Osteoporóza – řídnutí kostí

Osteoporóza je důsledkem onemocnění kostní tkáně, při kterém se snižuje pevnost kostí a ubývá kostní hmoty. Kosti jsou pak málo odolné a dochází k častějším zlomeninám. Osteroporóze se také říká „řídnutí kostí”. Situaci zhoršuje pohodlný a nezdravý životní styl. Osteoporózu většinou způsobuje chybějící vápník a odbourávání kostní tkáně při chybějící fyzické zátěži. Kosti jsou pak málo odolné vůči mechanickým vlivům a zlomeniny jsou daleko snazší. Nejčastěji se týká žen ve vyšším věku. Abyste její vznik eliminovali, je zapotřebí s prevencí začít už v dětství. Dalšími faktory pro vznik osteoporózy mohou být genetické faktory, předčasná menopauza, případné poruchy menstruačního cyklu nebo cukrovka a některá vážná onemocnění (Crohnova nemoc). Mezi další rizikové faktory patří nevyvážená strava, sedavý způsob života, velmi nízká nebo vyšší váha, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, ale také věk nad 65 let.

osteoporóza Příznaky

Mezi časté příznaky osteoporózy patří bolesti zad a kostí, zlomeniny, změna tvaru kostí i noční křeče v lýtkách. Projevem jsou také nemocné dásně, zhoršení stavu chrupu, jemná kůže a třepení nehtů nebo třeba šedivění a vypadávání vlasů.

Terapie

Pro potvrzení osteoporózy se využívají vyšetření jako ultrazvuk, CT, rentgenové vyšetření nebo denziometrie. Důležitý je především nastavený životní styl. Kromě pravidelného pohybu je to pestrá strava. Potravinové doplňky je vhodné užívat po konzultaci s lékařem.

Prevence

S prevencí by se mělo začínat už odmala. Hlavním faktorem je stravování. Strava by měla být pestrá a vyvážená, rozhodně ne jednostranná. Jako podpora je důležitý přísun potravin, případně doplnit stravu o vitamíny, které obsahují především vápník, hořčík, vitamíny D, C, B6 a K; dále zinek, křemík, mangan. Důležitá je i kyselina listová nebo pobyt na slunci (za dodržování pravidel opalování). Je vhodné vědět, že některé potraviny omezují vstřebávání vápníku. Je to především velké množství cukru, živočišné bílkoviny, větší konzumace kávy, mandlí, bílé mouky nebo špenátu. Jako u řady dalších nemocí, i tady zhoršuje situaci kouření a nadměrná konzumace alkoholu. Zdroj https://www.wikiskripta.eu/w/Osteopor%C3%B3za http://www.ordinace.cz/clanek/co-je-osteoporoza/

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem