Reishi – lesklokorka lesklá – Ganoderma lucidum

Reishi je velmi širokospektrá houba, která je známá i pod názvy lesklokorka lesklá nebo Ganoderma lucidum. Pro užitné vlastnosti se o ní mluví jako o „božské houbě nesmrtelnosti”.

Využití z hlediska tradiční čínské medicíny

Podle tradiční čínské medicíny Reishi charakterizuje vyrovnaná – teplá – teplota, hořká chuť. Reishi se přisuzuje tropismus k srdci, plícím, slezině (některé zdroje uvádějí i tropismus k játrům a k ledvinám).

Reishi-ilustrace

Vitalita, životní síla

Reishi významně posiluje vitalitu, životní sílu, odolnost vůči prostředí, což se v tradiční čínské medicíně označuje jako Zheng Qi. To je velmi významný důvod, proč jsou společně s Coriolem.

  • Reishi se využívá při únavových stavech, což může představovat klasický stres a běžnou únavu, ale také náročnější stavy jako je vyhoření. Protože doplňuje spíše krev a yin, osvědčila se především u žen. Houba Ganoderma lucidum přispívá k regeneraci při různých únavových stavech, třeba i při únavě po porodu. Zvládá nejen fyzickou únavu, ale také psychickou, protože podle čínské medicíny vyživuje srdce (má tropismus k srdci). Významný je také její anti-aging účinek, což představuje zpomalení a prevenci procesu stárnutí. A protože toto téma řeší hlavně ženy, ocení ho především ony.
  • Taoističtí mniši konzumovali Reishi před meditací. Podle tradiční čínské medicíny Reishi harmonizuje duši (An Shen účinek). Tato medicína se domnívá, že v srdci sídlí duše Shen, kterou Číňané považují za tu hlavní. Číňané mají za to, že člověk má dokonce pět duší: Shen, Hun, Po, Yi a Zhi. Reishi je schopno vyživovat srdce, a tím harmonizovat, stahovat a zklidňovat duši Shen.
  • Reishi v podobě sporového prášku se hodí spíše u psychických problémů. Protože extrakt z Reishi trochu více povzbuzuje, doporučuje se při únavách. Těžší podoby potíží s únavou je vhodné doplnit třeba Hericiem.

Reishi pomáhá nastolit psychickou rovnováhu

Psychická nerovnováha mívá různé důvody. Při troše zjednodušení spočívá příčina v srdci. Proto se z hlediska tradiční čínské medicíny doporučuje kombinovat Reishi s kořenem angeliky čínské nebo se semeny z jujuby. Příčinou potíží mohou být i játra. Když má člověk problém s meridiánem srdce (XIN), vyzařuje z něj podle této medicíny neukotvenost, nevyrovnanost. Často také pociťuje bušení srdce, má neklidný spánek, zapomíná, je lekavý a spíše bledý. Jestliže má člověk problémy s játry (GAN), těžko se uvolňuje, má pocit pnutí. Střídají se mu nálady, je citlivý na emoce a stres. Ženám se právě tyto potíže často zesilují před menstruací, což je další z možností využití této čínské houby.

Podobně jako řada dalších hub dokáže i Reishi vyrovnávat imunitní systém podle potřeby. Podpoří, když je slabý a zmírní, když je odpověď imunitního systému nepřiměřená.

Charakteristika Reishi

Pojmenování houby

Botanický název: Ganoderma lucidum
Česky: lesklokorka lesklá
Čínsky: ling zhi, ruizhi (příznivá houba), shenzhi (božská houba), mulingzhi (odkaz na dřevo), xiancao (rostlina nesmrtelnosti)
Čínsko-japonské názvy: zuisō (příznivá rostlina), sensō (rostlina nesmrtelnosti).
Japonsky: Reishi
Další názvy: božská houba nesmrtelnosti, šťastná bylina, zázračná houba, rostlina s duchovní silou.

Ganoderma lucidum se řadí mezi dřevokazné chorošovité houby a její domovinou je Asie. Objevuje se především na živých nebo odumřelých stromech a pařezech listnatých stromů, hlavně na buku a na dubu. Protože je po Reishi velká poptávka, pěstuje se ve velkém rozsahu také komerčně v pěstírnách. Reishi je zařazena do ohromné čeledi lesklokorkovitých, vedle dalších více než 210 různých druhů. Charakteristická je svým polokruhovitým nebo vějířovitým kloboukem, který je tak lesklý, že vypadá jako nalakovaný. A ano, odtud se objevil český název: lesklorka lesklá.

Reishi používali již před více než 2000 lety obyvatelé Asie k terapii řady zdravotních neduhů. A protože byli přesvědčeni o neuvěřitelných účincích, říkalo se jí „houba nesmrtelnosti”. Od té doby byla mnohokrát popsána řada účinků a vlivu na zdraví člověka. Patří sem například známý herbář Shen Nong Ben Cao Jing. Jeho sepsání se datuje do let 25-220 n. l., do doby vládnutí východní dynastie Han. Kniha se postupně aktualizovala a doplňovala, takže obsahovala další a další nové možnosti, jak využít Reishi. Mezi další písemné zmínky patří třeba Ben Cao Gang Mu (Compendium of Materia Medica), nejucelenější lékařská kniha v historii tradiční čínské medicíny. Autorem je LI Shi-zhen (1518 – 1593), lékařský expert na dynastii Ming (1368-1644). První návrh byl dokončen roku 1578. V té době prožívala dynastie Ming největší císařský rozkvět .

Pro „západní“ svět „našel“ Reishi v roce 1781 William Curtis. Přesto lékařství této blahodárné houbě nevěnuje pozornost, kterou by si určitě zasloužila. Skutečností ale je, že zhruba od 60. let 20. století bylo provedeno mnoho pokusů, výzkumů a klinických studií. Výsledky pouze potvrzují znalosti načerpané již před tisíci lety. Ke kultivování a umělému pěstování Reishi se přešlo zhruba okolo roku 1970. Aby houba neztratila své složení, je zapotřebí vhodný substrát. Jen tak si může ponechat své biologicky aktivní látky prospívající lidskému zdraví.

Protože se našel vhodný substrát, jsou také Reishi z pěstíren odpovídající náhradou volně rostlých hub. Ale jednu výhodu přece jen tyto vypěstované houby mají: lépe lze totiž využít také jednotlivá vývojová stadia houby – tedy mycelia, spory nebo třeba zralé houby, protože v každém vývojovém stadiu může mít Reishi mírně odlišné složení (některých složek se vyskytuje více, jiných méně).

Jednotlivé složky Reishi

Reishi je schopna ovlivňovat činnost organismu, a to díky obsaženým složkám. Většinu z toho, až 90 % hmotnosti houby, tvoří tekutina. Sušinu představují především polysacharidy, bílkoviny, dále také mastné kyseliny, minerály a vitamíny. Připravili jsme pro vás krátký přehled základního složení Reishi. Můžete si tak udělat představu o širokém zaměření této adaptogení houby na celý organismus.

Polysacharidy a glykoproteiny

Houby obsahují polysacharidy vstřebatelné i nevstřebatelné. Polysacharidy jsou cukry s dlouhým řetězcem. Řada z nich se ve vodě nerozpouští a ani se nevstřebávají se ze střeva, jsou tedy takzvanou hrubou vlákninou. Nezvyšují rychle glykémii. Polysacharidy z Reishi dokáží řídit řadu pochodů v organismu. Skládají se glukózy, manózy, xylózy, galaktózy. Z Reishi bylo izolováno zhruba 200 rozdílných polysacharidů, přičemž mezi nejznámější patří beta glukany – oba typy: jak beta-1-3, tak i beta-1-6-D glukany, ale také cukry ganoderany A, B, C.

Mezi nerozpustnými polysacharidy je významný chitin, důležitá živina pro střevní mikroflóru. Protože odchází stolicí, může tak zkvalitnit peristaltiku a vázat na sebe různé tuky nebo škodliviny, které pak spolu s ním mizí z těla. Polysacharidovým peptidům vědci přičítají schopnost podpory imunity organismu.

Také glykoproteiny patří mezi významnou součást Reishi. Jedná se o sloučeniny bílkovin a cukrů, význam mají při strukturální funkci, receptorové (buněčné rozpoznávání jako charakteristické receptory), případně enzymatické funkci. Nechybí ani lektiny, silné imunomodulátory, které dokáží úspěšně pomáhat organismu.

Triterpeny a steroly

Důležitou složkou Reishi je také poměrně velké množství sterolů a triterpenů, které lze najít také v rostlinách jako je ginko biloba nebo ženšen. Do podtříd terpenů patří triterpeny a z nich odvozené látky, které rostliny vytvářejí během růstu a vývoje. V jednotlivých fázích růstu Reishi se také mění jejich koncentrace. Triterpeny poskytují rostlinám mírně hořkou příchuť. Hořkost plodnic závisí na pěstebních podmínkách a lokalitě určitém kmeni.

Reishi obsahuje větší množství triterpenů odvozených od lanostanu – ten je metabolitem lanosterolu. Mateřskou sloučeninou lanosterolu je skvalen. Triterpeny z Reishi se dají extrahovat, většinou v metanolu a etanolu. V extraktech se objevilo více než 50 sloučenin triterpenické povahy, což je poměrně velké množství. Patří sem také kyselina ganoderická, ludicenická, ganoderal, ganoderoly, ganoderioly nebo třeba ganoderony a kyselina ganodermická. Mezi nejsilnější triterpeny patří kyselina ganoderická.
Lucidumol C a lucidumol D patří mezi nově nalezené látky. Vědci zjistili, že karbonylová funkce v C-11 má zásadní vliv na růst cytotoxicity.

Mezi steroly vyniká především ergosterol, ze kterého vzniká působením ultrafialového záření vitamín D2, nezbytný pro zdravou kostní tkáň. Kromě toho podporuje mineralizaci kostí, díky které jsou pak kosti daleko pevnější.  

Tuky a mastné kyseliny

V Reishi nechybí ani řada druhů mastných kyselin. Ať už polynenasycené, tak i nasycené. Důležité jsou především polynenasycené mastné kyseliny. V Reishi se hojně také objevuje kyselina linolová, kyselina palmitová, olejová a kyselina stearová. Kyselina stearová a kyselina palmitová napomáhají procesu apoptozy. Právě malé množství tuku a vysoké procento polynenasycených mastných kyselin ve srovnání s celkovým množstvím mastných kyselin je důkazem kvality houby.  

Aminokyseliny, bílkoviny, peptidy a enzymy

Aminokyseliny jsou stavebním prvkem bílkovin. Je zajímavé vědět, že Ganoderma lucidum představuje zdroj všech esenciálních aminokyselin – to jsou ty, které si nedokáže vytvořit tělo samo. Reishi vyniká především lysinem a leucinem. Lysin je důležitý při proteogenezi a mívá významnou hodnotu ve struktuře bílkovin. Vědci se domnívají, že lysin má i důležitou roli v dalších biologických procesech jako je homeostáza vápníku, při metabolismu mastných kyselin.

Leucin zase představuje významný prvek při regulaci příjmu potravy. Aminokyseliny jsou významné nejen proto, že z nich vznikají bílkoviny, ale také – v případě potřeby – cukry. A bílkoviny mají vliv na funkce těla. Z bílkovin se nejvíce zkoumá LZ-8, neboli Ling Zhi-8. Jedná se o imunosupresivní protein izolovaný z mycelií houby. Obdobně jako další bílkoviny podporuje imunitní systém.

Také enzymy patří mezi bílkoviny a jsou zapotřebí do řady procesů, například napomáhají syntéze některých složek, ale dokáží je štěpit. Metaloproteinázy štěpí mezibuněčnou hmotu a také působí protisrážlivě. Galaktosidázy jsou enzymy, které rozkládají mléčný cukr – laktózu. (1)

Další látky, vitamíny a minerální látky 

Svůj význam mají i další látky. Příkladem jsou nukleosidy jako třeba adenosin, které zabraňují shlukování trombocytů. Reishi obsahuje ještě další nukleosidy jako adenin, uracil nebo třeba uridin. 

V Reishi se také objevuje řada vitamínů. Dostatek je především vitamínu D, vitamínů skupiny B. Minerální látky zastoupuje hlavně draslík, vápník, fosfor, hořčík, selen, železo, zinek a měď.

Schopnosti Reishi

Reishi má řadu účinků a my vám v následujícím textu představíme některé z nich. Opírají se o vědecké výzkumy, přičemž pokusy byly prováděny nejen na buněčných kulturách (in vitro), ale také na laboratorních zvířatech (in vivo). Na dobrovolnících se ale také provádějí klinické testy. 

Reishi pro lepší fyzickou kondici

Reishi je prospěšná při psychických problémech a vyčerpání. Tato houba ale umí podpořit i fyzickou stránku organismu. Ženy s fibromyalgii se zúčastnily studií, při kterých byl zkoumán vliv Reishi. Jedná se o chronickou chorobu, při které bolí svaly, klouby a pacient cítí velkou únavu. Když nemocné ženy dostávaly Reishi, cítily se lépe. Obtíže byly menší a zvýšila se jim výkonnost i výdrž.