Houba čaga – pohled na výzkum a lidové léčitelství
„Jaké by to muselo být blaho chodit měsíce po lesích, lámat ze stromů houbu, drtit ji, vařit si z ní na ohni čaj, pít ho a pomalu se uzdravovat jako zvíře, jako nemocný pes, který si sám hledá svou blahodárnou bylinu.“ (z knihy censored laureáta Nobelovy ceny Alexandra Solženicyna)
Vědecký název houby čaga je Inonotus obliquus, jde o černohnědou parazitickou houbu z čeledi kožovkovitých. Roste jako korku podobná hmota na živých kmenech dospělých bříz. Jiná používaná jména jsou rezavec šikmý a březová houba. Na rozdíl od mnoha hub čaga nemá téměř žádnou vůni ani chuť. V chladných částech světa, obzvláště v oblastech nad 45. severní rovnoběžkou, je čaga hojná a dá se sklízet ve volné přírodě oddělením od kmene dlátem nebo pilkou. Potom je možné houby namlít nebo nakrájet na kostky. Louhováním čagy v horké vodě se snadno připraví čaj. Čaga je oblíbená v lidovém léčitelství nejen v Rusku, ale i v Severní Americe, Finsku, Polsku, severovýchodní Číně a Japonsku. V Rusku se údajně používá jako terapie nejvážnějších nemocí už přinejmenším od 16. století.
Čaga a účinné látky
Jako u mnoha jiných lidových léčiv s dlouholetou tradicí má použití čagy pravděpodobně racionální jádro. V houbě bylo nalezeno více než 20 různých bioaktivních sloučenin a některé z nich působí proti vážné nemoci. Harris Coulter, PhD, uznávaný historik homeopatie (Divided Legacy), pracoval jako simultánní tlumočník ruštiny a angličtiny. V této pozici se seznámil se slavným ruským nositelem Nobelovy ceny a disidentem Alexandrem Solženicynem. Ten mu řekl, že v době, kdy byl v sovětském vězeňském táboře, se vyléčil z censured pomocí této divoké houby. Tuto událost zmiňuje výše uvedený citát z jeho knihy censored.
Mezinárodní studie
Na PubMed je momentálně 135 vědeckých článků o čaze; 44 z nich se týká protirakovinného působení. „V klinické studii na lidech se 48 pacienty v Polsku v roce 1957 došlo u deseti pacientů suplementovaných čagou ke zmenšení velikosti novotvaru, snížení bolesti, snížení intenzity a četnosti krvácení a uzdravení doprovázenému lepším spánkem, chutí k jídlu a pocitem zlepšení. Většina z těchto pacientů byly ženy léčené čagou kvůli rakovině pohlavních orgánů nebo prsu.“ (1)

Některé laboratorní výsledky jsou velmi zajímavé, až provokativní. V lednu 2015 vědci v čínském Yanglingu izolovali dvě lignin-sacharidové sloučeniny nazvané IOW-S-1 a IOW-S-2, které mají protirakoviné působení. Lignin je složitá chemická sloučenina, která se obvykle získává z buněčných stěn rostlin (včetně stromů). Tyto konkrétní sacharidy se váží na ligniny a způsobují jejich rozpustnost ve vodě. Tyto látky byly extrahovány horkou vodou. Ale bylo zjištěno, že protirakoviné působení mají jak vodné extrakty, tak alkoholové extrakty. (2) (O procesu extrakce řeknu více za okamžik.) V pokusu z roku 2015 se censored látky z práškové čagy třikrát extrahovaly vodou o teplotě 60 °C, tj. 140 °F. Následně byl použit alkohol (ethanol) pro extrakci dalších látek z čagy. To je důležitá informace pro všechny, kteří přemýšlejí nad přípravou vlastního čaje z čagy, jelikož 60 °C, je horká, ale ne vroucí voda. Jde o dobré pravidlo, jak při přípravě čaje z čagy získat přínosné látky, aniž bychom je zničili nebo degradovali (což by se s horkou vodou mohlo stát).
Kdy je čaga účinná
IOW-S-1 i IOW-S-2 dokáží u censoredch buněk navodit apoptózu (formu programované buněčné smrti). „Oba sacharid-ligninové komplexy navíc bránily aktivaci nukleárního transkripčního faktoru NF-kB u censoredch buněk,“ napsali autoři (Wang 2015). NF-kB, neboli nukleární faktor kappa B, je klíčovým regulátorem zánětu. (2) V laboratoři bylo zjištěno, že čaga je účinná proti vážných kožních poruchu (Youn 2014), rakovině děložního čípku (Zhao 2014), tlustého střeva (Lemieszek 2011), plic a prsu (Nagajyothi 2014), novotvaru kosti (Chung 2010), censoredu a leukémii (Patel 2012). Je potřeba zdůraznit, že – navzdory mnoha údajným úspěchům – nevíme, jestli by totéž platilo v klinické situaci u lidí. Podle všeho je ale čaga relativně netoxická, snadno dostupná v severních lesích a nepatentovatelná. Myslím, že to je důvodem, proč nikdo nepospíchá s testováním jejích skutečných účinků na vážnou nemoc. Clinicaltrials.gov v současnosti neuvádí žádné klinické studie druhu Inonotus obliquus. (3, 4, 5, 6, 7) Zdroj 1) Michael Tierra. Treating Cancer with Herbs: An Integrative Approach. Lotus Press, 20032) Wang Q, Mu H, Zhang L, Dong D, Zhang W, Duan J. Characterization of two water-soluble lignin metabolites with antiproliferative activities from Inonotus obliquus. Int J Biol Macromol. 2015 Mar;74:507-14. doi: 10.1016/j.ijbiomac.2014.12.044. Epub 2015 Jan 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/255830193) Youn MJ, Kim JK, Park SY, Kim Y, Park C, Kim ES, Park KI, So HS, Park R. Potential anticancer properties of the water extract of Inonotus [corrected] obliquus by induction of apoptosis in vážných kožních porucha B16-F10 cells. J Ethnopharmacol. 2009 Jan 21;121(2):221-8. doi: 10.1016/j.jep.2008.10.016. Epub 2008 Oct 25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19041933 4) Zhao L-W, Zhong X-H, Yang S-Y, et al. Inotodiol Inhabits Proliferation and Induces Apoptosis through Modulating Expression of cyclinE, p27, bcl-2, and bax in Human Cervical Cancer HeLa Cells. Asian Pacific Journal of Cancer Prevention. Apr 2014, Vol. 15: 3195-3199.5) Lemieszek MK, Langner E, Kaczor J, et al. Anticancer effects of fraction isolated from fruiting bodies of Chaga medicinal mushroom, Inonotus obliquus (Pers.:Fr.) Pilát (Aphyllophoromycetideae): in vitro studies. Int J Med Mushrooms. 2011;13(2):131-143.6) Chung MJ, Chung C-K, Jeong Y, Ham S-S. Anticancer activity of subfractions containing pure compounds of Chaga mushroom (Inonotus obliquus) extract in human cancer cells and in Balbc/c mice bearing Sarcoma-180 cells. Nutr Res Pract. 2010;4(3):177-182.7) Patel S, Goyal A. Recent developments in mushrooms as anti-cancer therapeutics: a review. 3 Biotech. 2012;2(1):1-15. doi:10.1007/s13205-011-0036-2.
syn uziva canoderma reishi ma rakovinu hrtanu.caga ještě k tomu a jake davky.tbl.dekuji
Již více jak rok užíváme s manželem houbu Reischi a začali jsme také brát Sibiřskou Čagu,manžel je po těžké operaci plic a co užívá tyto velmi účinní houby,tak se cítí opravdu dobře a zatím na všech vyšetřeních,které absolvuje každé 3 měsíce,má všechny testy v pořádku.Stačí upravit jídelníček,podpořit imunitu a myslím si,že člověk si udrží zdraví do vysokého věku.Pro manžela jsem ještě objednala také houbu Coriolus.Já jsem astmatička a velmi se mi vše zlepšilo,mohu jen doporučit , my s manželem víme,že houby budeme užívat již celoživotně.