Gastritida – zánět žaludku

Jako gastritida se popisují stavy zánětu nebo podráždění žaludku. Toto onemocnění patří mezi nejrozšířenější choroby trávicího traktu.

Může se jednat o náhlou neboli akutní gastritidu, která trvá den až dva. Její příčinou je střevní infekce nebo dietní chyba.

Druhou možností je chronická gastritida. Ta začíná pozvolna a buď může mít méně příznaků nebo žádné. Že se skutečně jedná o tuto nemoc se zjišťuje pomocí histologického vyšetření buněk žaludku při endoskopii.

gastritidaPříčiny

Mezi hlavní příčiny akutního zánětu žaludeční sliznice patří velké množství alkoholu, léky jako třeba aspirin, antibiotika, léky proti bolesti; dále bakterie, které se v potravinách (salmonela) dostanou do trávicího traktu, kde mohou vyvolat gastroenteritidu (akutní zánět žaludeční a střevní sliznice). Akutní případně chronický zánět vyvolává i druh bakterií – Helicobacter pylori.

Chronický zánět způsobuje také špatné prokrvování žaludeční sliznice nebo třeba zánětlivé změny a zhoršené obnovování žaludeční sliznice v důsledku projevů stáří. Příčinou může být i zpětný tok žlučových kyselin z dvanácterníku.

Příčinou gastritidy může být i velká tělesná námaha, například kvůli těžkým chorobám, ale také stres nebo kouření.

Příznaky gastritidy

Mezi hlavní příznaky patří nevolnost, zvracení a průjmy. Tyto stavy doprovází nadýmání, případně pálení žáhy. U chronické gastritidy se většinou popisuje ztráta chuti k jídlu a pocit sytosti. Jestliže ve stolici najdete krev (černá stolice) nebo ji nemocný zvrací, je nutné ihned vyhledat lékaře.

Prevence gastritidy

Pro prevenci gastritidy je třeba upravit životní režim, a to co se týká jídla, alkoholu, kouření, ale také stresu, který je také podstatným faktorem. Velmi pozitivně přispívá i dostatečný pohyb odpovídající zdravotnímu stavu.

Při problémech se nesmí jíst kořeněná jídla, ale ani silný čaj nebo káva. Nevhodné jsou i živočišné tuky v kterékoliv podobě. Další nutností je absence alkoholu.

Terapie gastritidy

Zpočátku se doporučuje vlažný neslazený černý čaj a tvrdé pečivo nebo dietní suchary. Při problémech také kromě jiného pomáhá pití heřmánkového čaje, studené obklady a klid. Postupně lze opatrně přejít na stravu bez dráždivých potravin.

Pokud není chronická gastritida léčena, může dojít ke vzniku žaludečních vředů a důsledkem může být i censured žaludku.

Pokud je zapotřebí, předepíše lékař léky: proti bolesti, zvracení nebo žaludeční zvýšené kyselosti.

Zdroj https://www.wikiskripta.eu/w/Z%C3%A1n%C4%9Bty_%C5%BEaludku http://www.ordinace.cz/clanek/zanet-zaludku/


 

Další informace najdete v článcích

Znáte bod dlouhověkosti Zu San Li?