kdybyste nedělali nic.

Nicméně není vše ztraceno, protože uvědomění si nebezpečí prokrastinace může sloužit jako výchozí bod pro přijetí aktivních opatření k dosažení vašich cílů.

Udělejte tolik kroků, kolik potřebujete

Prokrastinace, ačkoli je jistě součástí cesty, není cestou ke spokojenému a produktivnímu životu. Chvilkovou úlevu, kterou přináší přestávka, převáží škodlivé účinky dlouhodobého otálení při realizaci svých vášní. Je proto nezbytné prokrastinaci překonat a pokračovat v úsilí o dosažení svého ikigai.

Naštěstí krása ikigai spočívá v možnosti začít znovu, v případě potřeby opakovaně. Jak se říká: “Když se ti to napoprvé nepodaří, zkus to znovu a znovu”.

Pamatujte, že předchozí zkušenosti mohou sloužit jako základ pro budoucí pokusy a začínat od nuly není překážkou, ale spíše příležitostí k učení a růstu.

Cesta dlouhá tisíc mil začíná jedním krokem.

Lao-c’

Vaše další kroky

Možná dáváte přednost jednomu přístupu před druhým, nebo oběma souběžně. Ať už si však vyberete kterýkoli způsob, jistě jste schopni najít svůj vlastní ikigai.

Nemusí se tak stát ze dne na den jedním rychlým skokem, to si uvědomte, ale spíše postupně s každým krokem, který uděláte. Ať už jsou tyto kroky malé nebo masivní pokroky, které pohnou srdcem a myslí celého světa, nebo jen pro vás, každým dnem uvidíte, že váš život se stává smysluplnějším.

Nenechte se však mýlit. Určit svůj životní cíl může být těžké. Vězte, že tato výzva stojí za to a že za její hledání vděčíte sami sobě.

Pak se chopte šance. Pamatujte, že jakmile svůj životní cíl najdete, nemá smysl, pokud podle něj nebudete jednat. Jinými slovy, nemá smysl snít o tom, že budete dělat věci, které chcete dělat, a pak pro to nic neudělat.

Jediným výsledkem nečinnosti bude lítost, zvláště když vám jen máloco brání udělat krok vpřed a skutečně se věnovat svým vášním a snům.

Nicméně žít cílevědomý život je volba, která vyžaduje cílevědomé jednání. Buď se rozhodnete jít za svými vášněmi a sny, nebo se rozhodnete nejít. Buď si tento závazek dáte, nebo ne.

Pokud najdete svůj ikigai, jistě naleznete štěstí, které si s sebou ponesete po celý život.

Nejlepší čas začít byl včera. Další nejlepší čas je teď.

Vydejte se na cestu, pokud jste ještě nezačali. Zabývejte se životem, zůstaňte aktivní co nejdéle, pečujte o sebe fyzicky i psychicky, buďte společenští, děkujte za to, co vám rozjasní den, a žijte přítomností.

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

8 komentářů v “Ikigai: důvod, proč ráno nadšeně vyskočit z postele

  1. Dalibor Bárta st. píše:

    Pokusím se podle tohoto návodu žít.
    Nevím, jak mi to půjde, je mi už 67 let a cítím, že mi elán kvapem ubývá.
    D. Bárta st.

  2. PaedDr. Jiří Roth píše:

    Domnívám se, že tímto způsobem života lze začít i v pozdním věku, kdy můžeme využít všech zkušeností, ať kladných, či záporných nasbíraných během věku a s tímto bohatstvím svůj život zúročit. V mladším věku lze předpokládat, že pokračování života bude ovlivněno zdarem a nezdarem na cestě.

  3. Lubomír píše:

    Nemám snad ani co dodat, je to popsáno dobře. Jde o to, zaměřit se na to co mne baví,
    v čem vynikám, co bych chtěl dělat, nezapomenout na kamarády a známé. Udržovat přátelské vztahy……cvičit tělo i mysl.

  4. Milena píše:

    Děkuji za tento článek, je to skvělý způsob jak si uvědomit, že máme život ve svých rukách a a nemusíme dlouho přešlapovat na místě.
    Děkuji.

  5. Jana píše:

    záludný obsah, připomíná křesťanskou misi snažící se zapracovat do sebe – izmy,které potkává po Cestě. Asi do 1/3 lze souhlasit s obsahem až po slova sebepoznání a introspekce, celistvost Tao jest (dle mne) souznění ducha s realitou v činech. Souzním-li s Tao nemohu nic “mít” a čelit výzvám s novými začátky…volím pouze změnu způsobu vnímání zkušenostního panelu v jedné ze sedmi úrovní, když jsem ten, kterým se realizuje Jsoucno skrze přítomnost osobnosti. Vše je v a Tao.(velmi stručné)

    • Marie píše:

      Mi se to moc líbí a děkuji. Stále hledám smysl života ale chybí mi energie. Možná je to ta prokrastinace. Zkusím na sobě ještě zapracovat.

      • Paolo píše:

        Maruško, když ale mě baví nedělat nic, go s tím. Navíc v ničem nevynikám, takže si již mohu objednávat pohřební službu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *