Korálovec ježatý
Hericium erinaceus (korálovec ježatý, jamabušitake, 山伏茸, 猴头菇) je jedlá a blahodárná houba ze skupiny lišákovitých. Jiné názvy korálovce ježatého: Lví hříva, satyrův vous, ježčí houba, vousatý ježek, vousatý zub, starcův vous, ovčí hlava, medvědí hlava, opičí hlava, ježek, houba střapec a japonsky jamabušitake.
Přirozeně vyskytuje v Severní Americe, Číně a Japonsku. V Evropě se nachází vzácně. Její rourky vystupují v trsech na rozdíl od jiných druhů hub, kde rourky vystupují z větví. Rourky jsou obvykle delší než jeden centimetr. V létě roste na listnatých stromech, a proto je snadné ho zaměnit s jinými druhy korálovce. Z listnatých stromů nejraději roste na buku velkolistém.
Korálovec ježatý je blahodárná houba přezdívaná díky své schopnosti obnovovat nervový systém také „přírodní potrava neuronů“. Známý japonský odborník na houby profesor Kawagiši tuto houbu prohlásil za „houbu 21. století“. Tato houba se běžně se předepisuje na nemoci žaludku a jako prevence jejich vzniku a dříve byla vyhrazena jen pro královské rodiny.
V současnosti se s touto houbou můžete setkat v čínské vegetariánské kuchyni, kde nahrazuje vepřové nebo jehněčí maso. (1) Pokud se konzumuje mladý, připomíná strukturou mořské plody a čínská kuchyně ho zařazuje místo jehněčího nebo dokonce vepřového masa.
Korálovec ježatý – výzkumy a medicínský význam
V tradiční čínské medicíně je tato houba už dlouho považována za terapeutickou a v roce 2005 studie provedená na potkanech prokázala, že některé sloučeniny v těchto houbách, jako threitol, D-arabinitol a kyselina palmitová mohou mít antioxidační účinky, mohou regulovat hladinu lipidů v krvi a snižovat hladinu glukózy v krvi. (2) Ying (1987) píše, že tablety z této houby se používají při terapii censuredu žaludku a jícnu.
Vědci tuto houbu zkoumali pro možný obsah sloučenin s účinky proti demenci. Počáteční výzkum ukázal, že podporovala nervové buňky u zvířat, stimulovala nervový růstový faktor při pokusu in vitro s buňkami lidského astrocytomu a v jiné studii podporovala myelinizaci. Dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie s paralelní skupinou prokázala zlepšení kognitivních schopností. (3, 4)
Některé ze sloučenin obsažených v korálovci ježatém (Hericium erinaceus), které jsou součástí kvalitních extraktů, jsou například hericenony A-H, cyklické dipeptidy, indolové alkaloidy, pyrimidiny, flavony, antrachinony, deriváty aminokyselin a fenolické sloučeniny.
Hlavní složky obsažené v korálovci ježatém jsou:
- deriváty cyathanu (diterpenoidy)
- beta-D-glukan
- ergosterol (provitamin D2)
- erinaciny Q a R
- xylan
- glykoxylan
- mano glykoxylan
- galaktoxyloglukan
- hetero beta glukan (z 5 druhů polysacharidů)
Korálovec a nervová soustava
Jaké jsou v této houbě aktivní látky, které jsou schopné obnovovat a regenerovat nervovou soustavu?
Podpora tvorby NGF
Fakulta neurobiologie a výzkumu mozku Kalifornské univerzity v LA a čínské výzkumné centrum pro přírodní účinné látky „Fakulta věd Univerzity Ling Yang“ dokázaly z korálovce ježatého extrahovat dvě molekuly aktivních látek, derivátů cyathanu, které podporují tvorbu nervového růstového faktoru (NGF). (4)
Nervový růstový faktor hraje důležitou roli pro dělení a přežití několika populací nervových buněk v centrální a periferní nervové soustavě. Molekuly, které se nacházejí v korálovci ježatém, jsou aktivátory NGF. Procházejí hematoencefalickou bariérou a významně působí na mozek. (5) To je důležitá vlastnost, která potenciálně pomůže přiterapii senility, napravování neurologické degradace, zvyšování inteligence a zlepšování reflexů a jako tonika pro nervovou soustavu.
Ve studiích prováděných dnes se vědci snaží zjistit, jaký má tato houba vliv na demenci. Existují důkazy o stimulaci nervových buněk a zlepšení kognitivních schopností. Došlo také k podpoře růstu nervů, i když byly použity buňky lidského astrocytomu. Zlepšila se také myelinizace. (6)

Roztroušená skleroza, alzheimer, demence
Dále má hericium na rozdíl od jiných hub nízkou molekulární hmotnost a tělo ji dobře vstřebává. Bylo prokázáno, že kromě obnovování nervových buněk je také účinná při ozdravování nervové pochvy a zlepšování vodivosti, což je zásadní při terapii roztroušené sklerózy (RS). V některých případech jsou její zdravotní přínosy srovnatelné s přínosy haloterapie. (7)
Nedostatek NGF je pozorován u Alzheimerovy choroby a zapomětlivosti (demence). Přední světový výzkumník Paul Stamets navrhuje využívání korálovce při terapii Alzheimerovy choroby, demence, roztroušené sklerózy a svalové dystrofie. (8) V roce 2015 byla publikována studie čínských vědců, která uvádí, že houba Hericium erinaceus může přinášet úlevu při diabetické neuropatické bolesti, jak ukázala studie laboratorních potkanů s diabetem. (9)
Korálovec pomáhá při terapii nervových poruch – jako demence, Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza, svalová dystrofie, degenerace neuronů, deprese, schizofrenie, autismus, syndrom parietálního laloku, obsedantně-kompulzivní porucha osobnosti, vyhýbavá porucha osobnosti. (10)
Korálovec a kognitivní poruchy
Dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná klinická studie
Dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie s paralelními skupinami byla provedena na japonských mužích a ženách ve věku 50-80 let s diagnózou lehké kognitivní poruchy za účelem prozkoumání účinnosti orálního podání jedlé houby jamabušitake (korálovec ježatý, Hericium erinaceus) na zlepšení kognitivních poruch s použitím stupnice pro posouzení kognitivních funkcí vycházející z revidované Hasegawovy stupnice demence (HDS-R). (11)
Po dvou týdnech přípravných vyšetření bylo 30 subjektů náhodně rozděleno do dvou 15členných skupin, jedna z nich obdržela jamabušitake a druhá obdržela placebo. Subjekty ve skupině užívající jamabušitake braly čtyři 250mg tablety obsahující jamabušitake třikrát denně po dobu 16 týdnů. Po ukončení jejich podávání byly subjekty sledovány po další 4 týdny. V 8., 12. a 16. týdnu studie vykazovala skupina užívající jamabušitake významně lepší výsledky na stupnici pro posouzení kognitivních funkcí v porovnání se skupinou užívající placebo.
Výsledky skupiny užívající jamabušitake se zlepšovaly s délkou podávání, ale ve 4. týdnu po ukončení 16týdenního podávání se výsledky významně zhoršily. Laboratorní testy neprokázaly žádné nežádoucí účinky jamabušitake. Výsledky získané touto studií naznačují, že korálovec je účinný pro zmírnění lehkých kognitivních poruch.
Lymská borelióza
Je třeba pochopit, jak se hericium používá pro terapii bakterií spirochét v mozku způsobených lymskou boreliózou. Korálovec ježatý dokáže na rozdíl od jiných látek projít hematoencefalickou bariérou, a tak uvolnit spirochéty do krevního oběhu, kde tělo bakterie vyhubí. To vyžaduje velké úsilí imunitního systému, a proto se doporučuje jako součást celkové censored zařadit režim, který podpoří imunitní systém – ideální je kombinovat s vyššími dávkami betaglukanu.
Podle Dr. Andrewa Weila, MD, je korálovec ježatý netoxická houba s využitím přiterapii a naprosto bezpečná pro kojící ženy. Pokud používáte korálovec ježatý pro terapii lymské boreliózy, takzvaná herx reakce může způsobit značné nepříjemnosti při vylučování bakterií spirochét. (12)
Zkušenosti uživatelů
Dobrý den, zakoupil jsem Hericium z důvodu přetrvávajících potíží po prodělané neuroborelióze – špatná krátkodobá paměť a pocit nedospání. Dnes po 3 týdnech užíván
í 2 kapslí denně mohu potvrdit změnu, kterou jsem začal vnímat již po prvním týdnu. Určitě došlo ke zlepšení mozkové činnosti, což vnímám i při hraní slovního fotbalu, únava je evidentně nižší a okolí říká, že jsem klidnější. Jsem zvědav v jakém stavu se budu nalézat po 4 měsících – i u lidí s Alzheimrem po 4 měsících užívání dochází k významénu zlepšení kognitivních (poznávacích) funkcí. Zbyněk Kostka
Hezký den, po prodělané borelioze, kdy jsem měla problémy s točením hlavy, nevolností, zhoršenou schopností vyjadřování jsem se rozhodla pro užívání hericia a reishi. Musím říci, že v tomto hlavně hericium výborně zafungovalo, proto je budu užívat i dále. Jana Zatloukalová
Hericium je naprosto skvělé ! mám chronickou neuroboreliozu 3 stadia a pocituji po Hericiu lepší myšlení menší výpadky paměti.Vřele doporučuji Děkuji Vám za rady! Trnková
Po otřesu mozku 1 rok trvající závratě při rychlejší změně polohy do lehu ustali po pouhých 3 týdnech užívání hericia 2 kapsle denně spolu s ganodermou. Neuvěřitelné. Jsem klidnější, upravilo se i zažívání a cítím se plný síly. Pokračuji dále v užívání 1+1 denně. Ladislav Kunčar
Korálovec ježatý – trávicí soustava
Studie naznačují, že houbu korálovec lze použít k tlumení zánětu a zklidnění vředů. Zde jsou myšleny žaludeční vředy, ale také jícnové vředy. Osoby trpící žaludečními vředy obvykle pociťují bolesti v břiše. Tato intenzivní bolest může zapříčinit i jiné potíže jako hubnutí a nespavost. Někdy vidíme náznaky, že trávení nefunguje tak, jak by mělo.
Další příznaky žaludečních vředů zahrnují zvracení se stopami krve a také stolici se stopami krve. Osoby trpící žaludečními vředy také mohou pociťovat únavu. To jsou symptomy, které houba korálovec ježatý odstraňuje. (13)
Jícnové vředy
Jícnové vředy jsou obvykle způsobené onemocněním zvaným gastroezofageální reflux, krátce také GERD. Pacient pociťuje bolest při polykání potravy a nápojů a často se vyskytuje také bolest břicha a zvracení. Pacient také hubne.
Z lékařského hlediska se doporučuje, aby pacient zahájil terapii, než vředy postoupí do stádia, kdy trubici zužují. Pokud se do tohoto stádia dostane, říká se mu Barrettův vřed. Korálovec ježatý napomáhá obnovení sliznice. (13)
Pankreatida
Korálovec ježatý léčí také pankreatitidu. Pankreatitida je onemocnění, při kterém dochází k zánětu slinivky břišní. Je způsobena tím, že trávicí enzymy odvádí svou práci na špatném místě – ve slinivce a ne v tenkém střevě. To vede k postupnému narušování slinivky a následné akutní bolesti.
Crohnova nemoc

I Crohnova nemoc se dá uzdravovat korálovcem ježatým. Tato nemoc se vyznačuje zánětem střevní stěny. Zanícená může být část střeva nebo mohou být zánětlivé léze po celém střevě. (14)
Hemoroidy
Hericium také pomáhá zmírňovat hemoroidy. Hemoroidy jsou zvětšené cévy ve spodní části konečníku okolo řitního otvoru. Ačkoli někdy nejsou bolestivé, dávají o sobě vědět krvavými šmouhami při stolici. Pokud se ve zvětšených žílách vytvoří krevní sraženina, ostrá bolest je nevyhnutelná.
Osteoporóza
O této houbě se také ví, že dokáže zvrátit osteoporózu. Toto onemocnění obvykle přichází s postupujícím věkem. Kosti, obzvláště ty v páteři, začnou řídnout a slábnou. To někdy působí bolest, obzvláště pokud je člověk vystaven tlaku. Korálovec ježatý zpomaluje řídnutí kostí a podporuje jakýsi opravný proces. Tiší také bolest a vrací pacientovi klid. (16)
Korálovec ježatý se také doporučuje lidem, kteří chtějí snížit svou hmotnost, nebo ji regulovat, obzvláště proto, že neobsahuje nasycené tuky. Tato houba zmírňuje infekci, a tím posiluje imunitu a podporuje celkové tělesné zdraví. (17, 18)
Shrnutí – přínosy korálovce ježatého
Korálovec ježatý je blahodárná houba. V tradiční čínské medicíně se už staletí používá jako tonikum pro mozek a proterapii mnoha zdravotních obtíží. Hericium prospívá mozku, pomáhá zlepšit paměť a kognitivní funkce. Dr. Hirokazu Kawagishi z Japonska zjistil, že je tato houba schopná stimulovat syntézu nervového růstového faktoru (NGF). NGF je nezbytný pro přežití nervové buňky v centrální a periferní nervové soustavě. Nedostatek NGF může přispívat ke zdravotním obtížím jako je demence a Alzheimerova choroba. (19)
O této houbě je známo, že posiluje imunitní systém, pomáhá tělu bojovat s nemocí a udržet si zdraví. Prospívá také zdravému zažívání a tračníku, jelikož obsahuje polysacharidy beta glukany, polypeptidy a mastné kyseliny. Kromě toho, že korálovec ježatý prospívá paměti, může být užitečný také při terapii úzkosti a deprese. Studie na 30 ženách v menopauze publikovaná v roce 2010 v časopise Biomedical Research ukázala, že subjekty užívající korálovec ježatý byly méně úzkostné a podrážděné a dokázaly se lépe soustředit.
Existují důkazy, že by tato houba mohla prospívat lidem trpícím vysokým krevním tlakem. Burton Goldberg v knize „Heart Disease“ popsal studii, která zahrnovala padesát čtyři lidí o průměrném věku 58,6 let s hodnotami krevního tlaku přes 140/90, kteří užívali tři kapsle korálovce ježatého denně po dobu čtyř týdnů. Hodnoty krevního tlaku u všech subjektů klesly pod 140/90.
Použití korálovce ježatého
- Posílení imunitního systému
- Zlepšení kognitivních funkcí
- Terapie úzkosti
- Terapie deprese
- Terapie vysokého cholesterolu
- Stimulace syntézy nervového růstového faktoru (NGF)
- Kvůli antioxidačním účinkům
- Terapie artritidy
- Regulace krevního tlaku
- Terapie zánětu
- Terapie demence
- Zvýšení inteligence
- Zlepšení reflexů
- Boj s infekcemi
- Podpora dlouhověkosti
- Terapie Parkinsonovy nemoci
- Obnovení nervového růstu
- Podpora zdravé trávicí soustavy
- Regulace hladiny krevního cukru
- Terapie Alzheimerovy choroby
- Vyloučení toxinů z těla
- Terapie vředů
- Terapie artritidy
- Zlepšení paměti
- Ochrana nervového systému
Zdroje:
1) Li G, Yu K, Li F, Xu K, Li J, He S, Cao S, Tan G. Anticancer potential of Hericium erinaceus extracts against human gastrointestinal cancers. J Ethnopharmacol. 2014 Apr 28;153(2):521-30. doi: 10.1016/j.jep.2014.03.003. Epub 2014 Mar 12. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24631140
2) https://ipfs.io/ipfs/QmXoypizjW3WknFiJnKLwHCnL72vedxjQkDDP1mXWo6uco/wiki/Hericium_erinaceus.html
3) Kamran Alimoghaddam, corresponding author Arash Jalali, Leyla Sharifi Aliabadi, Fatemeh Ghaffari, Roghieh Maheri, Ezzat Eini, Maryam Mashhadireza, Seied Asadollah Mousavi, Babak Bahar, Mohammad Jahani, and Ardeshir Ghavamzadeh. The Outcomes of Esophageal and Gastric Cancer Treatments in a Retrospective Study, Single Center Experience. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003437/
4) Spelman, Kevin; Sutherland, Elizabeth; Bagade, Aravind. Neurological Activity of Lion’s Mane (Hericium erinaceus). Journal of Restorative Medicine, Volume 6, Number 1, 3 December 2017, pp. 19-26(8). https://restorativemedicine.org/journal/neurological-activity-lions-mane-hericium-erinaceus/
5) I-Chen Li, Yen-Lien Chen, Wan-Ping Chen, Li-Ya Lee, Yueh-Ting Tsai, Chin-Chu Chen, and Chin-Shuh Chenc.. Genotoxicity profile of erinacine A-enriched Hericium erinaceus mycelium. Toxicol Rep. 2014; 1: 1195–1201. Published online 2014 Nov 15. doi: 10.1016/j.toxrep.2014.11.009. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5598247/
6) E V Kolotushkina, M G Moldavan, K Yu Voronin, Galina Skibo. The influence of Hericium erinaceus extract on myelination process in vitro. February 2003 PubMed. https://www.researchgate.net/publication/10822599_The_influence_of_Hericium_erinaceus_extract_on_myelination_process_in_vitro
7) Valerie Burke. Benefits for Your Brain and Nervous System. http://www.greenmedinfo.com/blog/lion-s-mane-mushroom-unparalleled-benefits-your-brain-and-nervous-system
8) Paul Stamets. Lion’s Mane: A Mushroom That Improves Your Memory and Mood? https://www.huffingtonpost.com/paul-stamets/mushroom-memory_b_1725583.html
9) Zhang Yi, Yang Shao-long, Wang Ai-hong, Sun Zhi-chun, Zhuo Ya-fen, Xu Ye-ting, and He Yu-ling. Protective Effect of Ethanol Extracts of Hericium erinaceus on Alloxan-Induced Diabetic Neuropathic Pain in Rats. Evid Based Complement Alternat Med. 2015; 2015: 595480. Published online 2015 Apr 16. doi: 10.1155/2015/595480. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4415746/
10) Valerie Burke. Lion’s Mane Mushroom – Unparalleled Benefits for Your Brain and Nervous System. Dostupné z https://rcf.fr/sites/default/static.rcf.fr/le_champignon_qui_protege_le_cerveau.pdf
11) Mori K, Inatomi S, Ouchi K, Azumi Y, Tuchida T. Improving effects of the mushroom Yamabushitake (Hericium erinaceus) on mild cognitive impairment: a double-blind placebo-controlled clinical trial. Phytother Res. 2009 Mar;23(3):367-72. doi: 10.1002/ptr.2634. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18844328
12) https://www.drweil.com/health-wellness/body-mind-spirit/disease-disorders/lions-mane-mushrooms-for-nerve-damage/
13) Jing-Yang Wong, Mahmood Ameen Abdulla, Jegadeesh Raman, Chia-Wei Phan, Umah Rani Kuppusamy, Shahram Golbabapour, and Vikineswary Sabaratnam. Gastroprotective Effects of Lion’s Mane Mushroom Hericium erinaceus (Bull.:Fr.) Pers. (Aphyllophoromycetideae) Extract against Ethanol-Induced Ulcer in Rats. Evid Based Complement Alternat Med. 2013; 2013: 492976. Published online 2013 Nov 5. doi: 10.1155/2013/492976. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3835629/
14) Stig Palm Therkelsen, Geir Hetland, Torstein Lyberg, Idar Lygren, and Egil Johnson, John Green, Editor. Effect of the Medicinal Agaricus blazei Murill-Based Mushroom Extract, AndoSanTM, on Symptoms, Fatigue and Quality of Life in Patients with Crohn’s Disease in a Randomized Single-Blinded Placebo Controlled Study. PLoS One. 2016; 11(7): e0159288. Published online 2016 Jul 14. doi: 10.1371/journal.pone.0159288. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4944955/
15) Ty Bollinger. The Incredible Health Benefits of Lion’s Mane Mushroom. Dostupné z https://thetruthaboutcancer.com/lions-mane-mushroom/
16) Li W, Lee SH, Jang HD, Ma JY, Kim YH. Molecules. 2017 Jan 11;22(1). pii: E108. doi: 10.3390/molecules22010108.Antioxidant and Anti-Osteoporotic Activities of Aromatic Compounds and Sterols from Hericium erinaceum. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28085076
17) Won-Sik Choi, Young-Sun Kim, Byeoung-Soo Park, Jang-Eok Kim, and Sung-Eun Lee corresponding author. Hypolipidaemic Effect of Hericium erinaceum Grown in Artemisia capillaris on Obese Rats. Mycobiology. 2013 Jun; 41(2): 94–99.Published online 2013 Jun 30. doi: 10.5941/MYCO.2013.41.2.94. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3714447/
18) Hou Y, Ding X, Hou W. Mol Med Rep. 2015 May;11(5):3794-9. doi: 10.3892/mmr.2014.3121. Epub 2014 Dec 19.Composition and antioxidant activity of water-soluble oligosaccharides from Hericium erinaceus. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25529054
19) Kawagishi H., et. Al. “Erinacines A, B and C, strong stimulators of nerve growth factor (NGF)-synthesis, from the mycelia of Hericium erinaceum” Tetrahedron Letters Volume 35, Issue 10, 7 March 1994. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0040403900767608
Trpela jsem pul roku kazdodenni neprijemnou srdecni arytmii. Lekarka mi po vysetreni sdelila ze arytmie je psychickeho puvodu ze stresu. Nasadila jsem si Hericium, jiz po dvou dnech se srdecni rytmus vyrazne upravil a po 14 dnech arytmie temer vymizela. Citim se klidnejsi a lepe se soustredim. Jsem za to vdecna, bylo to velmi neprijemne.