Hnojník obecný – Coprinus comatus

Hnojník obecný patří mezi naše poměrně známé houby. Jako řada hub se využívá pro zdraví a je třeba dávat pozor na záměny.

houba hnojník obecný na trávě

Hnojník obecný (latinsky Coprinus comatus), také se mu říká hník obecný, patří mezi jedlé houby a je řazen do čeledi pečárkovitých.

Vzhled a výskyt hnojníku obecného

Houbu charakterizuje protáhlý vejčitý klobouk s bílými až nahnědlými šupinkami. Tím, jak plodnice stárne, klobouk odspodu černá, a následně se roztéká. Původně bílé lupeny časem růžoví a nakonec zčernají a roztečou se. Proto se jí pouze houba co nejmladší. Hnojník obecný je možné najít na loukách, v parku, zahradě, travnatých krajích lesa, ale také na štěrkových cestách. Má rád hnojenou půdu, proto také jeho název. Roste od června do října v menších nebo větších skupinkách. Chutnou jedlou houbu je po sběru potřeba co nejdříve zpracovat. Pokud si chcete dát hnojník, není vhodné ho kombinovat s alkoholem.

Další názvy hnojníku

V angličtině se této houbě říká lawyer’s wig (advokátova paruka), the shaggy ink cap (špičatá inkoustová čepice), shaggy mane (chlupatá hříva).

Obdobné houby

Podobnou houbou je hnojník libečkový (Coprinus levisticolens), který voní jako libeček. Hnojník smetištní (Coprinus sterquilinus) zase roste růstem na hnoji a tlející slámě a má daleko větší výtrusy.

Hnojník obecný předmětem výzkumu

Houbu popsal v roce 1780 přírodovědec Otto Friedrich Müller jako Agaricus comatus, roku 1797 ji Christiaan Hendrik Persoon pojmenoval Coprinus comatus. Je zajímavé, že zatímco u nás se houba běžně jí a nepřikládá se jí větší význam, v Japonsku a Číně houby rodu Coprinus mají význam v tradiční medicíně a nedoporučuje se je konzumovat jako pokrm. Význam přikládají houbě hlavně v brždění růstu některých tumorů.

Tradiční využití pak představuje tuto houbu jako prostředek na podporu trávení, ke snižování hladiny cukru v krvi, likvidaci hemeroidů nebo na snižování krevního tlaku. Hnojník obecný se dá i uměle pěstovat. Protože se plodnice velmi rychle vyvíjejí, sbírá se dvakrát denně.

Zdroj

1) Han B, Toyomasu T, Shinozawa T. Inductiuon of apoptosis by Coprinus disseminatus mycelial culture broth extract in human cervical carcinoma cells. Cell Struct Function 1999; 24: 209-215.
2) https://cs.wikipedia.org/wiki/Hnojn%C3%ADk_obecn%C3%BD
3) https://en.wikipedia.org/wiki/Coprinus_comatus
4) http://www.mykologie.net/index.php/houby/podle-morfologie/lupenate/item/32-coprinus-comatus