Chlorella pyrenoidosa

Zelené potraviny jsou velmi oblíbené, řadí se k nim i jednobuněčná sladkovodní řasa Chlorella pyrenoidosa.

Chlorella předmětem výzkumu

Uvádí se, že organismy tohoto typu žily na Zemi už před zhruba 1,5 miliardou let. Řasu chlorellu „objevil” nizozemský botanik a mikrobiolog M. W. Beijerinck v roce 1890, konkrétně Chlorellu vulgaris. Laureát Nobelovy ceny (1931) za výzkum buněčného dýchání, německý biochemik a buněčný fyziolog Otto Heinrich Warburg, zase na chlorelle studoval fotosyntézu. Melvin Calvin z Kalifornské univerzity obdržel v roce 1961 Nobelovu cenu za chemii. Týkala se výzkumu asimilace oxidu uhličitého v rostlinách, při kterých využíval chlorellu.

chlorella pyrenoidosa prášek

Používaný název chlorella pyrenoidosa je velmi používaným synonymem pro Chlorellu sorokinianu. Skládá se z řeckého slova „chloros” (zelený) a latinské přípony „ella” (malá).

Nutriční údaje chlorelly

Pokud bychom chtěli zjistit přesný obsah živin chlorelly, museli bychom vždy zkoumat konkrétní řasy. Živiny totiž závisí na použitých druzích, podmínkách pěstování a samozřejmě také způsobu zpracování do potravinových doplňků. Chlorella je zásobárnou chlorofylu, který zlepšuje krevní obraz. Obsahuje i větší množství bílkovin a další živiny. Po sušení dosahuje zhruba hodnot: 45 % bílkovin (9 esenciálních aminokyselin), 20 % tuků, 20 % sacharidů, 5 % vlákniny a 10 % vitamínů a minerálů. Některé druhy mohou obsahovat vitamín B12, železo, jsou zdrojem vitamínů C. Kromě toho v chlorelle je možné najít další vitamíny skupiny B jako je kyselina listová, dále minerální látky hořčík, zinek, měď, draslík a vápník. Chlorella je zásobárnou antioxidantů, patří k nim i beta-karoten, který přispívá k neutralizaci působení volných radikálů.

Využití chlorelly

Řasa má řadu využití a potom, co bylo zjištěno, že nabízí řadu výhod, pokračuje se s výzkumem. Především je ceněná její fotosyntetická účinnost. Chlorella se využívá jako výživový doplněk nebo také například jako součást bionafty. Chlorella je schopna na sebe navazovat těžké kovy a toxiny, proto je důležité prostředí pěstování a způsob další výroby.

Chlorella je k sehnání v podobě prášku, tablet nebo také extraktu.

Zdroj

Precambrian palaeontology in the light of molecular phylogeny – an example: the radiation of the green algae, dostupné z https://www.biogeosciences-discuss.net/4/3123/2007/bgd-4-3123-2007.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Chlorellahttps://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-chlorella