Graviola – anona ostnitá

Graviola nebo také anona ostnitá u nás není příliš známá. Protože konzumace tohoto ovoce, stejně jako vědecké studie, přináší zajímavé informace o prospěšnosti pro zdraví začíná vzbuzovat pozornost.

Charakteristika gravioly

plod a listy anony ostnité

Annona muricata je stálezelený, suchozemský, vzpřímený strom, který většinou dorůstá výšky 5-8 m. Domovem je v tropických a subtropických oblastech po celém světě, kde se často využívá při přípravě sladkých potravin, obzvláště zmrzlin a nápojů. Pichlavé zelené ovoce s krémovou texturou a silnou chutí bývá přirovnáváno ke kombinaci jahod a ananasu. Plody mají bílou dužinu, velká semena a charakteristická je jejich sladká a mírně nakyslá chuť.

V tradičním využití se graviola stala oblíbenou pro své blahodárné vlastnosti, přičemž hlavní roli hraje vitamin C. Je považován za preventivního pomocníka. Domorodé komunity v Africe a Jižní Americe graviolu využívají v lidové medicíně, hlavně jako podpůrný prostředek při tumorech. Ovoce slouží jako přírodní pomocník na horečku, malárii, artritidu, průjem, úplavici, zatímco listy využívají domorodí obyvatelé jako pomoci při cukrovce, bolesti hlavy a také při nespavosti.

Další označení gravioly

Graviolu (Annona muricata) můžeme najít i pod dalšími názvy angl. Soursop, guyabano, v Latinské Americe guanábana, česky také láhevník ostnitý, láhevník měkkoostenný, anona ostnitá, anona měkkoostenná, brazilsky Paw Paw, francouzsky Corossol, španělsky Guanavana.

Bioaktivní látky v graviole

Graviola je charakteristická nízkým obsahem kalorií. Z cenných látek vynikají nejen minerály (draslík a hořčík), ale také již uvedený vitamín C. Nechybí ani další cenné látky jako katechin, kvercetin, velmi účinné alkaloidy (asimilobin, nornuciferin a anonain), acetogenin, dále třeba také taniny. [1, 2]

Pro různé účely je vhodné kombinovat extrat z listů Gravioly s Reishi Extraktem, Reishi Sporem nebo Coriolus a ještě možno doplnit o Betaglukan.

Jak se dá konzumovat graviola

Graviolu si můžeme připravit jako ostatní ovoce. Ať už je to v podobě džusu, do smoothies nebo jako zmrzlina. Pokud se konzumuje plod, je důležité dávat pozor na semínka, která obsahují annonacin. Tento neurotoxin může přispět k rozvoji Parkinsonovy nemoci. [3]

Graviola je k sehnání i v podobě extraktu. Není dostatek informací k určení bezpečné standardizované dávky, ale obecně ale platí, že výrobci většinou doporučují užívat denně 500-1500 mg, případně 1-4 ml. Vhodné je, se poradit s lékařem nebo lékárníkem.

Zdroj:
1) Annona muricata (Annonaceae): A Review of Its Traditional Uses, Isolated Acetogenins and Biological Activities. Moghadamtousi SZ1, Fadaeinasab M2, Nikzad S3, Mohan G4, Ali HM5, Kadir HA6., Int J Mol Sci. 2015 Jul 10;16(7):15625-58. doi: 10.3390/ijms160715625. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4519917/
2) http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/2063/2
3) Champy P, Melot A, Guérineau Eng V, Gleye C, Fall D, Höglinger GU, Ruberg M, Lannuzel A, Laprévote O, Laurens A, Hocquemiller R., Quantification of acetogenins in Annona muricata linked to atypical parkinsonism in guadeloupe. Mov Disord. 2005

Dec;20(12):1629-33. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16078200