Osteoartritida – bolestivé kloubní onemocnění
Osteoartritida je degenerativní onemocnění kloubů, které postihuje muže i ženy s přibývajícím věkem. Při této chorobě postupně přestávají klouby na rukou, v kolenou nebo kyčlích vykonávat svou činnost. Příčinou je poškození chrupavky a pružných tkání.
Charakteristika nemoci
V případě osteoartritidy jsou typické špičaté kostní výrůstky – ostruhy, které vznikají změnou kostí pod chrupavkou. Nacházejí se na konci kostí, jsou citlivé, ztuhlé a někdy způsobují bolest. Bolest, která doprovází tuto nemoc může být různě silná. Při postupu nemoci se dokonce chrupavka odtrhuje od kosti. Pak nemůže plnit svou ochrannou funkci a kosti se o sebe třou, což způsobuje deformaci a oslabení kloubních vazů. Klouby jsou ztuhlé a tudíž se nemohou ohýbat tak jako je tomu u zdravých kloubů. Ve velmi těžkých případech dochází k invaliditě. Pro vznik osteoartritidy je důležitý věk (od 40 let). Kromě nadváhy nebo dlouhodobého přetěžování kloubu (tenisový loket), případně poranění (nebo zlomeniny) mají význam také genetické předpoklady. Osteoartritida postihuje častěji, a v horší míře, především ženy. Příčinou vzniku mohou být krvácivá onemocnění, která zatěžují výživu kloubů. Osteorartida se dá zaměnit s revmatoidní artritidou, která je ale autoimunitní chorobou, kdy imunitní systém likviduje vlastní zdravou tkáň a klouby. Pro správnou terapii je nutné vyšetření lékaře. Patří sem i rozbory krve, které potvrdí nebo vyloučí revmatoidní artritidu.
Terapie osteoartritidy
Při terapii se využívá pohybových a fyzikálních procedur během rehabilitací nebo pobytu v lázních. V případě potřeby se užívají léky, které tlumí bolest a mohou zpomalit postup nemoci. V pokročilejším stádiu bývá nutná chirurgická terapie. Pokud není osteroartritida léčena, doprovází ji velká bolest, kterou pacient pociťuje i v klidu.
Prevence osteoartritidy
Prevencí tohoto druhu artritidy je péče o lidský organismus, která by měla začínat už v mládí. Konzumace kvalitní stravy a dostatek pohybu souvisí s možností udržet si optimální váhu, která je jako prevence velmi důležitá. Při problémech by pohyb neměl být jednotvárný a měl by přinášet radost. Vhodný je takový, který není spojen s množstvím otřesů (plavání, chůze, cyklistika). Pro výživu kloubů jsou zapotřebí omega-3 mastné kyseliny, vitamín D, vápník, dále glukosamin a chondroitin, které může dodat třeba řada přírodních přípravků. Důležité je nezatěžovat příliš klouby často se opakujícími kloubními pohyby, speciálně od počátku této nemoci. Zdroj https://www.ulekare.cz/clanek/osteoartritida-2-dil-2581 https://cs.wikipedia.org/wiki/Osteoartr%C3%B3za