Amla – indický angrešt

Amla je rostlina s jedlým ovocem, známe ji také pod českým názvem indický angrešt.

Amlu můžeme najít také pod latinským názvem Phyllanthus emblica nebo Emblica officinalis, jednoduše emblice, embrob myrobalan, myrobalan. Říká se jí také amalaki nebo nebeské ovoce.

kuličky ovoce amla, šťáva z ovoce a prášek

Nutriční obsah amly

Uvádí se, že plody amly obsahují velké množství kyseliny askorbové (vitamín C) (27,7 mg / 100 g). Hořkost plodu se dá přičíst vysoké hustotě ellagitaninů (emblikanin A, emblicinin B, puniglukonin, pedunculagin). Celkový obsah prospěšných polyfenolů rozšiřují punkarfolin, phyllanemblinin A a další polyfenoly – flavonoidy, kaempferol, nebo také kyselina ellagová a kyselina galová. Nechybí ani minerály – chrom, zinek, měď. Amla může s 1 m vypadat jako malý stromek, ale někdy dosahuje až výšky 8 m. Na stromě rostou světle zelenožluté plody se šesti podélnými rýhami. Plody zrají na podzim. Jejich chuť je kyselá a hořká. Uvádí se, že v Indii se obvykle amla jí ponořená do slané vody a chilli prášku, aby mělo ovoce zajímavější chuť.

Posvátný strom amla

Amlu můžeme najít v rovinatých a podhorských oblastech Indie v nadmořských výškách 200-2000 m n. m. Právě v Indii si tohoto stromu velmi váží, dokonce je pro ně posvátný. Věří se, že v něm bydlí Vishnu, nejvýznamnější hinduistický Bůh, který je považován za toho skutečného Boha. Slaví se dokonce svátek tohoto stromu, a to 11. den dorůstajícího měsíce v období měsíců únor až březen. Někteří hinduisté jsou přesvědčeni o tom, že amla pochází z kapiček Amrit (což znamená nesmrtelnost). Ty se měly kvůli boji démonů a bohů náhodně rozlévat na zemi. Toto náboženství tvrdí, že amla poslouží nejen k prodloužení života, ale také, že má schopnost pomoci při téměř každé nemoci.

Cenný strom amla

Pro buddhismus a hinduismus je toto ovoce zdrojem nejrůznějších pověstí, které vyprávějí o jeho cennosti a neobyčejnosti. Amlu také bohatě využívá indická lidová medicína – ayurvéda. K zajímavému výsledku došla studie uveřejněná Národní knihovnou medicíny USA Národní instituty zdraví, která v roce 2010 zjistila, že Amla dosahovala nejvyšších hodnot při měření obsahu antioxidantů. Ovoce bylo porovnáváno s 278 druhy ovoce a 303 zeleniny. (Sušená Amla 261,5 mmol / 100 g ve srovnání s borůvkami 48,3 mmol / 100 g.) [1]

Stojí za pozornost, že podle této medicíny má amla kyselou, adstringentní, sladkou, hořkou a ostrou chuť a dodává ochlazující energii. Také vyvažuje všechny tři základní tělesné bio-elementy, což je pitta, vāta a kapha. Podle ayurvédy dodává sílu, může prospět při omlazení, podporuje dlouhověkost.

Tradičně se používá k zlepšení trávení, odstraňuje zácpu, snižuje horečku, čistí krev, mírní kašel, posiluje činnost srdce, prospívá očím a posiluje intelekt. Také se používá k jídlu a v kosmetice, třeba pro posílení vlasů a má schopnost fixovat barvy. Amla se dá sehnat v čerstvé podobě, sušená nebo jako prášek.

Zdroj

1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2841576/

2) https://en.wikipedia.org/wiki/Phyllanthus_emblica

3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/205066914) https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/09107?&utm_medium=286