Artróza
Artróza, nebo také osteoartróza, je degenerativní onemocnění kloubů, které se projevuje destrukcí chrupavky. Postihuje nejčastěji kloubní a kolenní kloub. Její výskyt stoupá s věkem. Hlavním rizikovým faktorem pro rozvoj nemoci je nadváha. Projevem artrózy je bolest kloubů, jejich otékání a ztuhlost.
Co je to artróza
Artróza kloubů je definovaná jako soubor degenerativních pochodů, které ničí kloubní tkáně. Může ale vzniknout i následkem úrazu. Nejčastěji postihuje kolenní a kyčelní klouby, páteř, ramena, prsty nebo zápěstí. Ve skupině lidí věku 50 a více postihuje kolem 80 % populace. První aortické změny se ale mohou projevit už kolem dvacátého roku života. Často se objevuje u fyzicky pracujících a sportovců, kteří klouby pravidelně přetěžují1.
Příčiny artrózy
K rozvoji artrózy může přispět hned několik faktorů. Dělíme je na dvě skupiny. Do tzv. primární artrózy patří už zmíněná neúměrná zátěž kloubů, nadváha a vyšší věk.
Sekundární artrózou se označují úrazy a vývojové vady kloubu. Dále také metabolická onemocnění, endokrinní choroby a zánětlivá onemocnění kloubu. Svou důležitou roli hrají u příčiny artrózy mechanické faktory, jako například rozdílná délka končetin, hypermobilita a změny osového postavení kostí2.
Příznaky artrózy
Počínající artróza bývá nenápadná, v těle může bez větších projevů probíhat až desítky let. Pocítíte ji až později – bolestmi a otoky. Může postihnout jakýkoliv kloub v těle. Jde o chronické a často progresivní onemocnění, protože ke změnám chrupavky dochází postupně. V závažných případech může způsobit nepoužitelnost kloubu a dlouhodobou bolest. Člověk pak může cítit bolest i tehdy, když odpočívá.
Prevence artrózy
Artróza se zastavit bohužel nedá. Existuje však několik přístupů, jak zpomalit artrózu a zlepšit funkci kloubů, snížit bolestivost a další nepříjemné příznaky artrózy. Velmi účinná je v tomto případě fyzioterapie. Balanční cvičení, senzomotorika, nácvik správné chůze, oprava nadměrného přetěžování druhostranné končetiny a další účinné techniky pomohou3.
Léčba artrózy
Jak se léčí artróza? Pro nastavení vhodné léčby artrózy je důležité pečlivé vyšetření odborným lékařem. Ten provede rentgen, magnetickou rezonanci, sonografii či scintigrafii, eventuálně krevní testy. Po stanovené diagnostice následuje komplexní léčba. Ta má za cíl maximalizovat možný pohybový rozsah, minimalizovat projevy bolesti a zpomalit zhoršování stavu. Taková léčba probíhá mnoho let4.
I v této fázi výrazně přispívá koordinace s fyzioterapeutem. Ten navrhne cviky na posílení potřebného svalstva. Pro některé osoby trpící artrózou může být vhodná magnetoterapie, elektroterapie, hydroterapie, akupunktura nebo léčba ultrazvukem.
Důležité je i používání protetických pomůcek – speciální úprava obuvi, vložky do bot, hole, ortézy.
Pokud je stav artrózy takový, že významně omezuje každodenní aktivity daného pacienta, přichází na řadu aloplastika. Jedná se o náhradu daného kloubu (částečnou či kompletní) implantátem. Ten bývá nejčastěji z kovu.
Jídelníček při artróze
Velký vliv na vznik i léčbu artrózy mají strava a tělesná hmotnost. Nadváha zatěžuje klouby. Kvůli tomu se rychleji opotřebovávají. Kloubní chrupavka musí být průběžně zásobována důležitými živinami. K tomu slouží živiny obsažené v synoviální tekutině. Ty získává organismus z naší potravy. Ta má obsahovat minerály, cukry a bílkoviny. Důležitými kloubními složkami jsou glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, hydrolyzát kolagenu a kyselina hyaluronová. Ty na sebe vážou vodu a umožňují hladký skluz kloubů.
Mezi vhodné potraviny pro výživu kloubů patří:
– zelenina a ovoce,
– libové a nízkotučné mléčné výrobky,
– rostlinné oleje a tuky (lněný, olivový, řepkový, avokádový),
– studenovodní ryby (divoký losos a treska).
Některá koření mají protizánětlivé a analgetické účinky. Při správném použití mohou podporovat zmírnění projevů artrózy. Jak indické ajurvédské učení, tak tradiční čínská medicína používají koření k léčbě artrózy. Vhodná je kurkuma, chilli, zázvor, kmín, muškátový oříšek i koriandr5.
Artróza vs artritida
Jaký je rozdíl mezi artrózou a artritidou? Jde o dvě různé nemoci, které postihují klouby. Projevy obou jsou dost podobné a rozlišit je dokáže až lékař. Zatímco artróza je zapříčiněna věkem a nadměrným zatížením, artritida je oproti tomu zánětlivé onemocnění, které se je způsobené bakteriemi nebo revmatickým onemocněním.
Zdroje:
1: Osteoarthritis. Online. WHO. 2023. Dostupné z: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/osteoarthritis. [cit. 2024-03-28].
2, 4: Artróza – příčiny, příznaky, druhy a léčba. Online. EUC. 2022. Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/artroza-priciny-priznaky-druhy-a-lecba/. [cit. 2024-03-28].
3: RYSKOVÁ, Mgr. Anna. 7 kloubů nejčastěji postižených artrózou. Online. Fyziosvět. 2023. Dostupné z: https://www.fyziosvet.cz/clanky/7-kloubu-nejcasteji-postizenych-artrozou/. [cit. 2024-03-28].
5: RYSKOVÁ, Mgr. Anna. Nutrition for arthrosis. Online. MEDI. 2023. Dostupné z: https://www.medi.de/en/diagnosis-treatment/arthrosis/nutrition/. [cit. 2024-03-28].