HPV virus – lidský papilomavirus

Lidský papilomavirus (zkratka HPV) je odolný virus s vysokým počtem typů, který napadá buňky pokožky a sliznic. Ve vlhku může vyvolat infekci i za několik měsíců.

HPV virus tvoří řetězce ribonukelové nebo deoxyribonukleové kyseliny a parazitují v buňkách hostitele. Šíří se především pohlavním stykem, případně přenosem z rukou nebo úst na pohlavní orgány.

hpv virus
Zdravá kůže a kůže s bradavicí způsobená HPV virem

Genitální HPV infekce je velmi běžná, dokonce se jedná o nejčastěji sexuálně přenosnou infekci a za život se vyskytne u většiny žen a minimálně poloviny mužů. Většinou sama zmizí bez evidentních následků do 2 let od nákazy. V některých případech se to ale nestane. Infekce pak vyvolá různé nemoci, které se objeví různě po těle (u žen i u mužů).

Virus může vyvolat vznik genitálních bradavic (u žen i mužů) a také přednádorové změny na děložním čípku a dokonce až rakovinu děložního čípku. HPV virus se ale může objevit i v nádorech vaginy, penisu, konečníku nebo krku.

Projevy

Genitální bradavice většinou nebolí a nevyskytují se příznaky. Občas svědí nebo způsobují bolest při pohlavním styku, časté záněty. Rakovina děložního čípku se projevuje krvácením nebo zapáchajícím výtokem. Přednádorové stavy a zhoubné nádory děložního hrdla často nemají příznaky, případně svědí. Většinou v pozdním stádiu se objevuje krvácení z genitálu, jeho bolestivost nebo zapáchající výtok.

Léčba

Při příznacích je třeba navštívit příslušného odborného lékaře – gynekologa, urologa, dermatovenerologa, lékaře ORL nebo onkologa. Důležité je především posílení imunitního systému. Genitální bradavice se léčí pomocí mastí a léčivých přípravků, případně chirurgicky. V případě nádorů se postupuje podle vážnosti onemocnění.

Prevence

Velmi důležitý je silný imunitní systém, proto je důležité o něj dobře pečovat. V případě potřeby ho podpořit. Prevencí genitálních bradavic je především sexuální abstinence zamezení kontaktu s pohlavními orgány nakaženého.

Důležité je vyvarovat se promiskuity a dodržování hygieny. Jestliže je nakažen partner, je zapotřebí vyšetřit i druhého partnera. Kondom v tomto případě nezajistí dokonalou ochranu od viru, ale sníží riziko.

Možným způsobem je také očkování.

Důležité jsou pravidelné kontroly na gynekologii zahrnující screening a cytologické vyšetření buněk z hrdla děložního, kde se včas mohou zachytit počínající nádorové změny. Prevence je hrazena pojišťovnami.

Zdroj https://www.ockovacicentrum.cz/cz/rakovina-delozniho-cipku http://www.stefajir.cz/?q=hpv-infekce


 

Další informace najdete v článcích

Outkovka – Coriolus, účinná superpotravina pro imunitní funkce