HIV – virus lidské imunitní nedostatečnosti

HIV neboli Human Immunodeficiency Virus, je vir, který ničí obranyschopnost člověka. Virus napadá v organizmu především T lymfocyty (skupina bílých krvinek). Než je zničí, rozmnoží se. Protože nízký počet bílých krvinek potlačuje obranyschopnost člověka, dochází k selhávání imunity a může dojít k rozvoji AIDS. HIV napadá buňky, které mají proti němu tělo chránit.

Přenos HIV

Virus HIV se přenáší nechráněným pohlavním stykem (nutno používat kondom), prostřednictvím krve (především jehlami) nebo z matky na dítě (během porodu, kojením). Není schopen přežít delší dobu mimo lidské tělo, likvidují ho obvyklé chemické a fyzikální prostředky. Když HIV zaschne, zničí se. Přežívá jen v tělních tekutinách jako je krev, sliny nebo sperma, v menší míře v poševním sekretu.

hiv Příznaky

HIV bývá také označován jako pomalý vir, protože přestože se velmi rychle rozmnožuje, trvá dlouho (většinou řadu let), než začne pustošit organismus. Během prvního stádia téměř polovina infikovaných osob tedy nemusí pociťovat žádné příznaky. U zbývajících pacientů se mohou objevit příznaky připomínající chřipku. Infikovaní jedinci se stanou HIV pozitivními, což je možno prokázat krevními testy. Mezi obvyklé příznaky patří: vysoké horečky nad 38 °C a noční pocení, zvýšené uzliny na více místech po těle, zánět hltanu, bolesti hlavy a svalů, zvracení, průjem. V ústech se objevují afty a bílý povrch sliznice úst, někdy se chvilkově objevuje i vyrážka.

Tato fáze trvá maximálně tři týdny a sama odezní.

V další fázi (2-10 let od nákazy) většinou nejsou pozorovány žádné příznaky, proto se jí říká bezpříznaková. Někdy se znovu objevuje nevysvětlitelná horečka a noční pocení, zvětšení lymfatických uzlin na více místech, úbytek hmotnosti, dlouhodobé těžké průjmy. Tyto příznaky trvají i několik týdnů. Při dodržování naordinované léčby se může tato fáze prodloužit třeba až na 15 let. Důležité je co nejdříve zahájit terapii.

V třetí fázi je již imunitní systém velmi oslaben a snadno se nakazí infekcí.

V posledním stádiu již AIDS plně propuklo. Pacient trpí vícero onemocněními (infekce, neurologické problémy a podobně) najednou, k tomu se přidávají výpadky paměti nebo třeba psychotické problémy jako je schizofrenie a možnost návratu zdraví je minimální.

Zdroj http://www.stefajir.cz/?q=86-int-hiv-infekce http://www.hiv-prevence.cz/priznaky-a-stadia-hiv-infekce.html

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem