Enoki – penízovka sametonohá

Pod exotickým názvem enoki se skrývá penízovka sametonohá, jedlá zimní houba.Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) většinou roste v trsech na kmenech a větvích listnatých stromů (tlejících i živých). Zřídka je možno najít penízovku na jehličnatých stromech. Houba se světle hnědě až oranžově zabarveným kloboučkem roste od října do března, což není tak typické, a dokonce snese teplotu až -10 °C. Když zmrzne, vůbec to nevadí, po skončení mrazů totiž pokračuje v dalším růstu. Tuto schopnost můžeme pozorovat i u hlívy ústřičné nebo Jidášova ucha.

trsy houby enoki

Houbu je možné si splést s třepenitkou svazčitou, jedovatou houbou. Penízovka má tmavě hnědou nohu a bílé husté lupeny.

Enoki nebo enokitake

V Japonsku je penízovka známá jako enoki hlavně v gurmánské oblasti. Zpracovávají se především mladé plodnice. Podobně jako Jidášovo ucho se přidává do asijských pokrmů, ať už zeleninových nebo třeba s kuřecím masem. Není je potřeba tepelně upravovat, případně minimálně, protože jinak tvrdnou a nejsou tak dobré. Většinou se krátce smaží nebo restují.

Pěstování hub enoki

Houby se také pěstují uměle a uvádí se, že existuje velký rozdíl ve vzhledu mezi divokými a kultivovanými druhy hub. Důvodem je pěstování hub ve tmě a následné bílé barvě. Mají také tenčí a delší stonek.

Nutriční údaje enoki

Houba enokitake je cenná na antioxidanty, bílkoviny. Dále obsahuje niacin neboli vitamín B3, který je důležitý pro získávání energie ze stravy a může sloužit i k poklesu cholesterolu. Kyselina pantothenová, známá i jako vitamín B5 se podílí na metabolismu živin v těle. Nechybí ani riboflavin (vitamín B2), thiamin (vitamín B1) a vitamin B6. Z minerálních látek je pak zastoupen hořčík, mangan, fosfor, měď, železo, draslík, zinek a také vláknina.

Tradiční využití enoki

Tradiční čínská a japonská medicína využívá houbu enoki v případě nemocných jater, vysokého krevního tlaku a vysokého cholesterolu, ale také třeba pro zklidnění. V Číně jsou obyvatelé přesvědčeni o tom, že houba přispívá k prodloužení života.

Různé názvy houby enokitake

Flammuliny velutipes si v Japonsku velmi cení, říkají jí enokitake, enokidake, enoki a v Indii zase futu. V angličtině je možné se setkat s výrazy seafood mushrooms (houba z mořských plodů), winter mushrooms nebo winter fungus (zimní houba). Názvy velvet foot, velvet stem nebo velvet shank odkazují na sametovou podobu houby. V mandarínské čínštině se houbě říká 金針菇 (jīnzhēngū, zlatá jehlicová hříva) nebo 金菇 (jīngū, zlatá hříva). V korejštině houbu najdeme pod jménem paengi beoseot (팽이 버섯), ve vietnamštině zase nấm kim châm. V češtině ji kromě názvu penízovka sametonohá známe a pod jménem plamenečka zimní.

Zdroj
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pen%C3%ADzovka_sametonoh%C3%A1
https://en.wikipedia.org/wiki/Enokitake
https://www.nutritionvalue.org/Mushrooms%2C_raw%2C_enoki_nutritional_value.html