Impotence – erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce nebo také běžnější označení impotence je nejčastější poruchou sexuálních funkcí a znamená dlouhodobé problémy s dosažením a udržením erekce při více než polovině pokusů o pohlavní styk. Přitom se nejedná o snížení schopnosti prožít orgasmus a už vůbec nesouvisí s mužskou neplodností.

Při stimulaci erotogenních zón nebo prostřednictvím představ a smyslových vjemů dochází k pohlavnímu vzrušení, tedy k sexuálnímu reflexu neboli erekci. Kopulační orgán – penis ukrývá kromě močové trubice ještě 3 topořivá tělesa s množstvím drobných tepen, které nahánějí do penisu krev a žilní pleteň ji vrací zpátky do těla. Tyto tepny se při erotické stimulaci rozšíří, penis se naplní krví a zamezí se odtoku žilní krve. K erekci dojde zvýšením krevního tlaku. Jestliže není vše v pořádku, krev se do tepen penisu nenapumpuje, nevznikne potřebný tlak a nemůže dojít ke ztopoření.

impotence Výjimečné poruchy erekce nejsou ještě považovány za nemoc. Většinou se jedná pouze o aktuální indispozici z nejrůznějších důvodů jako je únava, nejistota, tréma, strach. Toto selhání ale může vyvolat obavy z dalšího opakování neúspěšného pokusu, to pak vytváří začarovaný kruh, kdy se selhání opakuje.

Druhy impotencí

Pokud se nejedná o ojedinělý nezdar a problémy s erekcí trvají déle, je zapotřebí navštívit lékaře. Cévní impotence souvisí se špatnou funkcí cév v penisu. Při psychické impotenci reaguje muž na určitou situaci, která mu brání v erekci, jindy funguje jeho tělo správně.

Problémy s erekcí mohou mít ale ještě další souvislosti jako například priapismus nebo Peyronieovu nemoc.

Příčiny impotence

Kromě obvyklých faktorů jako je nadměrné množství alkoholu nebo kouření, se na impotenci podílí také psychické faktory. Velký stres nebo například únava mohou mít stejný výsledek v podobě poruchy sexuální funkce. Podíl mohou mít nemoci jako je cukrovka a ateroskleróza, ale také některé léky. Přestože sexuální život může být dlouhý, na vznik impotence má také vliv věk.

Prevence

Prevence impotence souvisí především se zdravým životním stylem. Do něj patří hlavně dostatek pohybu, absence stresu, dostatečná relaxace, kvalitní a pestrá strava. Bez kouření a většího množství alkoholu. Nesmí chybět ani vyrovnaný partnerský vztah.

Zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Erektiln%C3%AD_dysfunkce http://www.stefajir.cz/?q=impotence

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem