Herpes – opar

Herpes neboli puchýřkovité onemocnění známé jako opary vyvolává virus Herpes simplex. Herpetický vir si nosí řada z nás v sobě (velmi často z dětství) a nemoc propukne pouze občas. Opar se nesmí mačkat, propichovat a podobně, aby nevznikla censored infekce.

Mezi herpetické viry patří především HSV 1, HSV 2 a také Varicella-zoster. Typ HSV 1 se vysévá hlavně na rtech (dále na jazyku, v ústech, hltanu a na očích), objevit se může především díky slinám z líbání. Nejprve postižené místo svědí nebo pálí, až pak nastoupí bolestivý puchýřek. Brzy praskne a zůstane žlutá krusta.

HSV 2 způsobuje genitální opary. Tato sexuálně přenosná infekce ale může někdy vyvolat opar na rtu a HSV 1 zase herpes v genitální oblasti. Důsledkem viru Varicella-zoster (znovu aktivuje plané neštovice) je pásový opar. Nejčastěji se týká žen nad 50 let, které mají oslabenou imunitu.

Někdy se k onemocnění mohou přidávat problémy připomínající chřipku.

herpesPříznaky

Onemocnění HSV 1 začíná po 2-12 dnech od vystavení zarudnutím sliznice hltanu a infekci nechutenstvím, horečkou, bolestí v krku, jejím otokem. V dutině ústní, na jazyku a na rtech se tvoří velmi bolestivé puchýřky, které procházejí v bělavé eroze (afty). HSV 2 doprovází bolest, problémy při močení, otok tříselních uzlin.

Před objevením puchýřků při pásovém oparu je kůže zhruba 1-5 dnů zarudlá, svědí a je napnutá, někdy i bolí. Puchýřky naskakují nejčastěji na jedné straně těla na hrudníku, bedrech a v obličeji (i v očích, uchu, ústech). Brzy prasknou a tehdy jsou velmi censored. Zaschnou a pod krustou se vytváří nová kůže. Nemoc někdy doprovází zimnice, zažívací problémy nebo svědění, zvýšená teplota, velká bolest celé zasažené plochy. Vycensored trvá většinou 2-4 týdny, někdy zůstává bolestivost podél nervů až několik měsíců.

Terapie

Puchýřky se potírají protivirovými mastmi, k sehnání jsou i speciální náplasti. Častější výsevy by měl omezit například přísun vitamínů skupiny B. Pokud herpes trvá déle než dva týdny, je zapotřebí navštívit lékaře.

Prevence

Vyhýbejte se přímému kontaktu s nemocným člověkem. Nepoužívejte společné předměty jako kartáčky, příbory, ručníky. Jestliže máte herpes, dbejte na čisté ruce při sahání na sebe nebo na druhé. Kyselá a slaná jídla zvyšují bolestivost.

Zdroj https://www.wikiskripta.eu/w/Virus_herpes_simplex http://www.stefajir.cz/?q=herpes