Zahlenění – větší tvorba hlenu

Příčinou zahlenění je větší tvorba hlenu v dýchacích cestách, který se uvolňuje ze sliznic. Protože zvlhčují sliznice, chrání cesty před toxiny a patogeny, jedná se o obranu organismu.

Hleny jsou pro sliznici důležité, s ohledem na již zmíněné zvlhčení sliznice. Když ale dojde k nadbytku hlenu, mluvíme o zahlenění. Důvodem, proč dochází k zahlenění může způsobeno podrážděním sliznic, které mívá různou příčinu – od kouře, přes infekce, až po třeba smog. Příznaky bývají horší na podzim. Důvodem ale také mohou být třeba alergie (na výrobky z mléka).

zahlenění


Zahlenění se také objevuje v dalších podobách, může souviset se zánětem střev, s nedostačujícím vstřebáváním živin, minerálů a vitamínů.

Z hlediska čínské medicíny zahlenění vzniká, když je v těle příliš vlhkosti a horkosti z jídla. Vzniklé hleny pak blokují dráhu sleziny, která vytváří protilátky. Oslabení sleziny je velmi častý jev, jehož důsledkem jsou pak zdravotní problémy jako je slzení očí, rýma, kašel, ale také časté nachlazení.

Příznaky

Zahlenění doprovázejí příznaky, které postihují dýchací cesty, hlavu a krk nebo může jít o další projevy. Pacient může pociťovat bolest hlavy, dutin nebo ucpaný nos, ale také zalehlé uši. Nemocný kašle, někdy má potažený jazyk. Nemoc se také projevuje pocením, objevují se alergie a vyrážky.

Terapie

Přiterapii je třeba dbát na dostatečné pití. Dále by neměly chybět přípravky na rýmu nebo na kašel. U kašle je třeba posoudit, zda je ho možné vykašlávat nebo ne. V tomto případě se jedná o vlhký kašel. Podporuje se vykašlávání a zároveň je vhodné napomoci ochránit sliznice.
Z pohledu čínské medicíny je třeba se zaměřit na detoxikaci sleziny.

Prevence

Aby člověk přestál období náročné na infekce, je důležité, aby měl imunitu v dobré kondici. K ní velmi přispívá pestrá strava, která je bohatá na vitamíny, minerály a další cenné látky. Imunitu mohou podpořit také některé přírodní látky, stejně tak lze podpořit funkci sleziny.
Pokud vás často trápí tvorba hlenů, je vhodné nekonzumovat příliš sladkých jídel a nepomáhají ani tučná jídla.
Pokud člověk trpí na zahlenění, působí příznivě také zvlhčený vzduch, pobyty na horách a u moře. Pomáhá i napařování.

Zdroj
https://www.stefajir.cz/?q=zahleneni
http://www.ordinace.cz/clanek/jak-si-poradit-s-kaslem/

Další informace najdete v článcích

Cordyceps – blahodárná houba z hor
Wim Hof zvaný „ledový muž” – jak ovládnout tělo a zůstat zdravý
Zhan Zhuang – Cvičení pro zdraví a vnitřní sílu