Covid

První případ covidu byl ve světě zaznamenán na konci roku 2019. O té doby se jím nakazilo kolem 700 milionů lidí, mortalita byla 1 %1. V následujícím článku zjistíte vše o příznacích koronaviru, průběhu léčby a možnostech rekonvalescence. 

covid-19

Co je to koronavirus

Onemocnění koronaviru (Covid-19) je infekční onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2. Koronaviry patří do velké rodiny RNA virů. Koronaviry zasahují primárně respirační a trávicí trakt.

První případ výskytu viru Covid-19 byl identifikován v prosinci 2019 v čínském Wu-chanu. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila propuknutí globálního stavu zdravotní nouze 30. ledna 2020 a pandemie v březnu 2020. 5. května 2023 WHO po více než třech letech oficiálně zrušila status onemocnění Covid-19 jako mimořádné zdravotní události globálního rozměru2. Toto onemocnění se ale vyskytuje v naší společnosti i dnes, přestože jeho průběh již není vzhledem k proočkovanosti společnosti tak vážný a hospitalizovaných je výrazně méně. 

Většina lidí infikovaných virem zažije mírná až střední onemocnění dýchacích cest a zotaví se, aniž by vyžadovala zvláštní ošetření. U starších lidí a lidí s polymorbidními stavy (diabetes, astma, chronické onemocnění dýchacích cest nebo rakovina, obezita) je pravděpodobnější, že se jejich onemocnění rozvine do vážnějšího stavu.

Jak se šíří covid

Jak se přenáší koronavirus? Virus se šíří z úst nebo nosu infikované osoby v podobě kapének. Ty se uvolňují při kašli, kýchání, mluvení, zpívání i běžném dýchání.  

Inkubační doba covidu

Inkubační doba je u každého rozdílná. Obvykle se ale uvádí v průměru 5-6 dní. 

Koronavirus a jeho příznaky

Jak se projevuje koronavirus? U každého jedince jsou příznaky onemocnění individuální. Mezi ty nejčastější projevy patří:

– zvýšená teplota nebo horečka, koronavirus může provázet i zimnice,

– kašel,

– obtíže s dýcháním,

– bolesti krku, hlavy, zad, svalů i kloubů,

– ztráta čichu/chuti,

– únava, 

– průjem, 

– nevolnost a zvracení během koronaviru,

– mezi příznaky covidu patří i rýma.

 

U vybraných osob se lze setkat také s takzvaným bezpříznakovým průběhem onemocnění. Jak popis napovídá, nemocný nemá žádné příznaky a přítomnost viru prokáže až pozitivní test. Rizikové je u těchto osob to, že i bez příznaků mohou být infekční a nakazit ostatní. 

Jaký je průběh covidu a co dělat při podezření na covid

Jak poznat covid? Jistotou je laboratorní ověření, a to konkrétně potvrzení PCR testem či testem na přítomnost protilátek3

U pacientů hospitalizovaných na JIP se objevovaly trombotické komplikace, mezi které patří zejména žilní tromboembolie, nebo arteriální trombóza. U pacientů se závažným průběhem nemoci byly hlášené i kardiomyopatie, akutní postižení ledvin a encefalitidy4

Covid u dětí

Klinický průběh onemocnění Covid-19 u dětí včetně novorozenců je ve většině případů mírný, s malým rizikem nutnosti hospitalizace či intenzivní péče5. Během trvání pandemie se snažili vědci přijít na to, proč je nákaza Covidem-19 u dětí méně. Mezi nejčastější vysvětlení patří lepší imunita a častější vystavení nemocem. „Normální koronaviry napadají děti i dospělé rovnoměrně, ale tenhle – ať už z jakéhokoliv důvodu – postihuje spíše dospělou populaci,“ potvrdil pro NBC Frank Esper, pediatr a specialista na infekční nemoci z nemocnice v americkém Clevelandu. „Podobný model je vidět také u jiných onemocnění – například u neštovic. U nakažených dospělých má nemoc mnohem horší průběh než u dětí,“ připomíná doktorka Vanessa Raabeová z oddělení pro infekční nemoci ve zdravotním zařízení Newyorské univerzity6. Mezi příznaky koronaviru u dětí patří výjimečně tzv. covidové prsty, které jsou zarudlé a opuchlé a covid vyrážka.

Jak se léčí covid

Léčba je v současné době pouze symptomatická (podpůrná). Pokud máte mírné příznaky onemocnění, zůstaňte doma a začněte s domácí léčbou. V případě zhoršení se telefonicky obraťte na svého lékaře a postupujte podle jeho instrukcí. Ten k léčbě využívá antivirotika, imutoerapeutika a antikoagulační terapii7. Pokud se váš zdravotní stav zhorší, volejte ihned záchrannou službu (155).

Vitamínové a minerální doplňky nemohou vyléčit Covid-19. Jsou rozhodující pro dobře fungující imunitní systém, hrají zásadní roli při podpoře zdraví a nutriční pohody. V současné době ale neexistuje jako varianta léčby8.

Postcovidový syndrom

Pokud přetrvávají potíže déle než 4 týdny, mluvíme o takzvaném postcovidovém syndromu9. Postcovidové potíže mohou postihnout i ty nemocné, kteří měli mírný nebo bezpříznakový průběh onemocnění. Mezi jeho nejčastější projevy patří:

– chronická únava po covidu,

– bolesti hlavy, 

– zvýšená teplota,

– dušnost a kašel,

– bolest v krku,

– změna citlivosti chuti a čichu,

– úzkosti a deprese.

Regenerace plic po covidu

Na internetu lze snadno dohledat sérii cviků pro pacienty vyléčené z nemoci Covid-19. Vhodné cvičení by mělo pomoci zabránit plicní fibróze a pozánětlivému ztuhnutí plic. To jsou největší komplikace, které se u vybraných pacientů po vyléčení z infekce COVID-19 objevují. 

Rekonvalescence po covidu

Ve výjimečných případech dochází následkem covidu k různým změnám organismu. Patří mezi ně například:

–       padání vlasů po covidu,

–       tinnitus po covidu (šum či pískání v uších),

–       astma po covidu, 

–       zahlenění po covidu,

–       nespavost po covidu, 

–       bolest zad po covidu. 

Je složité definovat časový úsek, během kterého by mělo dojít k návratu do běžného stavu. Pokud vaše komplikace přetrvávají, vyhledejte specialistu. 

Posílení imunity po covidu

Imunitu po onemocnění COVID-19 můžete posílit několika způsoby. Pokud to váš zdravotní stav dovoluje, zapojte procházky a cvičení. Z doplňků stravy se nejčastěji doporučují ty s obsahem vitamínu C a D. Dále působí vhodně na imunitní systém člověka zinek10

 

Zdroje:

1. WHO. Coronavirus disease (COVID-19). Online. World Healt Organization. 2023. Dostupné z: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/coronavirus-disease-(covid-19). [cit. 2024-02-24].

2. OFICIÁLNÍ STRÁNKA EVROPSKÉ UNIE. Opatření Evropské komise v reakci na koronavirus. Online. 2023. Dostupné z: https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/coronavirus-response_cs. [cit. 2024-02-24].

3,7. NZIP. COVID-19: diagnóza a léčba. Online. , Státní zdravotní ústav. 2021. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1070-covid-19-diagnoza-a-lecba. [cit. 2024-02-24].

4. NZIP. COVID-19: příznaky onemocnění. Online. , Státní zdravotní ústav. 2021. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1065-covid-19-priznaky-onemocneni. [cit. 2024-02-24].

5. NZIP. COVID-19 a děti. Online. , Státní zdravotní ústav. 2021. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1066-covid-19-a-deti. [cit. 2024-02-24].

6. IROZHLAS.CZ. Proč se onemocnění COVID-19 vyhýbá dětem? ‚Je to jako neštovice. Děti mají lepší imunitu,‘ míní lékařka. Online. 2020. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/koronavirus-koronavir-proc-se-onemocneni-covid-19-vyhyba-detem_2003071007_jgr. [cit. 2024-02-24].

8. WHO. Coronavirus disease (COVID-19) advice for the public: Mythbusters. Online. 2022. Dostupné z: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters. [cit. 2024-02-24].

9. NZIP. Postcovidový syndrom. Online. , Státní zdravotní ústav. Neuvedeno. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1400-postcovidovy-syndrom. [cit. 2024-02-24].

10. NZIP. COVID-19: doplňky stravy při pandemii. Online. Neuvedeno. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1082-covid-19-doplnky-stravy-pri-pandemii. [cit. 2024-02-24].