PRAVIDLO č. 4 – denně snězte 30 až 50 gramů vlákniny

Pokud užíváte Fenuprim, máte jistotu, že dodáváte vašemu organizmu dostatek té nejkvalitnější a nejúčinnější vlákniny. V tomto krátkém článku vysvětlím, proč je vláknina zcela zásadní nejen pro hubnutí, ale hlavně pro zdraví. Důkladně průmyslově zpracované potraviny neobsahují žádnou vlákninu a nebo jen mizivé množství. A proto se musíte sami snažit vypátrat její bohaté zdroje a pravidelně je konzumovat. Ideální je zkonzumovat denně 30 až 50 gramů. Pokud toho nejste schopni, lze použít speciální potravinové doplňky, které obsahují zesílené vlákninové složky. Je to sice pohodlnější a snazší na užívání – často i účinnější díky synergii u kvalitních přípravků, ale také dražší.

Druhy vlákniny

Existují dva druhy vlákniny. Jednak rozpustná ve vodě. Ta se dostává do krve, a tím i k buňkám, které využívají její rozmanité sloučeniny k životním funkcím. Nachází se především v rostlinné stravě, ovoci, zelenině, luštěninách, oříšcích, ovesných otrubách, v ječmeni a lnu. Druhý druh vlákniny je nerozpustný a ani se nerozkládá tak snadno jako první, výše jmenovaný. Tento druh se nedostane do buněk a přechází do trávicího ústrojí, kde přispívá k pohybu potravy, pročišťuje střeva a prodlužuje trávení žaludku, čímž vyvolává pocit nasycenosti. Získává se z různých druhů otrub, ze slupek ovoce a zeleniny a semínek.

Zdravotní přínosy

Nepochybuji o tom, že poslední desetiletí slýcháte o zdravotní prospěšnosti obou druhů vlákniny: snižuje riziko nejvážnějších nemocí střev a konečníku, hladinu „špatného” cholesterolu a je zároveň vynikající prevencí vzniku cukrovky II. typu, novodobé metly lidstva. Cukrovka II. typu je nejčastěji diagnostikována u starších pacientů v souvislosti s obezitou, nedostatkem pohybu a nezdravým stravováním. V poslední době se však už objevuje i u vysokoškolských studentů. Obzvláště vliv vlákniny na cukrovku II. typu si zaslouží několik informací navíc. Pokud opakovaně přetěžujete svalstvo zvýšenými dávkami cukrů, stanou se odolnějšími vůči hormonu inzulinu, který vyrábí slinivka. Zjednodušeně řečeno se inzulin a přebytečné sacharidy vyplavují do krve, a následně jsou odpovědné za záněty kůže, svalů, srdce a nervových buněk, poškození ledvin a sítnice oka. Běžné jsou záněty nohou, rychlejší stárnutí vrchních vrstev pokožky a oční choroby. Objevují se tmavé kruhy pod očima a v oblasti loktů, pacienty s neléčenou cukrovkou často nemine slepota, nebo dokonce amputace končetiny. Řada vědeckých studií podporuje tvrzení, že vláknina působí jako vynikající prevence diabetu II. typu.

Snižování hmotnosti

Jaký vliv má vláknina na snižování hmotnosti? Základní mechanizmus už známe – „generální úklid” trávicí soustavy, pocit plnosti a tak dále. Ale co kromě plnosti můžeme očekávat od zvýšeného příjmu vlákniny? Nejlépe si to ukážeme na příkladu celozrnných výrobků. V USA bylo provedeno čtrnáct rozsáhlých studií konzumace celozrných výrobků. Tyto výzkumy prokázaly, že u lidí, kteří do jídelníčku zařadili tři porce celozrných produktů se snížil BMI index, zmenšil se objem pasu, změnil se poměr – proporce pasu vůči bokům. Tou složkou celozrnných potravin, která to zapříčinila, je, jak jste již jistě uhodli, vláknina. Zdroj Weickert MO, Pfeiffer AFH. Impact of Dietary Fiber Consumption on Insulin Resistance and the Prevention of Type 2 Diabetes. J Nutr. 2018 Jan 1;148(1):7-12. doi: 10.1093/jn/nxx008. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29378044 Role of Fiber in the Prevention of Type 2 Diabete, Preventive Nutrition pp 371-398. dostupné z https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-22431-2_20 Dostupné z https://www.emeraldinsight.com/doi/abs/10.1108/BFJ-08-2015-0297 Robert E. Post, MD, MS, Arch G. Mainous III, PhD, Dana E. King, MD, MS and Kit N. Simpson, DrPH. Dietary Fiber for the Treatment of Type 2 Diabetes Mellitus: A Meta-Analysis. Dostupné z http://www.jabfm.org/content/25/1/16.full  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *