Mučenka pletní (Passiflora incarnata) je vytrvalá popínavá rostlina. Za její domovinu se považuje jihovýchod Spojených států, Střední a Jižní Amerika. Vyniká velkými voňavými květy.
Rostlina má modrobílé květy, které vykvétají během července, a jako plod oválné bobule. Těm se říká maypop. Veliké jsou zhruba jako slepičí vejce. Jejich barva se při zrání mění ve žlutou až oranžovou a plod je oblíbenou pochoutkou larev spousty druhů motýlů. Rostlina se přirovnává typem k vinné révě. Mučenka pletní roste v místech, která nejsou příliš opečovávána: podél cest, u neposečených pastvin a železničních tratí. Miluje slunná místa. V České republice se pěstuje kromě skleníků i v zimních zahradách nebo v bytech.
Obsažené látky
Mučenka pletní obsahuje především favonoidy, hlavně apigeninové a luteolinové C-glykosidy, jako je isovitexin, isoorientin. Flavonoidy jsou známé svým antioxidačním působením. Kromě toho zesilují účinek vitamínu C a přispívá ke zpevňování cévních stěn. V kořenech mučenky pletní se vyskytují kumariny, které mohou snižovat srážlivost krve. Nechybí esenciální mastné kyseliny a esenciální oleje a alkaloidy.
Další názvy mučenky pletní
Mučenku pletní (Passiflora incarnata) můžete v angličtině najít pod názvy purple passionflower (nachová mučenka), true passionflower (pravá mučenka), wild apricot (divoká meruňka) nebo wild passion vine (víno divoké vášně). Název maypop odkazuje na zvuk připomínající bouchnutí, když se šlápne na ovoce.
Jméno Passiflora incarnata pochází z latinských slov passio neboli vášeň a flos, což znamená květinu jako symbol Kristova ukřižování. Incarnata se překládá jako ztělesnění. V němčině se uvádí jako Winterharte Passionsblume nebo Fleischfarbene Passionsblume.
Tradiční využití mučenky pletní
Původně byla rostlina využívána pro terapii nespavosti, úzkosti nebo vysokého krevního tlaku. Známé je také to, že v Severní a Jižní Americe se čaj využíval jako tonikum a v Austrálii se považoval za sedativum a pro odstranění úzkosti. Severoameričtí indiáni využívali z mučenky především kořenovou část. Čerokézové z Tennessee mluvili o mučence pletní jako o Ocoee. Nejenže je zařazena mezi národní divoce rostoucí rostliny tohoto státu, ale po rostlině je i pojmenována řeka. Čerokézové kousky kořene dávali do vody a využívali ho jako krevní tonikum a proti poruchám jater.
Tradiční medicína využívá celou rostlinu, v čerstvé i sušené podobě. Často bývá zmiňována především s ohledem na snižování stresu, zklidnění a zlepšování nespavosti.
Nejstarším popisem je latinský text z roku 1787 Materia Medica Americana od německého přírodovědce Schoepfa, ve kterém zmiňuje použití druhu Passiflorae v Karolíně na epilepsii u starších lidí. Americký přehled z roku 1896 uvádí bohaté využití od nervových sedativ, přes zastavování průjmu až po prevenci potratu.
Mučenka také slouží jako náhrada maracuji a vyrábí se z ní i džem.
Zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Passiflora_incarnata
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=q280
https://de.wikipedia.org/wiki/Passiflora_incarnata