Zánět močového měchýře – bakterie E-coli, zánět močových cest

Zánět močového měchýře postihuje většinou ženy. Nejčastěji ho vyvolává bakterie Escherichia coli, existují ale i další důvody. Zánět močových cest je poměrně nepříjemnou záležitostí. Může se jednat o akutní formu, která vzniká náhle a zase brzy ustoupí. Projevuje se prudkou bolestí. Chronická forma se opakuje a jedná se o dlouhodobý stav. Bolesti nejsou tak velké, ale zato vleklé a mohou způsobit problémy v celém močovém ústrojí včetně ledvin. Důležité je co nejdříve zánět podchytit a uzdravit.

zánět močového měchýřePříčiny

Nejčastější původce nemoci – bakterie Escherichia coli, která žije v trávicím traktu – míří z konečníku do močové trubice (u žen jsou blíž sebe, proto se častěji týká žen), a pak pokračuje do močového měchýře. Další z častých příčin je také neléčená infekce v pochvě. Problémy může způsobit nedostatečná hygiena, ale také nízký příjem tekutin, zadržování močení nebo ochablé svalstvo. K němu dochází třeba při těhotenství, v důsledku porodu nebo také při menopauze. Záněty močových cest se častěji týkají pacientů s cukrovkou, protože sladké prostředí láká bakterie, které se pak snáz množí. Problémy mohou způsobit i vrozené vady močového ústrojí.

Příznaky

Mezi příznaky zánětu močového měchýře patří především nutkání na močení, i když v měchýři není moč. Kromě častého močení je to také pálení, případně řezání a podbříšek pobolívá, objevuje se vyšší teplota. V moči se někdy vyskytuje krev. Mezi průvodní potíže patří i bolest beder. Při větších problémech je zapotřebí návštěva lékaře, který v případě potřeby předepíše antibiotika.

Prevence

Při problémech je důležité hodně pít tekutiny jako je voda, bylinné čaje. Je také známo, že protiinfekčně působí brusinky, doplnit terapii můžete i probiotiky. Také je vhodné poohlédnout se po dalších přírodních přípravcích, které potlačují záněty. Vyvarujte se fyzické zátěže a naordinujte si klid a teplo. Důležitý je především dostatečný pitný režim, který umožní, aby se v těle nedržely choroboplodné zárodky. Zadržování moči není zdravé, močit by se mělo maximálně jednou za tři hodiny. Také je důležité dodržovat hygienická pravidla jako utírání zepředu dozadu, aby se do močového ústrojí nedostaly bakterie. Ke zdravému močovému ústrojí přispějete, když budete dobře (teple) oblékat spodní část těla. Močení co nejdříve po pohlavním styku pomáhá odplavit většinu bakterií z močové trubice. Zánět může způsobit také nechráněný pohlavní styk. Na důkladnou hygienu je také třeba dbát při menstruaci a pravidelně vyměňovat vložky, případně tampony. Zdroj https://www.stefajir.cz/?q=paleni-rezani-pri-moceni http://www.ordinace.cz/clanek/zanet-mocoveho-mechyre-na-vine-je-hygiena-i-nechraneny-sex/