Zobrazuji všechny 4 výsledky

Játra jsou největším vnitřním orgánem a centrálním orgánem látkové výměny

Mají klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin. Jsou trávicí žlázou, která produkuje žluč, i žlázou endokrinní, ve které se tvoří některé hormony. Jsou orgánem zásobním, ukládají glykogen, železo a některé vitamíny, jsou v nich tvořeny bílkoviny krevní plazmy a nezastupitelná je jejich úloha při detoxikaci organismu.

Játra jsou uložena převážně pod pravou klenbou bránice, v horní části břicha. Váží cca 1500 g, mají hnědočervenou barvu, a na dotek jsou játra měkká a poddajná. Játry každou minutu proteče 1,4 l krve.

Odtud proudí přes jaterní tepnu, až skončí v srdci. Poruchy, či nedostatečnou činnost jater signalizují bolesti. Mezi nejběžnější doprovodné příznaky onemocnění jater patří únava a slabost, celkový pocit nepohody, zvýšená teplota, napínání a zvracení, nechuť k jídlu, ztráta váhy, bolesti svalů a kloubů.

Nepříjemný pocit a bolest břicha, větry, žloutenka, žlutě zbarvená pokožka a oční bělmo, tmavě zbarvená moč a světlá stolice. Selhání jaterních funkcí je život ohrožující stav, rychle dochází ke zhroucení vnitřního prostředí organismu, objevují se otoky, ascites, krvácivé stavy a poruchy funkce mozku.

Není skladem
790 
590