Artritida

jablko v ruce kostry

Artritida je chronická nemoc imunitního systému, která postihuje naše klouby. Mezi hlavní příznaky artritidy patří bolesti a ztuhlost kloubů, projevy se obvykle zhoršují s přibývajícím věkem. Mezi nejčastější typy artritidy patří osteoartritida a revmatoidní artritida1. V současnosti patří k nejefektivním formám léčby tzv. bioléčba.

Osteoartritida

Chrupavka je tvrdá a kluzká tkáň, která překrývá konce kostí, kde se tvoří kloub. Osteoartritida způsobuje její rozpad. Více se o této formě artritidy dozvíte v našem článku, který je celý věnovaný osteoartritidě.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida (lidově revma) je onemocnění, při kterém imunitní systém napadá klouby, počínaje výstelkou kloubů. Jde o autoimunitní a zánětlivé onemocnění. Váš imunitní systém omylem napadne zdravé buňky ve vašem těle a způsobí zánět, který se projevuje formou bolestivých otoků. To ztěžuje běžný pohyb jedince. Jakmile se chrupavka začne ztenčovat, šlachy a vazy musí pracovat více. Nejčastěji se nemoc rozvíjí u osob kolem 40 let. Onemocnění napadá především klouby, obvykle hned několik najednou. Může se ale projevit na jakémkoliv jiném orgánu. 

Mezi časté mimokloubní projevy tohoto onemocnění patří anémie (chudokrevnost), která provází celou řadu pacientů s revmatoidní artritidou. Často se nemoc přenáší dědičně, může se však objevit v jakémkoliv věku důsledkem zranění. Další informace o této formě získáte v našem článku věnovaném revmatoidní artritidě.

Psoriatická artritida

Vyskytuje se nejčastěji u pacientů s těžkou formou lupénky (psoriázy). Důležité je si v tomto případě uvědomit, že kožní a kloubní příznaky se jen výjimečně projevují současně. Postižení kloubů přichází později, klidně i po více letech trvání kožních projevů2

Dnavá artritida

Jde o formu artritidy, která je způsobená zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Krystaly kyseliny močové se mohou ukládat v kloubech a následně vyvolat jejich zánět (akutní dnavý záchvat). Jde o náhle vzniklou a několik dní trvající výraznou bolest kloubu. Nejčastěji bývají postižené klouby dolních končetin (palec, nárt, kotník, koleno). Spouštěcím momentem pro akutní dnavý záchvat může být velká fyzická zátěž, chlad nebo dehydratace. Léčba dnavé artritidy probíhá snahou o snížení kyseliny močové v těle. Pomáhá obvykle dieta založená na zákazu konzumace vnitřností a mořských plodů. Z alkoholu je nutné vyřadit pivo a destiláty. Další rovinou léčby je u akutního projevu dnavého záchvatu chlazení kloubu a medikace na základě konzultace s lékařem3.

Reaktivní artritida

Jde o zánětlivé onemocnění kloubů, kterému předcházelo infekční onemocnění (nejčastěji střevní, močové nebo pohlavní). Po infekcích dýchacích cest se reaktivní artritidy vyskytují jen vzácně. Ke vzniku této formy artritidy dochází za několik dnů až týdnů po prvotní infekci. Seznam patogenů, které tuto formu vyvolávají, jsou neustále rozšiřovány, patří k nim i covid-194. Nemocní mohou mít kromě oteklých a bolavých kloubů také mimokloubní obtíže. Patří k nim záněty očí nebo kožní změny podobné lupénce.

Septická artritida

Bývá označována také za hnisavou nebo bakteriální artritidu. Není tak častá jako jiné formy artritidy. Musí být však po rozpoznání brzy léčena, protože může nemocnému způsobit v krátké době destrukci kloubu a ohrozit ho na životě. K zanesení infekce do kloubu dojde nejčastěji při zranění nebo krevní cestou. Postihuje nejčastěji koleno a kyčel5

Lymeská artritida

Lymeská artritida je jednou z infekčních nemocí vyvolaných bakterií Borrelia burgdorferi (lymeská borelióza). Je přenášená přisátím klíštěte. Postižení při onemocnění postihuje především klouby6

Znáte rozdíl mezi artrózou a artritidou?

Jak jsme si již výše vysvětlili, artritida je způsobená zánětem. Při artróze dochází k poškození kloubní chrupavky a kosti opotřebením. K zatížení kloubů dochází při každodenním pohybu. Kolem 40. roku věku se schopnost obnovy snižuje. Chrupavčitá vrstva v kloubu se ztenčuje a kosti se začínají odírat o sebe. Tak se rozvíjí artróza. Kromě věku je kritickým faktorem také nadváha, nedostatek pohybové aktivity, jednostranné zatížení těla nebo jeho špatné držení.

Biologická léčba artritidy

Biologický způsob léčby patří k nejúčinnějším formám léčby zánětlivých revmatických onemocnění. Pro léčbu revmatoidní artritidy jsou v současné době v ČR registrovány nhibitory TNFα a dále abatacept, rituximab a tocilizumab. Výrazný protizánětlivý zásah do sítě reakcí imunitního systému může vyvolat i různé nežádoucí účinky. Patří k nim infekce, plicní nemoci, kardiovaskulární, neurologické i hematologické choroby. Přínos biologické terapie ale výrazně převyšuje riziko případných nežádoucích účinků. Podstatou léčby je eliminace různých aktivních látek a blokáda jejich působení biologickou cestou7

Po podání biologické léčby může někdy nastat těžká alergická reakce. V takovém případě není možné v léčbě touto formou pokračovat. Těhotenství i období kojení překvapivě nemusí vždy znamenat konec podávání bioléčiva. Ošetřující lékař vždy vyhodnotí rizika a přínosy s přihlédnutím k anamnéze a aktuálnímu stavu. 

Zdroje:

1: NATIONAL HEALTH SERVICE. Arthritis. Online. 2022. Dostupné z: https://www.nhs.uk/conditions/arthritis/. [cit. 2024-04-15].

2: REVMATICKÉ NEMOCI. Psoriatrická artritida. Online. Dostupné z: https://www.revmaticke-nemoci.cz/psoriaticka-artritida. [cit. 2024-04-15].

3: REVMA HK. Dna (dnavá artritida). Online. Dostupné z: https://www.revmahk.cz/dna-dnava-artritida-80.htm. [cit. 2024-04-15].

4: ALUŠÍK, Štefan. Reaktivní artritida. Online. 2022. Dostupné z: https://www.casopisvnitrnilekarstvi.cz/pdfs/vnl/2022/07/06.pdf. [cit. 2024-04-15].

5: LAB TESTS ONLINE. Septická artritida. Online. 2021. Dostupné z: https://www.labtestsonline.cz/septicka-artritida.html. [cit. 2024-04-15].

6: Lymeská artritida. Online. 2016. Dostupné z: https://www.printo.it/pediatric-rheumatology/CZ/info/pdf/13/1/Lymeská-artritida. [cit. 2024-04-15].

7: OLEJÁROVÁ, M. Kardiologická revue – Interní medicína: Nežádoucí účinky bio­logické léčby v revmatologii. Online. 2014. Dostupné z: https://www.kardiologickarevue.cz/casopisy/kardiologicka-revue/2014-5/nezadouci-ucinky-biologicke-lecby-v-revmatologii-50163. [cit. 2024-04-15].