Nízký krevní tlak

Nízký krevní tlak, známý také jako hypotenze, je stav, při kterém krevní tlak dosahuje nižších hodnot než jaká je běžná úroveň. Tato hodnota je pro každého z nás odlišná. Co je příčinou nízkého krevního tlaku a jak podpořit jeho zvýšení?

budík ke tlakoměru

Co je krevní tlak a jak se uvádí

Krevní tlak představuje sílu, kterou působí protékající krev na stěny cév. Udává se ve dvou hodnotách oddělených lomítkem. První hodnota (systolický tlak) udává hodnotu výše tlaku během stahu srdce a vypouštění krve do krevního oběhu. Druhé číslo (diastolický tlak) ukazuje stav tlaku v klidové fázi. Výsledná hodnota představuje kondici srdečního výkonu a pružnosti cév. 

Typy nízkého krevního tlaku

Nízký krevní tlak může mít různé proměnné. Podle toho se řadí do několika hlavních kategorií.

Ortostatická hypotenze

Jde o náhlý pokles krevního tlaku tehdy, když si po sezení či ležení stoupnete. Mezi jeho příčiny patří dehydratace, delší pobyt na lůžku a některé léky. Tento typ nízkého krevního tlaku je běžný u starších dospělých. Obvykle klesne jen na několik sekund a rychle se vrátí do normálu.

Postprandiální hypotenze

K tomuto poklesu krevního tlaku dochází obvykle 1 až 2 hodiny po jídle. Nejčastěji postihuje starší dospělé. Zejména ty, kteří mají vysoký krevní tlak nebo onemocnění nervového systému (např. Parkinsonova choroba). Ke zmírnění příznaků pomáhá jíst malá jídla s nízkým obsahem sacharidů, pít více vody a vyhýbat se alkoholu.

Nervově zprostředkovaná hypotenze

Jedná se o pokles krevního tlaku, ke kterému dochází vlivem dlouhého stání, ale také jako reakce na vzrušení nebo stresové situace. Tento typ nízkého krevního tlaku většinou postihuje dospělé a děti. Způsobuje ho špatná komunikace mezi srdcem a mozkem1.

Mnohočetná systémová atrofie s ortostatickou hypotenzí

Jde o vzácnou poruchu, které se také říká syndrom Shy-Drager. Je to progresivní neuromuskulární porucha, která postihuje nervový systém. Řídí mimovolní funkce, jako je krevní tlak, srdeční frekvence, dýchání a trávení. Je spojený s velmi vysokým tlakem vleže2.

Příznaky nízkého krevního tlaku

Optimální tlak je 120/80. Tato hodnota je ale pro každého člověka individuální. U dospělé ženy se definuje hodnotou 100/70, u muže 100/60. U osob s diabetem je norma 130/80, u lidí s onemocněním ledvin zase 110/80. Svůj tlak si můžete měřit pohodlně doma. Je ale nutné dodržet správnou techniku měření. Ideální je, abyste svůj tlak měřili vsedě a měli opřená záda. Nedělejte závěry z jednoho měření, je vhodné zaznamenat a porovnat tlak v různých fázích dne – ideálně 3x denně. 

Projevy nízkého krevního tlaku

Motání hlavy a slabost je nejčastějším projevem hypotenze. K dalším příznakům nízkého krevního tlaku patří: 

– rozmazané nebo vybledlé vidění (mžitky před očima),

– závratě a točení hlavy,

– mdloby,

– únava, 

– potíže se soustředěním, 

– nevolnost.

 

Příčiny nízkého krevního tlaku

Krevní tlak je obvykle nejnižší v noci a prudce stoupá po probuzení. Váš tlak ovlivňují i léky, které užíváte. Léky způsobující odvodnění, alfa a beta blokátory, léky na Parkinsonovu chorobu a některé typy antidepresiv – ty všechny zapříčiňují nízký krevní tlak. Mezi další faktory patří:

– aktuální pozice vašeho těla,

– konzumované jídlo a pití,

– fyzická kondice,

– stres,

– fáze dne při měření.

 

Nízký tlak v těhotenství

Tělesné a hormonální změny během těhotenství způsobují rychlé rozšíření krevních cév. Mohou způsobit pokles krevního tlaku. Obvykle má žena nízký krevní tlak hlavně v prvních 24 týdnech těhotenství. Je pravděpodobné, že se po porodu tlak vrátí na svou běžnou hodnotu.

Zdravotní stavy, které ovlivňují krevní tlak

Mezi zdravotní stavy, které mohou způsobit nízký krevní tlak, patří:

Kondice srdce a srdečních chlopní

Srdeční infarkt, srdeční selhání, onemocnění srdečních chlopní a extrémně nízká srdeční frekvence mohou způsobit nízký krevní tlak.

Hormonální onemocnění

Endokrinní poruchy mohou způsobit pokles krevního tlaku. Nejčastějším typem této poruchy je cukrovka. 

Dehydratace 

Když nemáte dostatek vody, objem krve v těle klesá. Dejte si pozor při horečce, zvracení, u těžkého průjmu, při nadměrném užívání diuretik a nadměrné tělesné zátěži. I tyto stavy mohou vést k dehydrataci. 

Závažná infekce

Když se infekce v těle dostane do krevního řečiště, může vás ohrozit na životě. A to tím, že zapříčiní pokles krevního tlaku a takzvaný septický šok.

Silná alergická reakce

Mezi příznaky závažné alergické reakce patří i náhlý a dramatický pokles krevního tlaku3

Nedostatek živin ve stravě

Nízká hladina vitaminu B12, kyseliny listové a železa mohou bránit tělu v produkci dostatečného množství červených krvinek (anémie). To vede k nízkému krevnímu tlaku4.

Proč je nízký tlak nebezpečný

Hlavním rizikem je omdlévání. Daná osoba se může uhodit do hlavy i jinak vážně zranit. Nízký tlak může být také signálem vážnějšího onemocnění. 

Jak zvýšit nízký krevní tlak 

Co dělat, když mám nízký krevní tlak? V první řadě je vždy důležitý dostatečný pitný režim. Ten zvyšuje množství tekutin v těle a tím zlepšuje proudění krve cévami. Jídelníček je dobré obohatit o potraviny bohaté na bílkoviny, vitamíny (C a B). Doporučuje se více solit, protože sodík obsažený v soli tlak zvyšuje. Přínosný je také pravidelný pohyb, protože stimuluje krevní oběh a zlepšuje prokrvení mozku5

Čaj na nízký tlak pomáhá víc než káva

Často se v různých magazínech dočtete, že vám pití kávy pomůže od nízkého krevního tlaku. My toto nemůžeme doporučit, káva tlak totiž zvýší totiž jen krátkodobě a nepomáhá dlouhodobé nápravě. Navíc tělo odvodňuje, organismus totiž získané tekutiny vyloučí a tím může tlak ještě výrazněji klesnout. Vhodnější je bylinný či zelený čaj obsahující tein, který působí dlouhodobě a bez odvodnění.

Zdroje:

1: Low blood pressure (hypotension). Online. Mayo Clinic. 2022. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20355465. [cit. 2024-03-28].

2: FECEK, Christopher a NAGALLI, Shivaraj. Shy-Drager Syndrome. Online. National Library of Medicine. 2023. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560502/. [cit. 2024-03-28].

3: Nízký tlak – příznaky, příčiny a léčba. Online. EUC. 2021. Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/nizky-tlak-priznaky-priciny-a-lecba/. [cit. 2024-03-28].

4: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně. Dieta u nízkého krevního tlaku (hypotenze). Online. EUC. 2023. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/491-dieta-u-nizkeho-krevniho-tlaku-hypotenze. [cit. 2024-03-28].

5: NZIP. Nízký krevní tlak (hypotenze). EUC [online]. 2023 [cit. 2024-03-28]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/914-nizky-krevni-tlak-hypotenze

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem