Lupénka – chronické kožní onemocnění psoriáza

Psoriáza neboli lupénka je chronické kožní onemocnění, které se nedá zcela uzdravit. Je považováno za civilizační chorobu. Toto zánětlivé nenakažlivé autoimunitní onemocnění je poměrně časté, částečně se dědí a má velké sklony se vracet.

Viditelná porucha kůže – odlupování pokožky – postihuje nejčastěji osoby od 10.-30. roku věku. Začít ale může kdykoli.

lupénkaPříznaky a terapie lupénky

Lupénka se může vyskytovat v několika formách. Ohraničená načervenalá šupinatá ložiska najdeme nejčastěji v hlavě, na loktech, kolenech, hýždích nebo v bederní oblasti. Ložisková zasažená místa většinou nesvědí.

Děti postihuje především kapkovitá forma.

Inverzní podobu – silně červená suchá nebo mokvavá ložiska – najdeme v kožních záhybech na krku, v podpaží, v pupíku, tříslech, pod prsy, v oblasti přirození a konečníku.

Puchýřnatá lupénka je poměrně vzácná. Vyskytuje se v podobě puchýřků se žlutou tekutinou na dlaních nebo ploškách. Většinou ji doprovází horečka a zimnice a vyžaduje hospitalizaci.

Nejzávažnější formou je generalizovaná a erytrodermická forma, která vyžaduje hospitalizaci. Vyrážka je rozšířena po celém těle, většinou svědí a bolí. Doprovázejí ji teploty, dehydratace, otoky a pokles bílkovin.

Psoriatickou artritidu najdeme asi u čtvrtiny pacientů s lupénkou. Revmatologické onemocnění většinou symetricky napadá malé klouby ruky a nohy a páteř.

Příčina lupénky

Při tomto autoimunitním onemocnění se rychle množí kožní buňky. U psoriázy jsou to místo ca. 28 dnů 4 dny. Příčinou by měla být geneticky podmíněná porucha funkce imunitního systému. Vliv mají také faktory jako stres, spálení od slunce, suchý vzduch, poranění kůže a dále pak infekce dýchacích cest, různé vnitřní nemoci a hormonální vlivy.

Terapie lupénky

Diagnózu stanoví kožní lékař s případným mikroskopickým vyšetřením vzorku kůže. Terapie je pak určena podle stavu kůže. V současné době se dá lupénka poměrně dobře léčit, ale ne zcela.

Při terapii se využívají léky, masti, krémy, mléka, roztoky nebo gely. V akutních fázích se často předepisují kortikoidy se silnými protizápalovými účinky, někdy se také doporučuje světloterapie. Důležitá je pravidelná kontrola.

Prevence

Pacientům s lupénkou se doporučuje zdravý životní styl, dostatečný příjem tekutin a odpovídající vlhkost vzduchu. O pokožku je třeba pečovat šetrně a pravidelně ji promašťovat. Vhodné jsou i potravinové doplňky s obsahem zinku, selenu, vitamínů E a C.

Zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Psori%C3%A1za http://www.stefajir.cz/?q=lupenka-psoriaza

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem