Zvětšení prostaty – nezhoubné onemocnění prostaty

Zvětšení prostaty je velmi častým onemocněním u mužů zhruba od 40 let. S rostoucím věkem pravděpodobnost zbytnění prostaty roste. Zvětšená prostata způsobuje problémy při močení. Je namáhavé a trvá dlouho. Pacient má pocit, že močový měchýř není prázdný a často pak chodí na toaletu. Tento zdravotní problém, při kterém dochází ke zmnožení buněk prostaty. Proč k tomuto pomnožení dochází zatím není zcela jasné. Vypadá to, že důležitou roli budou hrát pohlavní hormony, u kterých dochází k nerovnováze. Vše má navíc souvislost s věkem. Množstvi mužského pohlavního hormonu – s věkem klesá a naopak rostou ženské hormony estrogeny.

zvětšení prostatyPříznaky zvětšení prostaty

Mezi příznaky kromě nucení na močení v důsledku toho, že zvětšená prostata tlačí na močový měchýř, patří ještě slabší proud moči a přerušované močení. Také se může stát, že dojde k malému úniku moči při odchodu z toalety (postevakuační dribbling). Pacient také může pociťovat větší potřebu na močení v noci (nykturie). Někdy dochází také k samovolnému úniku moči (inkontinenci). Pokud při močení pacient cítí pálení nebo řezání, je třeba co nejdříve řešit infekci močových cest. Právě k tomu někdy dochází při vyprazdňování zúženou močovou trubicí. Tato komplikace pak může škodit ledvinám a útočit na krev. Proto je velmi důležité ji hned odborně léčit.

Terapie

Pokud zjistíte, že máte problémy se zvětšenou prostatou, je důležité je co nejdříve řešit. Urolog provede vyšetření pohmatem, někdy také ultrazvukem, v případě potřeby se provede biopsii a stanoví diagnózu. Na jejím základě probíhá další terapieléky (velmi často se podávají alfa blokátory, inhibitory 5 alfa reduktázy), která při včasném podchycení bývá úspěšná, v některých případech je zapotřebí operace.

Prevence


Prevencí může být zdravý životní styl. Kromě kvalitní pestré stravy v pravidelných intervalech je také důležitá relaxace, vyvarování se dlouhodobému stresu a dostatečný pohyb. Některé zdroje varují před konzumací většího množství fytoestrogenů (mladé luštěniny, sója). Kromě toho je třeba hlídat krevní tlak a dbát na odpovídající hmotnost. Rizikovým faktorem může být také cukrovka.
Zmírnit rozvoj nemoci mohou také některé přírodní látky.

Zdroj
https://www.mojeprostata.cz/https://www.stefajir.cz/?q=prostata

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem