Cordyceps a Reishi zvyšují hladinu mužského pohlavního hormonu 5/5 (3)

muž běžící při západu slunce

Cordyceps a Reishi zvyšují hladinu mužského pohlavního hormonu

Za posledních několik let jsme byli svědky odhalení, že spousta našich nejúspěšnějších soutěžních sportovců se k vítězství dostala přes doping. Doping už byl zjištěn mezi některými nejslavnějšími baseballisty, atlety, cyklisty i jinými. Nutkání dopovat – využívat chemii k podpoře výkonu – vychází z potřeby vyhrát soutěž. Ale fyziologický cíl je obvykle zvýšení hladiny mužského pohl. hormonu (dále jen mph) v těle a snížení hladiny zánětlivého kortizolu. Je k tomu opravdu potřeba chemie, která v zásadě porušuje etický kodex týkající se férového soutěžení? Příroda je jistě fér. Jinými slovy: Je možné podpořit mph a snížit kortizol u těch, kteří se snaží zůstat zdraví pomocí přírodních strategií? A co ti, kteří chtějí dodržovat pravidla soutěže? Ano. Nový výzkum vymezil několik produktů, které zvyšují mph a omezují kortizol. Jedny z posledních jsou dvě významné lékařské houby – reishi a housenice. Ve dvojitě slepé klinické studii výzkumníci z univerzity v italské Pavii zjistili, že tyto dvě lékařské houby značně podporují výkon a regeneraci cyklistů.

Houby významně zvyšují hladinu mph

Výzkumníci vybrali sedm mužů, kteří závodili v cyklistice přes deset let. Cyklisté trénovali v průměru 300 kilometrů týdně a 12 000 až 15 000 kilometrů ročně. Výzkum byl uznaný a vyvinutý v souladu s Helsinskou deklarací přijatou na Osmnáctém valném shromáždění Světové lékařské asociace. V rámci čtyřměsíční studie cyklisti jeden měsíc dostávali placebo a pak tři měsíce dostávali doplňky složené z lékařských hub Ganoderma lucidum – lesklokorky lesklé, také zvané reishi – a Cordyceps sinensis – housenice čínské.

Vyzkoušeny dva cyklistické závody – jeden s houbami a jeden bez nich

Během testovacího období cyklisté denně trénovali a během každého období se cyklisté zúčastnili cyklistického závodu na dlouhou trať. První závod – pořádaný koncem fáze studie, kdy bylo podáváno placebo – byl 110kilometrový Gran Fondo Laigueglia. Tento závod má převýšení asi 1 500 metrů a trvá téměř čtyři hodiny, kdy cyklisté jedou průměrnou rychlostí 36 kilometrů za hodinu. Koncem období podávání doplňků z hub se cyklisté zúčastnili Gran Fondo Aprica. Ten je dlouhý 85 kilometrů, má převýšení přes 1 600 metrů a trvá skoro čtyři hodiny při průměrné rychlosti asi 24 kilometrů za hodinu. Tento druhý závod se považuje za těžší než ten první, protože vede prudším a náročnějším terénem.

Výzkumníci použili několik testů, aby porovnali výkony cyklistů v denních tréninzích a závodech. Každý z nich nosil Sense Wear Pro Armband, který odhadoval využití energie včetně výroby tepla, svalového výkonu a galvanických kožních reakcí, teploty pokožky a tělesné teploty. Výzkumníci také odebírali vzorky krve a měřili antioxidační potenciál krve ve vztahu k volným radikálům. Metabolický termín je vychytávání volných radikálů. Tato míra antioxidační funkce se týká schopnosti krve rozkládat metabolity cvičení, které způsobují kyselost krve a vedou k bolestivosti a vyčerpání. Výzkumníci také u cyklistů testovali poměr mph/kortizolu, který ukazuje intenzitu výkonu, stupeň zánětu a vyčerpání. Například když se hladina kortizolu vůči mph zvýší o více než 30 %, považují to trenéři za znak přetrénování a fyzického vyčerpání. Nejpodstatnější je, že tyto houby zvyšují hladinu mph. Opravdu.

mužský pohlavní hormon

Závodníci na houbách měli vyšší hladinu mph a kratší dobu regenerace

Po porovnání hodnot během podávání placeba po závodu a před ním výzkumníci zjistili, že pět ze sedmi cyklistů překročilo 30% hranici u poměru mph/kortizolu. To znamená, že se oficiálně nacházeli v pásmu vyčerpání. Zbylí dva sportovci – nejlepší závodníci – měli zvýšený poměr mph/kortizolu při srovnání před závodem a po něm během podávání placeba. V závodu na konci období podávání houbových doplňků měli cyklisté jako skupina přibližně dvojnásobné hladiny mph před závodem a asi čtyřnásobné hladiny mph po závodu ve srovnání se závodem během podávání placeba. A to i přesto, že druhý závod byl výrazně náročnější než ten první. Předzávodní hladiny kortizolu byly také výrazně rozdílné u obou závodů. Při druhém závodu – po třech měsících podávání doplňků z hub – byly výsledkem přibližně o třetinu nižší hladiny kortizolu před závodem. Poměry mph/kortizol při prvním závodu a druhém závodu (po třech měsících podávání doplňků z hub) byly také výrazně jiné. Předzávodní poměry mph/kortizol ve druhém závodu byly více než dvojnásobné než při prvním závodu. Ale pozávodní poměry mph/kortizolu byly značně vyšší – více než šestkrát vyšší – ve druhém závodu než v prvním závodu. Dokonce i méně trénovaní cyklisté měli také značně lepší poměry mph/kortizolu. Jejich druhé předzávodní poměry mph /kortizolu byly asi třikrát vyšší než první předzávodní hladiny. A jejich druhé pozávodní hladiny byly téměř třikrát vyšší než u prvního závodu. Navíc měli cyklisté po druhém závodu vyšší míru vychytávání volných radikálů ve srovnání s prvním závodem. (1) Výzkumníci došli k závěru, že: „Výsledky ukazují, že po třech měsících užívání doplňků se poměr mph/kortizol statisticky významně změnil, a tím sportovce ochránil před nefunkčním přepětím a syndromem přetrénování.“ Zjistili také, že: „Po třech měsících užívání doplňků z hub data ukazují zvýšenou schopnost vychytávání volných radikálů v séru sportovců po závodu, a tím je chrání před oxidačním stresem.“

Reishi a cordyceps mají mnoho zdravotních přínosů

Tyto dvě houby mají vedle vlivu na vychytávání volných radikálů i mnoho jiných účinků. Reishi je z těchto hub více prostudovaná a podle zjištění významně povzbuzuje imunitu. Reishi obsahuje mnoho blahodárných sloučenin včetně triterpenů a beta-glukanů, také adenosinmonofosfátu a superoxid dismutázy. U nich bylo zjištěno, že prospívají srdci a cévnímu systému a předchází nemocem. (2, 3) Cordyceps se používá v tradiční čínské medicíně pro své obecně posilující a detoxikační účinky.

mužský pohlavní hormon - cordyceps

Jedna z jejích nejúžasnějších složek je cordycepin – neboli deoxyadenosin. Tato biochemická látka je podobná adenosinu, který je součástí cyklu ATP. Obě tyto houby také obsahují mnoho jiných živin. Například sto gramů hub reishi obsahuje přes 15 gramů bílkovin, přes 60 gramů vlákniny a je dobrým zdrojem většiny vitaminů skupiny B a také draslíku, selenu a mědi.

Příroda nabízí lepší protidopingovou alternativu

Můžeme zmínit, že mnoho cyklistů, u kterých byl zjištěn doping, se snažilo dosáhnout stejných účinků, jaké vidíme u těchto dvou hub: zvýšit hladiny mph a snížit hladiny kortizolu. Ke zjištění, zda tyto houby podpoří hladinu mph i u nesportovců, je potřeba provést další výzkum. Ale předběžný výzkum odhalil, že reishi omezuje enzym 5-alfa reduktázu. Tento enzym – 5-alfa reduktáza – se účastní přeměny mphna dihydrosteron (DHT). Při nižší hladině 5-alfa reduktázy se méně mph přemění na DHT, a tak zůstane více mph. A proč se užívání přírodních doplňků například z hub ve sportu nepovažuje za doping? Protože matka příroda nepodvádí. Matka příroda použije své zázračné schopnosti tak, aby tělo dostalo vyvážený poměr bezpečné výživy a zdravých fytoživin.

Zdroj 1) Paola Rossi, Daniela Buonocore, Elisa Altobelli, Federico Brandalise, Valentina Cesaroni, Davide Iozzi, Elena Savino, and Fulvio Marzatico. Improving Training Condition Assessment in Endurance Cyclists: Effects of Ganoderma lucidum and Ophiocordyceps sinensis Dietary Supplementation. Evid Based Complement Alternat Med. 2014; 2014: 979613. Published online 2014 Apr 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3995149/2) Susan Jones, Kainoor Krishnankutty Janardhanan. Antioxidant and Anticensored Activity of Ganoderma lucidum (Curt.: Fr.) P. Karst.— Reishi (Aphyllophoromycetideae) from South IndiaArticle in International Journal of Medicinal Mushrooms 2(3):195-200 · January 2000. https://www.researchgate.net/publication/284685427_Antioxidant_and_Anticensored_Activity_of_Ganoderma_lucidum_Curt_Fr_P_KarstReishi_Aphyllophoromycetideae_from_South_India3) N. Sheena, B. Lakshmi, Kainoor Krishnankutty Janardhanan. Therapeutic potential of Ganoderma lucidum (Fr.) P. KarstArticle · January 2005. https://www.researchgate.net/publication/281412437_Therapeutic_potential_of_Ganoderma_lucidum_Fr_P_Karst

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *