Přestože se slovo chitosan skloňuje čím dál častěji, dochází k jeho přepisům. Jak mu ve světě říkají a další zajímavosti.
Chitosan je polysacharid, který se vyrábí odstraněním acetylové skupiny z chitinu. Chitin můžeme najít třeba ve vnějších kostrách korýšů. Chitosan byl objeven roku 1859 francouzským fyziologem Charlesem Marie Benjaminem Rougetem vařením chitinu v hydroxidu draselném.
Různé názvy chitosanu v různých jazycích
I chitosan je slovem, pro které mají různé jazyky odlišné názvy. V angličtině se tento výraz čte /ˈkaɪtəsæn/. Sousedé v Polsku látce říkají Chitozan. V Německu používají i název Poliglusam nebo Poly-D-Glucosamin, případně Polyglucosamin. Dále se můžeme setkat i s výrazy jako je Deacetylchitin, BC, Chitopearl, Chitopharm, Flonac C, Flonac N, Sea Cure Plus, Chicol nebo Kytex. I tato jména se využívají v dalších zemích.
Ve Španělsku se můžeme setkat s El quitosano nebo také s výrazem chitosán.
Slovo by mělo pocházet z řeckého χιτών, které znamená cosi jako „podprsenka, náprsenka, obal, krunýř”.

V jedné z vědeckých prací o této látce uvedli: „Chitosan je jedním z nejčastěji uváděných polymerů ve vědeckém výzkumu, kterým se zabývá široká škála biofarmaceutických a biomedicínských aplikací včetně vědy o potravinách a technologie.” (1)
Tohle napsat určitě nechcete
Chitosan je tedy poměrně často skloňovaným slovem, někde se dokonce uvádí jako materiál 21. století, což je velmi zajímavé.
Ačkoliv se to na první pohled nezdá, i chitosan je zdrojem různých vtipných nebo méně vtipných přepisů. Objevili jsme pro vás malý vzorek:
- chtosan,
- chitosant,
- chitosani,
- chitosamin,
- chotosan,
- chitosin,
- chitisan? To už by se dalo přímo napsat chichisan.
Ale buďme trochu vážní. Chitosan je jednou ze poměrně zajímavých látek, o kterou mají zájem pro využití v průmyslu i zdravotnictví.
Zdroj
1) Barbara Bellich, Ilenia D’Agostino, Sabrina Semeraro, Amelia Gamini, and Attilio Cesàro. Hitoshi Sashiwa, Academic Editor and David Harding, Academic Editor. The Good, the Bad and the Ugly of Chitosans. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4882573/
2) https://en.wikipedia.org/wiki/Chitosan
3) https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Chitosan#section=Top
Zajímavý výlet do názvosloví jednoho “produktu”. Ale to je všechno. Na tomto webu bych čekala víc.
I tak ale děkuji.
EŠ