Rosolovka řasotvará je tak trochu odlišná houba, která je typická svým želatinovitým plodícím tělem.
Charakteristika rosolovky řasotvaré
Rosolovka řasotvará (latinsky Tremella fuciformis) je netradiční houba s želatinovitým tělem, které má průhlednou nebo nažloutlou barvu. Když vysychá, smršťuje se. Ve větší míře houbu můžeme najít hlavně v tropech a subtropech, kde roste na mrtvých větvích listnatých stromů. Svou podobou připomíná řasy nebo medúzu. Právě výrazy „medúza” nebo „sněhové ucho” patří mezi lidová označení této houby.
Rosolovku řasotvarou můžeme najít na dřevě nejrůznějších listnatých stromů nejen v Asii, ale i Africe, Austrálii, na Novém Zélandu nebo v jižní části Severní Ameriky. Přestože tato houba není tak známá jako její kolegyně, Reishi nebo třeba Coriolus, patří hlavně v Číně a Japonsku mezi oblíbené houby v kuchyni i v léčitelství. Za zmínku stojí, že houba byla svými účinky známá už přinejmenším v letech 100-200 n. l., Z tohoto období totiž pochází známý herbář Shen Noug Pen Ts’ao Jing, ve kterém je uvedena i tato houba. Houbu proslavila také nejkrásnější čínská žena Yang, konkubína císaře. Svou svěží pleť připisovala právě vlivům rosolovky. V Číně a Japonsku zařazují tuto houbu do sladkých jídel a polévek. Zamilovali si ji hlavně pro její jemnost a křupavost. Tremella fuciformis má i další benefity: je výživná, a protože je lehká, nezatěžuje trávicí soustavu.
Tradiční využití rosolovky řasotvaré
Tradičně využívali rosolovku asijští léčitelé při suchém kašli, potížích s trávením nebo také při bušení srdce. Konkrétně v Číně je sirup z této houby využíván při zánětu průdušnice a celkově při zánětu horních cest dýchacích. Z hlediska tradiční čínské medicíny rosolovka doplňuje čchi, jin a krev. Důležitý je i fakt, že dodává sílu a přitom neubírá lehkost.
Nutriční složení rosolovky řasotvaré
Když se zaměříme na cenné látky, v této houbě se nacházejí polysacharidy (heteroglykany), glykoproteiny, dále také uronové kyseliny, monosacharid manóza, triterpenoidy (lupeol a lanosterol). Z významných procesů se jedná o činnost superoxid dismutázy (SOD) a jiné antioxidační aktivity (i díky polyfenolům). Rosolovka obsahuje dostatek minerálů, zmínit můžeme třeba vápník, draslík, sodík, železo a z vitamínů jsou to především vitaminy skupiny B, vitamín D.
Další názvy
Rosolovka řasotvará se česky uvádí i jako rosolovka stříbřitá nebo stříbrná. Mezi několika sty druhy rodu rosolovka je dokonce nejvýznamnější. V mandarínské čínštině má název yín ěr (stříbrné ucho), případně xuě ěr (sněhové ucho) nebo bái mù ěr (lesní ucho). V Japonsku získala houba pojmenování kikurage (bílá medúza) a ve vietnamštině Nấm tuyết (sněhová houba). V angličtině se rosolovce říká silver ear mushroom (houba stříbrné ucho) nebo white jelly fungus (bílá želatinová houba).
Obdobné houby
Rosolovce řasotvaré se podobá houba rosolovka listová.
Pěstování
Rosolovka se pěstuje komerčně (v Číně od roku 1894), přičemž od původního pěstování na špalcích, se přistoupilo k využití divokého typu rosolovky v sypkém substrátu.
Rosolovka řasotvará je houba, která je sice mírně v pozadí populárnějších hub, přesto má svůj význam v kuchyni i pro zdraví.
Zdroj
V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013
https://en.wikipedia.org/wiki/Tremella_fuciformis