Agaricus Blazei Murill: klíč ke dlouhému, zdravému životu 4.83/5 (23)

houby Agaricus blazei Murill nebo také žampion brazilský

Hluboko v brazilském deštném pralese si divoká a téměř pohádková houba vysloužila posvátné jméno „Cogumelo de Deus“ neboli portugalsky „božská houba“, a to nejen proto, že oplývá robustními vlastnostmi a jedinečnou krásou, ale proto, že je doslova darem z nebes ve smyslu podpory zdraví. Agaricus Blazei Murill je skutečně svými uživateli po celém světě považována za přírodní dar pro zdraví a dlouhověkost. Tato úžasná jihoamerická houba se bere za tak účinnou, že se pěstuje třeba i v půl světa vzdáleném Japonsku a užívá se k terapii mnoha zdravotních obtíží. Výtažek z houby Agaricus byl také podroben studiím, které prokázaly, že působí celkově imunomodulačně, což znamená, že pomáhá podporovat zdravé fungování imunity. Využití houby Agaricus vychází z dlouhé tradice funkční medicíny v minulosti i současnosti, stejně jako u mnoha jiných hub. Jinými slovy se osvědčila v průběhu času.

Agaricus, polysacharidy a tajemství prodloužené mladistvosti

Agaricus patří spolu s Duanwood Red Reishi, Cordycepsem, sibiřskou čagou a dalšími blahodárnými houbami k nejúčinnějším druhům hub, obsahuje velké množství polysacharidů, jednoduchých cukrů, které vytváří

obrázek blahodárně působící houby Agaricus Blazei Murill

dlouhé molekulární řetězce složité sacharidové struktury. Některé polysacharidy mají za úkol skladovat energii získanou z potravy, jiné slouží k vytváření struktury buněk. Polysacharidy jsou v zásadě primárním zdrojem energie organismu: škroby jako amylóza a amylopektin slouží jako krátkodobá zásobárna energie a glykogenová složka, která se primárně vytváří v játrech a svalech, slouží jako dlouhodobá zásobárna energie. Téměř každá tělesná soustava na tyto dva typy polysacharidů spoléhá a jejich nedostatek může vést k závažným problémům se srdcem, mozkem, rozmnožovací soustavou, krví atd. (1) Jedním z důvodů, proč houba Agaricus upoutala pozornost vědců už v 70. letech 20. století, je její spojení s nízkým výskytem geriatrických onemocnění mezi staršími obyvateli Piedade, horské vesnice v Brazílii, odkud houba Agaricus Blazei Murill pravděpodobně pochází. Vědci vysledovali, že u lidí, kteří houbu Agaricus konzumovali, se obvykle s pokračujícím věkem nevyvinuly závažné chronické nemoci. Konkrétně se o polysacharidech beta-glukanech ví, že mají jedinečný imunomodulační potenciál, který jsem již zmínil, takže si možná zaslouží více pozornosti pro své působení proti infekcím a eucensored11ům, které se často připisuje polysacharidům obecně. Polysacharidy jsou jedním z motorů konceptu „síly hub“. Vzpomeňte na houby v Super Mario Brothers, které vaší postavě dodaly sílu – a v podstatě by mohly pomoci vysvětlit záhadu prodloužené mladistvosti spojené s užíváním hub, jako je Agaricus. (2)

Agaricus: bezpečná a efektivní cesta k dlouhověkosti

Z celkového hlediska se výtažek z plodnice houby Agaricus považuje za bezpečný a účinný doplněk s téměř žádnými potenciálními vedlejšími účinky, který je prokazatelně účinný při mnoha různých použitích. Její použití je jak primární, tak doplňkové, takže je silným kandidátem jako pomocník při tradiční terapii i jako jedna z hub užívaných při funkční terapii stravou. „Houba Agaricus blazei Murrill (v Japonsku „Kawariharatake“, v Brazílii „Cogmelo de Deus“) byla poprvé objevena na Floridě v USA v roce 1944. Přirozeně se vyskytuje především v horské oblasti Piedade v Sao Paulu v Brazílii. Bylo zjištěno, že dospělí v oblasti Piedade onemocní jen velice vzácně, jelikož užívají houbu A. blazei jako běžnou součást stravy. Tato zázračná houba byla v roce 1965 přivezena do Japonska, v roce 1978 bylo zahájeno její pěstování a od 80. let 20. století je důkladně zkoumána z hlediska svých biochemických a blahodárných vlastností. Mnoho studií na zvířatech a klinických zkušeností ukázalo, že houba Agaricus blazei působí protieucensored11ově, podporuje imunitu a je účinná při terapii censored, nízkého krevního tlaku a žloutenky.“ International Journal of Medicinal Mushrooms. (6)

Houby Agaricus a výtažky z nich v tobolkách

Agaricus blazei Murrill může bojovat proti tloustnutí

Centre National de la Recherche Scientifique zkoumalo působení výtažku z Agaricus na obézní potkany. Bylo pozorováno, že když byla houba Agaricus podávána potkanům krmeným stravou s vysokým obsahem tuku, působila jako ochrana před tloustnutím. Potkani užívající doplňky z AbM navíc vydávali více energie, protože se doslova více hýbali. Ve skutečnosti tato aktivita spálila více kalorií a může částečně vysvětlit potlačení tloustnutí. To zdůrazňuje potenciální místo pro Agaricus ve škále nástrojů podporujících zdravou tělesnou hmotnost. (4)

Jaterní funkce a cukrovka

Zlepšuje výtažek z houby Agaricus blazei Murill jaterní funkci pacientů se žloutenkou typu B? Oddělení čínské medicíny Tchaj-pejské nemocnince provedlo roční studii, aby tuto otázku zodpovědělo. Její zjištění skutečně naznačují, že výtažek z AbM má potenciální přínosy pro pacienty se žloutenkou typu B v oblasti normalizace jaterních funkcí, doufejme, že pro jejich úplné pochopení budou následovat další výzkumy. Klinické testy navíc naznačují, že užívání doplňků stravy z výtažkem AbM mohou zlepšovat inzulinovou rezistenci u některých pacientů s cukrovkou a pomáhat zmírnit následky oxidačního stresu. (7)

Očista od chemických látek a toxických kovů

Vzpomínáte na dříve zmíněné polysacharidy? Tak beta-glukany v AbM hrají důležitou roli při podpoře růstu ochranných buněk, a ty napomáhají procesu detoxikace od chemikálií a toxických kovů.

Zdroj 1) David Wolfe Superfoods: The Food and Medicine of the Future. North Atlantic Books, 20092) F. Firenzuoli, L. Gori, and G. Lombardo. The Medicinal Mushroom Agaricus blazei Murrill: Review of Literature and Pharmaco-Toxicological Problems. Evid Based Complement Alternat Med. 2008 Mar; 5(1): 3–15. Published online 2007 Mar 27. doi: 10.1093/ecam/nem007. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2249742/3) https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/agaricus4) http://www.raysahelian.com/agaricus.html5) Jon-Magnus Tangen, Anne Tierens, Jo Caers, Marilene Binsfeld, Ole Kristoffer Olstad, Anne-Marie Siebke Trøseid, Junbai Wang, Geir Erland Tjønnfjord, and Geir Hetland. Immunomodulatory Effects of the Agaricus blazei Murrill-Based Mushroom Extract AndoSan in Patients with Multiple Myeloma Undergoing High Dose Chemotherapy and Autologous Stem Cell Transplantation: A Randomized, Double Blinded Clinical Study BioMed Research International. Volume 2015, Article ID 718539, 11 pages. Dostupné z https://www.hindawi.com/journals/bmri/2015/718539/6) Takashi Mizuno. Medicinal Properties and Clinical Effects of Culinary-Medicinal Mushroom Agaricus blazei Murrill (Agaricomycetideae) (Review).International Journal of Medicinal Mushrooms. DOI: 10.1615/IntJMedMushr.v4.i4.30. 14 pages. http://www.dl.begellhouse.com/journals/708ae68d64b17c52,72e968661ff5d957,59adaadf2fc4d3fb.html7) Chung-Hua Hsu, Kung-Chang Hwang, Yi-Hsiung Chiang, Pesus Chou. The Mushroom Agaricus blazei Murill Extract Normalizes Liver Function in Patients with Chronic Hepatitis B. Article in The Journal of Alternative and Complementary Medicine 14(3):299-301 · April 2008, PubMed. Dostupné z https://www.researchgate.net/publication/5481237_The_Mushroom_Agaricus_blazei_Murill_Extract_Normalizes_Liver_Function_in_Patients_with_Chronic_Hepatitis_B

Ohodnoťte článek

Avatar

Luna Richards

Věnuje se mitochondriální anti-aging medicíně. Vystudovala lékařskou mikrobiologii a molekulární biologii na Přírodovědecké fakultě University Komenského v Bratislavě

"Již několik let upozorňuji na možnost srdečního selhání, a moc mne mrzí, že lidé dále na srdeční selhání umírají. Dá se tomu předejít správnou prevencí a diagnostikou." Po ukončení studia složila státní rigorózní zkoušku v oboru všeobecná biologie, a z... Celý popis autora

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

1 komentář v “Agaricus Blazei Murill: klíč ke dlouhému, zdravému životu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *