Andělika čínská – Angelica sinensis

Andělika čínská latinsky Angelica sinensis je také známá jako ženský ženšen. Bylinku pocházející z Asie často využívá v místní tradiční medicína.

Anděliku čínskou je možné najít nejen v Číně, ale také v Japonsku nebo Koreji. Objevuje se ve vysokých horách a je zvyklá na drsné podnebí. Andělice se říká i dong quai nebo danggui.

Oblíbila si ji především tradiční čínská medicína, která oddenky této bylinky využívá už tisíce let. Největší přízeň si získala díky péči o zdraví žen, také proto se jí přezdívá ženský ženšen. Rostlinu znali dokonce už v Číně v 6 století př. n. l. Vyhledávaná byla kvůli menstruačním problémům jako je bolestivá menstruace, nepravidelná menstruace nebo její vynechání.

oddenek anděliky čínské

Tradiční využití angeliky

V Číně a dalších asijských zemích se také dong quai užívá pro odstranění potíží, které souvisejí s nástupem menopauzy jako jsou návaly horka. To ovšem není jediné. Andělika prý posiluje lymfatický systém a krevní oběh. V asijských zemích se také doporučuje na prevenci zácpy, při anemii nebo vysokém krevním tlaku. Uvádí se, že není vhodná pro těhotné, protože může působit na děložní svaly, a tím způsobit potrat. V tradiční medicíně se doporučuje konzumovat anděliku po krátkou dobu a v malých množstvích.

Účinné látky v Angelice

Angelica sinensis obsahuje kumariny, fytosteroly, polysacharidy. O zlepšení průtoku krve a pokles hladiny stresových hormonů se starají ftalidy (nechybí ligustilid, b-butylftalid). Mezi další látky patří aromatická organická sloučenina p-cymen, organické kyseliny a estery (ferulát), vitamíny, aminokyseliny a flavonoidy. Dalšími důležitými látkami jsou fytoestrogeny, přírodní hormony, které slouží k harmonizaci hormonálního systému. Dvouletá až víceletá bylina z čeledi miříkovitých dorůstá výšky až dvou metrů. Andělika je rozpoznatelná díky velkým pilovitým listům a květenství. U této byliny jsou ale důležité především části rostliny, které se ukrývají v zemi – kořeny. Využívanou částí anděliky je totiž oddenek. Andělika čínská je podobná s andělikou lékařskou (Archangelica officinalis), která je u nás trochu známější.

Zdroj
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/214562220450024-stvorene-pro-zeny/
https://en.wikipedia.org/wiki/Angelica_sinensis