Hemoroidy – zlatá žíla

Hemoroidy nebo – jak se mezi lidmi nesprávně říká – hemeroidy jsou zvětšené žíly v konečníku. Často bývají označovány jako „zlatá žíla“ a doprovází je svědění, bolest a krvácení.

Žilní pleteň, která prostupuje stěnami dolní části konečníku a řitního otvoru, má každý člověk. Do povědomí se nám dostane ale až když zbytní, a začne způsobovat problémy. Jedná se o velmi časté onemocnění, které pacient obvykle ze studu raději tají.

hemoroidy
Vnitřní a vnější hemeroid v konečníku

Příčina

Původcem této nemoci je sedavý způsob života, kdy se krev soustřeďuje v pánevní oblasti. Vznik hemoroidů můžete také ovlivnit stylem života, kde spolupůsobí fyzické aktivity, stravování a stres. Další příčinou vzniku jsou časté zácpy, případně také zvedání velmi těžkých břemen. Hemoroidy se mohou objevit i v důsledku těhotenství. Svoji úlohu pravděpodobně do jisté míry hraje dědičnost.

Vnitřní hemoroidy najdeme hlouběji v konečníku a problémy se projeví krvácením, někdy vyhřeznou ven. Vnější hemoroidy jsou viditelné na konečníku, kde mohou vytvářet tmavě červené uzlíky. Ty vidíme i nahmatáme.

Terapie

Vyhřezlé hemoroidy často bolí a krvácejí. Mají tendenci se zvětšovat. Všimnout si jich můžete po stolici a zpočátku se samy vrátí zpět, později zůstávají viditelné stále. Odstranění vyhřezlých hemoroidů se provádí lékařským zákrokem, který má několik variant. Jednou z nich je třeba podvázání, hemoroidy mohou být také například zmrazeny. Mezi další možnosti patří chirurgické zákroky.

Řešením mohou být i speciální masti, krémy a čípky, které jsou k dostání i bez receptu. Většinou obsahují zklidňující a censored složky. V případě větších problémů je vhodný klid a konzultace s lékařem. Při krvácení je totiž třeba vyloučit, že se nejedná o závažnější onemocnění jako jecensored.

Prevence

Základním pravidlem pro prevenci je důkladná hygiena řitního otvoru pomocí nedráždivého toaletního papíru a složení stravy. Měla by obsahovat dostatečné množství vlákniny a pití, aby se zabránilo zácpě. Nevhodná jsou nadýmavá jídla a alkohol.

Nezanedbatelným faktorem je dostatek pohybu a odpovídající váha. Při problémech pomáhají sedací koupele, například v dubové kůře nebo heřmánku.

Zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Hemoroid http://www.ordinace.cz/clanek/hemeroidy-co-to-jsou-hemoroidy/