Chaluha bublinatá – Fucus vesiculosus

Chaluha bublinatá mění svou barvu podle podmínek. Využívá se nejen jako prostředek tradiční medicíny, ale také třeba jako želírovací přípravek.

Chaluha bublinatá (Fucus vesiculosus) roste v mělčinách Severního a Baltského moře, na hrázích, mušlích, na kterých se zachytává diskovitým příchytným orgánem. Objevuje se až do hloubky 5 m. Jedná se o chaluhu zbarvenou zelenohnědě nebo žlutohnědě. Listy jsou kožovité a představují podélně větvené pásy. Mohou být dlouhé 90 cm až dva metry. Na konci mají vzduchové měchy. Menší rostliny je mít nemusí. Chaluha je typická hustými porosty. Když je odliv, povadle leží a barví se dočerna. Při přílivu dostává znovu žlutohnědou barvu. Vědecky byla chaluha poprvé zmíněna v roce 1753.

vylovená chaluha bublinatá

Obsah chaluhy bublinaté

Chaluha je důležitá pro vysoký obsah jódu, který podporuje činnost štítné žlázy, což je významný tělesný orgán. Kromě toho v chaluze najdeme polysacharid algin a flucoidan, alkoholický cukr mannitol, beta-karoten, karotenoid a antioxidant zeaxantin, těkavé oleje, brom, draslík a mnoho dalších minerálů. Kyselina alginová se využívá jako antacidum k neutralizaci kyseliny chlorovodíkové v žaludku.

Využití chaluhy bublinaté

Z hnědých chaluh se získávají řasové kyseliny a soli, výsledkem je třeba želírovací prostředek nebo hnojiva (jód). Chaluha jako původní zdroj jódu byla objevena v roce 1811. Při tradičním využívání se podávala při potížích s břichem nebo také otoku štítné žlázy při nedostatku jódu. Dříve se také chaluha používala jako projímadlo, ke zklidnění podrážděných tkání v těle. Vedle toho se jí přisuzovaly hubnoucí účinky.

Další názvy chaluhy bublinaté

Latinsky Fucus vesiculosus, anglicky se chaluze říká bladderwrack, black tang, rockweed, bladder fucus, sea oak (mořský dub), black tany, cut weed (řezaný plevel), dyers fucus, red fucus nebo rock wrack.

Název bladderwrack je odvozen od toho, že stélka (thallus) neboli tělo rostliny má tvrdé, vzduchem naplněné měchýřky, které pomáhají chaluze plout.

Chaluha bublinatá není doporučována v těhotenství a při kojení. Dá se sehnat sušená nebo také v podobě extraktu.

Zdroj

https://en.wikipedia.org/wiki/Fucus_vesiculosus
http://www.algaebase.org/search/species/detail/?species_id=87
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/fucus-vesiculosus
https://www.uofmhealth.org/health-library/hn-3653002