Diabetes – když vás trápí cukrovka

Cukrovka neboli diabetes mellitus patří mezi chronická onemocnění. Projevem je porucha metabolismu sacharidů. Zatímco diabetes I. typu patří mezi autoimunitní choroby, protože dochází k ničení buněk slinivky břišní vlastním imunitním systémem, diabetes II. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu.

Diabetes

Hladinu cukru v krvi reguluje hormon inzulin. Když se člověk nají, zvýší se hladina cukru v krvi a zároveň i množství inzulinu, které uvolňuje slinivka. Typů cukrovky známe několik, rozlišuje se především cukrovka I. typu, cukrovka II. typu, těhotenská cukrovka, a pak existují další specifické typy.

Všechny typy cukrovky mají společný původ, a to nedostatečné působení inzulinu v buňkách. Jestliže se cukr těžko dostává do buněk, mají pak nedostatek energie a dochází tak k vyššímu uvolňování cukru z jater. V játrech cukr vzniká novotvorbou nebo štěpením glykopenu (zásobní látka). Zvyšuje se hladina cukru v krvi.

Pokud zvýšená hladina cukru v krvi působí na lidský organismus velmi dlouhou dobu, způsobuje některých tkání a orgánu, tzv. pozdní komplikace cukrovky. Na to, proč vzniká diabetes, se prozatím nepřišlo. Mezi spouštěcí faktory patří genetické předpoklady, obezita, stres, vliv může mít ale také například pohlaví, rasa, věk.

Základní projevy diabetu

Pro cukrovku I. typu jsou typické především pocity hladu a žízně, časté močení, úbytek váhy, únava a vysoké hodnoty glykémie. Začátek nemoci bývá náhlý a občas i dramatický. Pro cukrovku II. typu je charakteristická únava, malátnost, rozmazané vidění, suchá a svědivá kůže, špatné hojení ran, časté infekce močových cest, vysoký cholesterol, vysoký tlak, cévní potíže.

Terapie

Cukrovka I. typu se léčí dávkami inzulínu a úpravou životního stylu, dietou. U cukrovky II. typu se terapie zaměřuje především na změnu životního stylu: snížení tělesné hmotnosti, úpravu jídelníčku a pohybových aktivit. Jestliže je zapotřebí, podávají se antidiabetika (tabletky) nebo inzulín. Průběžně se vývoje cukrovky v obou případech sledují a upravují podle potřeby.

Diabetes – prevence

Prevence cukrovky je komplikovaná, záleží na řadě faktorů. Velmi napomáhá dostatečný pitný režim, pravidelné stravování 3-5x denně. Vhodná je konzumace zeleniny, ovoce opatrně (s ohledem na cukr), jezte kvalitní tuky, ryby a bílá masa, zakysané mléčné výrobky. Dostatečně se věnujte pohybu a omezte stres.

Zdroj https://www.ikem.cz/cs/diabetes-mellitus-cukrovka/a-2654/ http://diabetickaasociace.cz/co-je-diabetes/data-o-diabetu-v-cr/

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem

Další informace najdete v článcích

Možná příčina cukrovky 2.typu – ztučnělá slinivka!
Cukrová past – nenechávejte sacharidy nahé
Buněčný zánět – co všechno způsobuje