Dýchání kostí 4.85/5 (196)

obrys lidské postavy obklopené aurou duhových barev

V tomto článku vám popíšu velice silnou techniku, která se nazývá Dýchání kostí. Jde o starodávnou techniku, kterou praktikovali jogínští a chikungoví mistři v různých variantách v Indii a Číně. Od osmdesátých let minulého století můžete její variace najít i na západě. Jde o neuvěřitelně silnou techniku, která umožňuje nasávat energii z okolního prostředí.

Starobylá taoiobrázek člověka a dýchání kostístická technika

Proto, abyste ji pochopili, měli byste nejprve porozumět významu pojmů “prána” nebo “chi”. Tyto pojmy označují vitální energii, kterou lze nalézt v dechu. Většina starověkých mystických směrů věří, že všude kolem nás existuje síla, která nám umožňuje fungovat ve fyzickém světě. Díky této energii jsme se narodili a tuto energii požíváme ve stravě, abychom přežili. Ovšem nejúčinnějším způsobem, jak tuto energii získávat, je dech. Dýchání je vlastně mystickou funkcí, která je odpovědná za to, kolik energie a síly máme v našem těle, a kterou pak můžeme používat v životě.

Před cvičením

Technika dýchání kostí nám umožňuje přijímat velké množství této vitální energie nebo “práṇy”. Tuto energii můžeme využít k tomu, abychom zůstali zdraví, motivovaní, zbystřili smysly a obecně se stávali silnějšími. Jestliže trpíte vysokým krevním tlakem, srdečními problémy nebo máte riziko aneurismu, než začnete cvičit, doporučuji konzultaci s lékařem.

Jak pracovat s pránou pomocí představivosti

Abychom mohli začít, představme si, že vzduch kolem vás a vzduch, který vdechujete do plic, je ve skutečnosti určitým druhem světla. Můžete si tuto vitální energii představit jako páru nebo plyn, který je o něco hustší než typický vzduch kolem vás. S touto představou se pokuste nadechnout do plic a naplnit je zdola nahoru, stejně jako se sklenice plní vodou. Po krátké přirozené zádrži zase úplně vyprázdněte plíce, stejně jako sklenici, shora dolů. Takto byste měli dýchat po celou dobu cvičení. Pokud budete v mysli udržovat představu životně důležité páry nebo “prány” postupně se naučíte, jak správně tuto energii využívat a vytvoříte si vlastní představy, jak touto silou naplnit vaše tělo. Po takto provedeném dýchání, se budete cítit velice vitální.

Jak nadechovat do kostí

Abyste dýchali do kostí, je potřeba tuto vitální energii začít směrovat po celém těle. Kostní dýchání se většinou týká nasávání této vitální energie do různých částí těla, a to se děje při nádechu. Zkuste si představit, že dýcháte skrz kosti ve vašich pažích; přemýšlejte o svých kostech v pažích jako o obrovských houbách, které nasávají životně důležitou “pránu” silou vašeho nádechu. Když to uděláte, můžete si představovat, že existuje mírný odpor toku energie, protože kosti jsou hustší než ostatní tkáně. Při nádechu si představujte, jak si pránou plníte plíce od zdola až nahoru a zároveň si představujte, jak tuto energii nasáváte do kostí. Když jsou vaše plíce zcela naplněné, můžete vydechnout a buď se zastavit nebo začít znovu nadechovat a opakovat proces.

obrázek ruky s kostmi a prouděním vzduchu

Jak prodýchat celé tělo

Pokud jste to udělali správně, můžete ve vaší paži téměř cítit brnění, váš krevní tlak mírně stoupne a budete se cítit bdělejší a energičtější. Nyní zkuste celý postup opakovat u kostí dolních končetin. Udělejte asi 10 nádechů a odpočiňte si. Vyzkoušejte další 10 nádechů skrz kosti na zádech a opět si na chvíli odpočiňte. Pak pokračujte 10ti nádechy skrz kosti v lebce a opět si odpočiňte. Nakonec se pokuste tuto dechovou techniku ​​provést tak, že prodýcháte všechny póry v těle po dobu 10 nádechů. Po této dokončené rutině byste se měli cítit silní a lehcí jako pírko. Pokud budete pokračovat ve cvičení, bude se vám rozvíjet představivost a technika dýchání a snadno budete schopni nasát obrovské množství této vitální energie, která je všude kolem nás.

Zdravotní účinky

Toto cvičení má mnoho prospěšných účinků na zdraví a je to také velmi účinná technika, která vám umožní naplnit energií jednu konkrétní oblast v těle. Řekněme například, že jste šli na velmi dlouhou procházku a vaše nohy jsou po návratu unavené, můžete vyzkoušet dýchání skrz kosti v nohách. Udělejte 10 nádechů a dejte si přestávku, pokračujte dalšími 10 nádechy a dále, dokud se nebudete cítit lépe. Nemusíte se jen tak nadechovat pouze skrz vaše kosti, můžete vdechovat pránu do jakékoliv části těla, o které si myslíte, že potřebuje doplnit vitální sílu. Tato úžasná technika může být použita k ulehčení bolesti, urychlení hojení a revitalizaci energie. Může být použita kdekoli a kdykoli budete chtít. Je to první krok, jak se naučit ovládat tuto “pránu”, “chi”, nebo jednoduše sílu života. Prostřednictvím dýchání kostí můžete oživit vaši energii a zvýšit svou sílu.

Ohodnoťte článek

Redakce webu Superionherbs.cz: zobrazit autory.

18 komentářů v “Dýchání kostí

 1. Irena Vosátková píše:

  Znam tuto techniku, jen jsem na ni opet pozapomnela, takze dik za pripomenuti. Pouzivala jsem misto meditace, ale asi spatne i kdyz velmi dobre to fungovalo na usinani . Nadech do bricha a vydechem pomalu do zvolene casti tela. Tak ted to budu asi kombinovat. Obcas tak a priste obracene. Vyborne clanky, skoro vzdy mi neco uzitecneho v hlave zustane. Preji vsem pohodu

 2. Dýchání píše:

  Dobrý den, článku o správném cvičení dávám plné body, jak už tu někteří píšou, zapomíná se jak se má dýchat nebo to nevědí, proto je moc dobře, že sem takové články dáváte je na každém jak rád využije.

 3. Tatana Skardova píše:

  Nádherný článek, dýchat tímto způsobem mě nikdy nenapadlo..je to úžasné a moc děkuji za Vaše sdílení. Přeji krásné, dobrou energií naplněné dny*T.Skardova

 4. Drahomíra píše:

  úžasné..
  praktikuji občas-když si na to vzpomenu nebo při cvičení jogy-dýchání do všech buněk- ,,do celé bytosti člověk,, 🙂 a hezky to osvěží.
  Dýchat do kostí je pro mě novinka, vyzkouším v přírodě/v paneláku není dýchání nic moc/.
  Děkuji .

 5. Darina Liptáková píše:

  Děkuji za novou informaci. Budu se snažit se tímto způsobem zaměřit na ty části, orgány těla, které by potřebovali dobít energii.

 6. Věra Jeřábková píše:

  Děkuji za tento příspěvek, momentálně řeším, zda řídnutí kostí “léčit” chemickým lékem Bonvivou nebo se vydat přírodní cestou. Kdysi jsme zmiňovanou dechovou techniku dělali na cchi kungu ,také jsem si na ni nedávno vzpomněla, nicméně postup už si moc nepamatuji. Takže díky za připomenutí , hned dnes prodýchám…..Věrka

 7. Mirka píše:

  Dýchání je moc důležité,15 let cvičím jógu a 3roky chikung kde jsem se vdýchání
  zdokonalila je to nádhera a cítím se vždy moc dobře! Je mi 68 let cítím se lépe jak v 45!
  Mohu jen doporučit!

 8. lagova.m píše:

  Blanka Ullmannová má pravdu, správně dýchat – to je umění. Těško se to učí, dostala jsem knihu ,,Taoismus pro zdraví” tam je psané jak dýchat při cviku který provádíte. Je důležité jak dýchat, každý cvik by se měl provádět i se správným dýcháním. Byla bych ráda, kdyby mně to někdo naučil, my na dědině nemáme možnosti kdo by to předvedl a i když je to do města 24 km tak většinou se cvičí večer a to spojení s autobusem nepasuje. Samé se to těško učí s knihy. Oceňuji, že píšete o dýchání, když nikdo to nepředvádí. Chtělo by to ukazovet cvik a mluvit při tom jak dýchat, kdy nadechnout a vydechnout, jak dětem. Děkuji přeji hodně štěstí. Marie

 9. Hella píše:

  Dobrý den, ptám – zda mohu tuto metodu dýchání provádět mám-li hučení /tinitus/ a jestli ano zda se můj problém zlepší, nebo úplně vymizí. Děkuji

 10. Blanka Ullmannová píše:

  Ano, dávám plný počet bodů za tento článek. Správné dýchání je velice důležité, ne každý umí takto dýchat. Chodím na jogu, kde se učíme dýchat, a v průběhu dne si uvědomím, že dýchám povrchně a snažím se to napravit. Hezký den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *