Parkinsonova nemoc – neurologické onemocnění centrální nervové soustavy

Parkinsonova nemoc je poměrně častá neurologická choroba, především se objevuje u starších osob. Její nástup je pomalý, stále zhoršuje stav až k případné invaliditě. Nemoc není smrtelná, ale pokud se neléčí, může délku života zkrátit. V části středního mozku (černá substance) dochází k snižování počtu nervových buněk, které jsou zodpovědné za vytváření dopaminu. Jeho pomocí se přenášejí signály mezi nervovými buňkami. Pokud je dopaminu málo, mizí schopnost člověka koordinovat pohyb a také ovládání svalového napětí a automatických pohybů. Poměrně často se Parkinsonova choroba vyskytuje spolu s Alzheimerovou nemocí. Pak dochází ke ztrátám paměti a ke snižování intelektu.

Parkinsonova nemoc Příčiny Parkinsonovy choroby

Parkinsonova nemoc se stále zkoumá, nejspíš hlavní roli mezi příčinami hraje dědičnost, poškození mitochondrií a vliv prostředí.

Příznaky Parkinsonovy nemoci

Protože se především jedná o nižší schopnost kontroly motoriky a pohyblivosti, patří mezi symptomy třeba třes rukou, ale také například pouze prstu, rtu nebo brady, dále rychlejší únava, pomalé nekoordinované pohyby, ztuhlé svaly, nižší schopnost čichu, ztišení hlasu nebo také ztuhlý výraz v obličeji.

Terapie Parkinsonovy nemoci

Pro stanovení choroby je nutná návštěva neurologa. Kromě odběru krve, CT vyšetření mozku, EEG vyšetření, patří mezi možnosti vyšetření ještě ultrazvuk krčních tepen a nukleární magnetická rezonance. V případě zjištění Parkinsonovy nemoci se předepisují speciální léky a léky, které podporují tvorbu dopaminu. Někdy je zapotřebí, aby pacient bral antidepresiva. Léčbu by měla doplňovat spolupráce s fyzioterapeutem.

Prevence

Protože není zcela jasná příčina vzniku Parkinsonovy choroby, je prevence důležitá hlavně s ohledem na snížení pravděpodobnosti vzniku nemoci. Odborníci doporučují dostatek pohybu, řádnou životosprávu nejen v mládí, ale především ve středním věku. Preventivně může působit pití zeleného čaje nebo kávy. Důležitá je pestrá strava s dostatkem vitamínu B6, C a E, často bývá také zmiňován koenzym Q10. Lidé by se při prevenci také neměli vyhýbat procvičování paměti, měli by pěstovat koníčky a nestranit se komunikace s ostatními lidmi. Zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Parkinsonova_nemoc https://parkinson-help.cz/parkinsonova-nemoc-pn/faze-nemoci/

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem