Škornice šípolistá – Epimedium sagittatum

Škornice šípolistá je bylinka původem z Číny, odkud se šíří pověsti o jejím afrodiziakálním vlivu.

Škornice šípolistá pochází z jihovýchodní Číny, ale v současné době roste po celém světě. Miluje vlhkou humózní půdu a stín. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která vyrůstá z podzemního oddenku. Má velmi drobné květy a menší listy.

nákres škornice šípolisté

V Japonsku patří škornice mezi oblíbené rostliny v zahradnictví, ideální skalnička dorůstá do výšky až 70 cm a při růstu potřebuje oporu. Strach není potřeba ani při mrazu. Mrazuvzdorná rostlina (do -35 °C) zvládne hodně, jen je nutno ji zastřihnout – asi 5 cm.

Další názvy škornice

Latinsky se rostlince říká Epimedium sagittatum, česky také ještě škornice šípovitá nebo škorpice. Mezi dalšími názvy můžeme zmínit Yin Yang Huo, Epidemium, Rowdy Lamb Herb, Barrenwort, Bishop’s Hat, Fairy Wings, Horny Goat Weed, Herba Epimedii nebo třeba Aceranthus sagittatus.

Tradiční využití škornice šípolisté

A jak se škornici dostalo té velké pozornosti? Traduje se, že v Číně rostlinu objevil pastýř koz. Při pastvě zpozoroval, že kozlové, kteří si bylinku dopřávali, jsou více sexuálně aktivní. Také proto dostala přezdívku bylina prostopášného kozla. V angličtině se rostlině říká i goatweed neboli kozí brambory.

Cenné látky ve škornici šípovité

Hlavní účinnou látkou je přírodní flavonoid ikariin, což je právě látka zodpovědná za přezdívku související kozlem. Kromě toho, že prokrvuje, snižuje osteoporózu a cholesterol. Ve škornici se vyskytují i další cenné látky jako polysacharidy, tanin nebo vitamin E. V listech škornice bylo prozatím nalezeno téměř 40 druhů flavonoidů, fytosteroly, karboxylové kyseliny (palmitová, stearová, olejová), nenasycené vyšší mastné kyseliny – linolová a linoleová. Silné antioxidanty také brání organismus před škodlivými volnými radikály.

Na rostlinu by si měly dávat pozor těhotné a kojící ženy. Škornice se dá pořídit ve formě extraktu, ale využívají se také třeba listy rostliny.

Zdroj:

http://practicalplants.org/wiki/Epimedium_sagittatum
Tania Bubela, E. Richard Gold. Genetic Resources and Traditional Knowledge: Case Studies and Conflicting interests. Edward Elgar Publishing Limited, 2012