Chlorella pyrenoidosa

Zelené potraviny jsou velmi oblíbené, řadí se k nim i jednobuněčná sladkovodní řasa Chlorella pyrenoidosa.

Chlorella předmětem výzkumu

Uvádí se, že organismy tohoto typu žily na Zemi už před zhruba 1,5 miliardou let. Řasu chlorellu „objevil” nizozemský botanik a mikrobiolog M. W. Beijerinck v roce 1890, konkrétně Chlorellu vulgaris. Laureát Nobelovy ceny (1931) za výzkum buněčného dýchání, německý biochemik a buněčný fyziolog Otto Heinrich Warburg, zase na chlorelle studoval fotosyntézu. Melvin Calvin z Kalifornské univerzity obdržel v roce 1961 Nobelovu cenu za chemii. Týkala se výzkumu asimilace oxidu uhličitého v rostlinách, při kterých využíval chlorellu.

chlorella pyrenoidosa prášek

Používaný název chlorella pyrenoidosa je velmi používaným synonymem pro Chlorellu sorokinianu. Skládá se z řeckého slova „chloros” (zelený) a latinské přípony „ella” (malá).

Nutriční údaje chlorelly

Pokud bychom chtěli zjistit přesný obsah živin chlorelly, museli bychom vždy zkoumat konkrétní řasy. Konkrétní složení chlorelly totiž ovlivňují použité druhy, podmínky pěstování a samozřejmě také způsob zpracování do potravinových doplňků. Chlorella je zásobárnou chlorofylu, který zlepšuje krevní obraz. Obsahuje i větší množství bílkovin a další živiny. Po sušení dosahuje zhruba hodnot: 45 % bílkovin (9 esenciálních aminokyselin), 20 % tuků, 20 % sacharidů, 5 % vlákniny a 10 % vitamínů a minerálů. Některé druhy mohou obsahovat vitamín B12, železo, jsou zdrojem vitamínů C.

Kromě toho v chlorelle je možné najít další vitamíny skupiny B jako je kyselina listová, dále minerální látky hořčík, zinek, měď, draslík a vápník. Chlorella je zásobárnou antioxidantů, patří k nim i beta-karoten, který přispívá k neutralizaci působení volných radikálů.

Jak užívat chlorellu

Chlorella je k sehnání v podobě prášku, tablet nebo také extraktu. Tablety se polykají celé, prášek se doporučuje rozmíchat ve sklenici s čistou vlažnou vodou a následně vypít. Pokud chcete utlumit její chuť, která některým připadá trpká, přidejte ji do svého oblíbeného domácího zeleninového či ovocného smoothie.

Obvyklé dávkování chlorelly je 3x denně (ráno, v poledne a večer). Možné je i užívání pouze 2x denně (ráno a večer). Doporučujeme užívat chlorellu 15-30 minut před jídlem, nenechávejte si raději její konzumaci na čas těsně před spaním.

Využití chlorelly

Řasa má řadu využití a potom, co bylo zjištěno, že nabízí řadu výhod, pokračuje se s výzkumem. Především je ceněná její fotosyntetická účinnost. Chlorella se využívá jako výživový doplněk nebo také například jako součást bionafty. Chlorella je schopna na sebe navazovat těžké kovy a toxiny, proto je důležité prostředí pěstování a způsob další výroby.

Účinky chlorelly

Existuje hned několik důvodů, proč získala chlorella na takové oblibě a řadí se právem mezi superpotraviny. Jak už jsme zmínili, je obvykle bohatá na hned několik druhů vitamínů a dalších složek, které pozitivně působí hned na několik funkcí našeho organismu. Zaměřme se na ty hlavní:

Detox s chlorellou

Některé výzkumy říkají, že chlorella má schopnost vázat toxiny a těžké kovy, jako je například rtuť nebo olovo, a pomáhá jejich vylučování z těla. Je proto považovaná za přírodní prostředek pro detox organismu a může pomoci při vaší plánované očistě. Některé studie naznačují, že chlorella může také podporovat imunitní systém. Obsahuje látky, jako jsou betaglukany a interferony, které mohou posilovat které mohou posilovat obranyschopnost těla.

Bezproblémové trávení a chlorella při hubnutí

Chlorella také napomáhá správnému fungování trávení. Obsahuje totiž vlákninu, která podporuje zdravou trávicí funkci a střevní mikroflóru. Může pomoci při regulaci trávení a snižování střevních problémů, jakými je například zácpa. Proto je dobrým potravinovým doplňkem při vaší snaze o hubnutí. Vaši snahu podpoříte, pokud si dopřejete kvalitní odpočinek. Přečtěte si, jak spolu souvisejí spánek a hubnutí.

Energie a vitalita

Někteří lidé uvádějí, že konzumace chlorelly jim pomáhá získat více energie a zlepšuje jim celkovou vitalitu organismu.

Vedlejší účinky chlorelly

Je nutné dodat, že zatím nejsou známy žádné negativní vedlejší účinky chlorelly. Užívání doplňků stravy s chlorellou v období těhotenství může snížit obsah dioxinů a zvýšit koncentraci některých karotenů a imunoglobulinu A v mateřském mléce. Chlorella při kojení nijak neovlivňuje kojence. Chlorella je obvykle velmi dobře snášena, výjimečně může způsobit nevolnost, průjem, křeče v břiše nebo plynatost. Tyto reakce jsou spojené s vyšším dávkováním chlorelly, než jak je výrobcem doporučováno. Ve velmi výjimečných případech může vyvolat alergické reakce, které se projevují svěděním v ústech a krku.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30000882/

https://www.biogeosciences-discuss.net/4/3123/2007/bgd-4-3123-2007.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Chlorella

https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-chlorella