Revmatoidní artritida – revma – zánětlivé onemocnění kloubů

Revmatoidní artritida (lidově revma) je zánětlivé onemocnění kloubů autoimunitního původu, které je typické svou velkou bolestivostí a ztuhlostí. Artróza je oproti tomu způsobena opotřebením kloubních chrupavek a má dlouho nevýrazné příznaky. Jestliže problém zvaný revmatoidní artritida ponecháte déle bez léčby, která je nevyhnutelná, zůstanou na kloubech nevratné změny. Bolesti kloubů nejsou záležitostí, na kterou byste si měli zvyknout, mohou mít totiž za následek i invaliditu. Nemoc vzniká tak, že z neznámého důvodu dojde k poruše imunitního systému, a ten začne napadat klouby, ve kterých vyvolává chronickou bolest. Důsledkem je právě nevratné poškození.

revmatoidní artritidaProjevy revmatoidní artritidy

Hovoří se o tom, že spouštěčem revmatoidní artritidy by mělo být kouření. Protože se vyskytuje velmi často u žen mezi 20.-30. rokem a okolo menopauzy, hrají nejspíš roli také hormonální pochody. Chronický nitrokloubní zánět bolí, otéká, je citlivý na dotek a zcela neplní plnou funkci. Později dochází k deformaci kloubu. Mezi časté průvodní jevy patří také větší únava, sucho v ústech, problémy s ledvinami, hubnutí, objevuje se i chudokrevnost a potíže s horším dýcháním nebo kašlem.

Prevence revmatoidní artritidy

Není zcela jasná příčina vzniku nemoci, proto se doporučeuje především zdravý životní styl, s hlídáním optimální váhy. Neméně podstatné je omezení stresu a dostatek spánku. Pokud jsou klouby chvíli v klidu, zatuhnou a bolí, takto to třeba vypadá po noci. Abyste svůj den dobře nastartovali, dopřejte si horkou sprchu. Neuškodí ani lehké cvičení nebo protáhnutí, sport prospívá, obzvláště ten, kde klouby příliš nenamáháte. Patří sem třeba jóga nebo plavání. Tomuto onemocnění prospívají lázně, při kterých se zlepší běžné fungování, zmírní se pocit ztuhlosti a bolest. Chronické onemocnění ovlivňuje mnohé oblasti života a dokonce může vyvolat deprese. Proto je třeba trávit dostatek času venku na přirozeném světle (obzvláště na podzim) a kromě pohybu má také velký význam vyvážené stravování. Co se týká hodnotných látek, je dobré se soustředit na produkty, které obsahují omega-3 mastné kyseliny. Jedná se o složky, které dokáží zmírnit bolest a zatuhlost kloubů. Kromě tradičních ryb (tuňák, losos) můžete zvolit i potravinové doplňky. Zdroj http://www.ordinace.cz/clanek/revmatoidni-artritida-priznaky-ktere-byste-nemeli-ignorovat/ https://www.wikiskripta.eu/w/Revmatoidn%C3%AD_artritida

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem