Cordyceps sinensis – housenice čínská

cordyceps-sinensis-ilustraceCordyceps jako dobíječ energie? Ano, takto bychom mohli rozhodně charakterizovat tuto houbu z vysokých nadmořských výšek Himalájí. Právě její původ jí dal do vínku sílu, díky které dokáže stimulovat lidskou odolnost a imunitu.

Cordyceps je s ohledem na své účinné látky pro organismus všestranně prospěšný. Přináší mu odolnost proti bakteriím, virům, parazitům a dokonce i vůči stresu.

Používání Cordycepsu se ověřilo pro:

 • posílení imunity – hodí se přidat i většina ostatních hub,
 • podpora rychlejší regenerace – hodí se přidat i Reishi, Coriolus,
 • regulace štítné žlázy – hodí se přidat i Reishi, Agaricus,
 • podpora funkcí srdce a kardiovaskulárního systému – hodí se přidat i Reishi, Agaricus, Shiitake,
 • podpora funkce plic, jejich funkce a regenerace, (u astmatu, rozedmy plic, chronické obstrukční plicní nemoci – může se přidat i Reishi, Coriolus,
 • podpora funkce ledvin,
 • lepší odolnost vůči stresu – hodí se přidat i Reishi, Hericium,
 • regulace plodnosti a sexuálních dysfunkcí/poruch (podpora libida),
 • podpora lidské nálady – může se přidat i Reishi, Hericium,
 • snížení oxidačního stresu, anti-aging – může se přidat i Resihi, Polyporus,
 • pomoc s infekcemi jako je třeba borelióza – hodí se přidat i Coriolus.

Charakteristika Cordycepsu

Cordyceps (Cordyceps sinensis) je vřeckovýtrusná jedlá parazitická houba. Můžete ji také najít pod dalšími názvy, jako například caterpillar mushroom (anglicky), Ophiocordyceps sinensis, Dong Chong Xia Cao (housenka v zimě, tráva v létě), housenice čínská. Patří do rodu hub Cordyceps (známo je zhruba 700 druhů), mezi kterými najdeme třeba C. militaris, C. gunnii, C. liangshamensis.

Růst houby

Výtrusy houby se zachytí na povrchu housenky motýla (Thitarodes armoriacanus), tím se houbou nakazí a zahrabe se do půdy, aby pokračovala v dalším vývojovém stádiu. Parazitická houba ho ale postupně pohltí. Během až 6 let Cordyceps vyplní skleronciem celou chitinovou schránku a vytvoří se tak základ pro zralou houbu. V letních měsících posledního roku houba prostřednictvím vytvářených mykotoxinů housenku zcela usmrtí a z hlavy vyrazí hlavičkovitý útvar (stromatum). Stromata jsou asi 8-10 cm velká a vynikají červenohnědou barvou. Právě tam se vytvářejí spory, které se znovu uvolňují do okolí, aby tak nakazily další motýlí larvy.

Výskyt houby

Ve výšce 3500 metrů nad mořem, především na náhorních plošinách čínských provincií Sichuan nebo třeba Yunnan v Tibetu jsou ideální podmínky pro Cordyceps. Ve volné přírodě se tak stala velmi vzácnou. Za poslední čtvrtstoletí se výskyt snížil o 90 %. Proto se často pěstuje uměle. Sběr houby probíhá od dubna do srpna. Ve volné přírodě se hledá velmi těžko. Pokud byste si tuto vzácnost chtěli pořídit, měli byste vědět, že za 4 kusy se uvádí cena zhruba okolo 100 USD, a to 1 kus váží asi pouhých 0,5 gramu. Poptávka je obrovská, proto se za Cordyceps sinensis (CS) na trhu vydávají i jiné houby z rodu Cordyceps, třeba militaris. Za zmínku stojí, že sice mají velmi podobné účinky, ale housenici čínskou přesto nemohou nahradit. V umělé produkci je považován za nejúčinnější kmen mycelia Cordyceps takzvaná CS-4 (paecilomyces hepialy). Tento kmen byl identifikován v roce 2001 pomocí DNA sekvenování. Pěstuje se uměle na substrátu. Nejdříve se využívala sója, s ohledem na nebezpečí: ať už využití geneticky modifikované sóji nebo na alergie na sóju, případně obavami z rakoviny prsu, se stala substrátem rýže.

Proč zvolit Cordyceps?

Cordyceps prověřila staletí, kdy jej bohatě využívala tradiční čínská a tibetská medicína.

Ze starých příběhů je možné zjistit, jak došlo k odhalení účinků Cordycepsu pasáky yaků. Tato zvířata, která si dávala kromě trávy také tuto báječnou houbu, pak byla silnější, zdravější, měla větší potenci a spoustu vitality. Právě tato zjištění byla pro pastevce natolik důležitá, aby ji začali konzumovat i oni sami. V historických záznamech se tyto houby objevují už v letech okolo 620 n. l. a nechybí v čínských herbářích.
Západní svět byl v tomto ohledu trochu pozadu a na „objev” Cordycepsu se čekalo až do roku 1726. Jeho představení odborníkům proběhlo na mykologické konferenci v Paříži. Houba byla vedena v mykologických atlasech, ale bez uvedení jeho účinků. Ty byly odhaleny až o 2 století později. Roku 1964 byl Cordyceps zařazen mezi léčivé rostliny do aktuální čínské farmakologie.

Cordyceps z hlediska tradiční čínské medicíny

Stává se, že se někdo snaží o zdravý životní styl a stejně je nemocný. Druhý zase žije nezdravě a zdraví mu dlouho slouží zcela spolehlivě. Příčina může být v esenci, což jsou naše dary po předcích. Esenci můžeme charakterizovat jako základní sílu lidského života. Esence mizí s porody (v případě žen) u mužů je to sex. Také přílišná námaha v práci, takzvaně „život na plný plyn”, málo spánku a nevhodná strava, nejsou to pravé pro esenci. Ale neprospívají ani pocity nespokojenosti a výkyvy v náladách. Podobně je tomu s dlouhodobými nemocemi nebo přemírou alkoholu a návykových látek. Tuto esenci je velmi těžké získat zpátky.

Cordyceps je jednou z mála potravin a produktů, který tuto schopnost má. Tato léčivá houba totiž podporuje ledviny – yang a esenci.

Cordyceps se osvědčil také u nízké funkce štítné žlázy, která má souvislost s oslabeným yangem. Tehdy se dá kombinovat s Coriolem, případně Reishi.

Podle tradiční čínské medicíny tedy má Cordyceps pozitivní význam pro ledvinový yang, kterému dodává sílu. To je výhodou hlavně tehdy, když nastane vyčerpanost, únava, ale také zimomřivost. Jeho pozitiva se projevila dokonce také u syndromu vyhoření.

Protože posiluje ledviny, je síla této houby využívána v případech různých sexuálních problémů (impotence, nízké libido, malá kvalita spermií) nebo u neplodnosti. Cordyceps se také doporučuje na potíže ledvin podle západního přístupu – můžeme zmínit například záněty ledvin nebo selhávání ledvin.

Tato houba může prospět i další části močové soustavy, a totiž speciálně při zánětech močového měchýře. Často se v těchto případech osvědčilo společné využívání s Coriolem. Ale je třeba dávat pozor, aby se tato kombinace užívala jen v mezidobí! Jestliže se jedná o akutní stav (zánět), pak se zvyšuje pouze dávka Coriolu. Péči o močové cesty v tomto případě je možné také o urologický čaj. Antibiotika pouze v nevyhnutelném případě.

Cordyceps má význam při nadváze, kdy podle tradiční čínské medicíny dochází k usazování patologických tekutin. Když je člověk zimomřivý a je oslabená slezina, dokáže prospět při rozhýbání tekutin.

Cordyceps je vhodný spíše při velké vyčerpanosti, kdy dochází k potížím se spánkem. Bývá používán například spolu s jujubou a Reishi. Pro problémy s nespavostí se ale nevyužívá.

Protože Cordyceps zlepšuje imunitní systém, ale také posiluje výkon a zkracuje fázi regenerace, hodí se výborně také pro sportovce.

Jelikož má Cordyceps tropismus (zaměření na orgán) k plicím, je jeho využití velmi přínosné u respiračních potíží v souvislosti s nižší imunitou. Nevyužívá se u akutních stavů jako je chřipka, nachlazení. Schopnosti posilovat plíce je třeba využít u kašlů, včetně těch astmatických a jiných plicních problémů (třeba CHOPN nebo emfyzém). Vhodný je také pro alergii dětí.

Opomenout nelze ani na harmonizaci psychiky, kterou má Cordyceps (spolu s Reishi) díky An Shen účinku. (1)

Cordyceps se dá využít i v těchto případech:

dlouhodobý kašel, nemoci plic (COPD, rozedma, emfyzém), alergická rýma, astma (především u dětí), virové nebo bakteriální infekce, opakující se infekce močových cest, únava, strach, deprese, vyčerpanost, slabá imunita od dětství, ochrana jater (cirhózy, hepatitidy), osteoporóza, pro snížení cholesterolu, regeneraci svalů, stimulaci krevního oběhu, při arytmii, ateroskleróze, pro regulaci menstruace (silná menstruace, metrorrhagie), podporu při selhávání ledvin, zklidnění při stresu, aktivaci fagocytózy makrofágů, při zvýšení počtu trombocytů (trombocytopenie po chemoterapiích), při borelióze, alergii na spermie, zvýšení hladiny mužského pohlavního hormonu, pro zlepšení kvality spermií, proti předčasné ejakulaci nebo také při impotenci.

Varování: doporučujeme nepodávat večer (možné pouze při velkém vyčerpání)! Nehodí se při nespavosti, akutních zánětech nebo onemocněních, která doprovází horkost. V těhotenství jen po konzultaci s lékařem.

Složení Cordycepsu

Pro lidský organismus je cenné množství bioaktivních sloučenin, které na něj působí. Izolované sloučeniny mohou mít vliv samostatně. Mnohem významnější je ale vzájemné spolupůsobení těchto sloučenin, díky tomu mají vliv na celý organismus a mohou prospět daleko lépe. (2)

Nukleosidy

Více než 10 nukleosidů a odvozených sloučenin je jedním z důvodů, proč je Cordyceps pro člověka tak přínosný. Konkrétně se v této houbě objevuje třeba adenosin, adenin, guanin, guanosin, cytidin, inosin, hypoxantin, cytosin a také cordycepin. Nukleosidy se váží na receptory v tělních buňkách včetně nervových a imunitních buněk. Tím jsou pak regulovány buněčné funkce. V případě imunitních buněk (makrofágy) se může po navázání adenosinu na receptor zvýšit syntéza protizánětlivých cytokinů, růstového faktoru – stará se třeba o obnovu cév. U Cordycepsu vyniká především složka cordycepin, což je 3′-deoxyadenosin. Významná je především pro úspěšné zvládání boje s rakovinnými buňkami. Proliferaci blokuje vázáním na adenosinový receptor A3, nedochází pak k množení rakovinných buněk a takto se zahájí apoptotické procesy, které v důsledku vedou ke zničení rakovinné buňky. Cordycepin má na starost i neutralizaci volných radikálů nebo mění aktivitu imunitního systému, působí proti rozvoji aterosklerózy a ochraňuje kardiovaskulární systém. Některé ze studií popisují, že podávání této látky snižuje bolest a dochází ke zvýšení produkce pohlavních hormonů.

Nukleotidy

V Cordycepsu se nacházejí i nukleotidy, konkrétně například uridin 5-monofosfát (UMP), guanosin 5-monofosfát (GMP) nebo adenosin 5-monofosfát (AMP). Jejich vliv spočívá v posilování imunitního sytému, upravování metabolismu mastných kyselin a také v podpoře vstřebávání železa z trávicího traktu. Významnou funkcí je také hojení a obnova poškozených tkání.

Bílkoviny

Houby patří spíše k rostlinám, ukrývají ale i spoustu bílkovin jako například enzymy. V Cordycepsu jsou to především DNázy, štěpící DNA, ale také serinové proteinázy, které napomáhají rozpouštět krevní sraženiny (působí fibrinolyticky).

Vedle komplexních bílkovin obsahuje Cordyceps také stavební prvky, aminokyseliny. Nechybí ani esenciální aminokyseliny, které si tělo neumí vytvořit samo, proto je potřebuje dodáván. Příkladem je tryptofan, ze které se vytváří serotonin, důležitý neurotransmiter, při jehož nedostatku vznikají deprese.

V Cordycepsu nechybí ani polypeptidy, sloučeniny více než 10 aminokyselin. Řada z nich dokáže rozšiřovat cévy, regulovat krevní tlak, zabíjet rakovinné buňky, neutralizovat volné radikály nebo působit proti zánětu. Mezi polypeptidy patří třeba myriocin, který umí likvidovat patogenní bakterie, nechybí ani cordycedipeptid A, cordymin, cordyceamidy A a B.

Steroly

Sterolové sloučeniny jsou výjimečné především svými cytotoxickými účinky, které působí proti rakovinným buňkám, ale také bakteriím nebo kvasinkám. V Cordycepsu se těchto sterolových sloučenin nachází spousta. Největší měrou je zastoupen ergosterol a jeho sloučeniny jako například: Δ3ergosterol, ceraterol, ergosterol peroxid, β-sitosterol, daucosterol, campesterol, stigmasterol, H1-A. Na zbytnělou prostatu se hodí sitosterol, který působí i preventivně proti vzniku rakoviny prsů, prostaty nebo tlustého střeva. Další steroly jako stigmasterol a campesterol snižují vstřebávání cholesterolu ze střeva do krevního oběhu. Sterol H1-A dokáže účinně podporovat regeneraci ledvin, zároveň je schopen buňky ničit, včetně těch rakovinných. Zajímavý je jeho vliv na imunitní systém. Mírní jeho aktivitu, proto lze dobře využít H1-A u autoimunitních onemocnění.

Tuky a volné mastné kyseliny

Podobně jako semena, ořechy nebo živočichové obsahuje Cordyceps tuky a dokonce 28 nasycených a nenasycených masných kyselin (kyselina laurová, pentadecylová, kristová, olejová, palmitoolejová, palmitová nebo stearová).

Mastné kyseliny jsou stavebními prvky, lze z nich syntetizovat další produkty, ale také ovlivňovat pochody v těle napřímo tím, že se navážou na receptory na buňkách. Tímto způsobem se účastní regulace metabolismu cukrů, tuků a aktivity imunitního systému. Třeba kyselina palmitová se váže na receptory buněk ve slinivce, kde se vytváří inzulin. Navázáním se posiluje syntéza inzulinu a uvolnění do oběhu. Takto se sníží glykémie.

Polysacharidy

Podstatnou složkou Cordycepsu jsou složené cukry (polysacharidy). Polysacharidy jsou výjimečné svou protirakovinnou a protiinfekční aktivitou. Protože se podílejí na harmonizaci fungování imunitního systému, nejenže se neutralizují volné radikály, ale také klesá koncentrace cukrů v krvi a tuků. Dělí se na mimobuněčné (extracelulární, exopolysacharidy) a intracelulární, které jsou součástí buněk.

Na složení polysacharidů pak závisí jejich účinky. Záleží tedy na tom, z jakých monosacharidů jsou složené, jak jsou rozvětvené a jaká je jejich molekulární hmotnost. Nejvýznamnější se zatím zdají být glukany, přičemž Cordyceps obsahuje jak druh alfa, tak i beta.

Houby tvoří EPS neboli extracelulární polysacharidy, a pak je uvolňují. Jejich molekulární hmotnost dosahuje 5–200 kDa, proto jsou menší a přesto vynikají výraznou antioxidační a imunomodulačn aktivitou. Sem patří i molekula EPS-1A (málo rozvětvený polysacharid (1 → 6)-α-d-glukóza a (1 → 6)-α-d-manóza).

Silné antioxidační vlastnosti, protizánětlivost a boj proti rakovině jsou typické pro intracelulární polysacharidy (IPS), které se extrahují z houbových mycelií nebo plodnic Cordycepsu.
Největší skupinu vytvářejí glukany, především 1,3-α-D-glukany, 1,3-β-D-glukany a 1,4-α-D-glukany. Molekulární hmotnost se pohybuje mezi 7,7‒1180 kDa, tím dosahuje vyšších hodnot než vykazují extracelulární polysacharidy. Nejsilnějšími antioxidanty jsou IPS s molekulární hmotností 8,1‒460 kDa. Mají protizánětlivé vlastnosti a dokáží posilovat imunitní systém. Důležité jsou protirakovinné vlastnosti, kromě toho IPS dokáží snižovat cholesterol a glykémii. Patří sem glukan CPS-2, jehož lze využít také k ochraně a posílení činnosti selhávajících ledvin. Polysacharid CPS-1 (rozvětvený glukomannogalaktan) je významný svými imunostimulačními účinky. Je izolován z mycelií a dále dokáže neutralizovat volné radikály a snižovat glykémii. Antioxidační sílu můžeme přirovnat k vitamínu C.

Pro podporu peristaltiky a složení střevní mikroflóry je zapotřebí chitin, nerozpustný polysacharid a nerozpustná vláknina.

Cordyceps obsahuje dále také samostatné monosacharidy, disacharidy a oligosacharidy. Příkladem je D-manitol, známý jako sladidlo, látka se ale v medicíně využívá při zvýšeném nitrolebním tlaku, protože zvyšuje vylučování tekutin.

Další významné složky Cordycepsu

Abychom dotvořili představu o bohatosti složek Cordycepsu, je zapotřebí zmínit i další látky. Kromě vitamínů (D, E, K, vitamíny skupiny B a trochu vitamínu C), jsou to i minerály a stopové prvky (sodík, draslík, vápník, železo, hořčík, mangan, zinek a selen).

Protizánětlivé aurantiamidy jsou ceněné pro analgetické vlastnosti, které omezují bolest.
Melanin je silný antioxidant a součást pigmentu lidského organismu, díky němu je dodána barva očím, vlasům, a pokožce.

Z neurotransmiterů jsme již uvedli serotonin, jehož základem je tryptofan. Cordyceps obsahuje i sekundární metabolity, také další neurotransmiter se spíše mírnícím efektem: GABA (kyselina gama-aminomáselná). Metabolitem je také lovastatin, který snižuje hladinu lipidů. Jako „novou“ aminokyselinu můžeme uvést ergotionein. Ten má na starost ochranu buněk před poškozením a neutralizaci volných radikálů.

Cordysininy jsou známé především pro své protizánětlivé účinky a zmírňování oxidačního stresu, protože působí na omezení tvorby superoxidových iontů.

Účinky Cordycepsu

Některé účinky jsme zmínili už u jednotlivých složek. Tyto účinky se pak kumulují v celé houbě a dochází k posílení celkových vlastností.

Cordyceps vyniká velmi univerzálním využitím

Dá se říci, že tuto zdravou houbu můžete využít téměř na každý zdravotní neduh. Na některý je dokonce specialistou. A protože je nejlepší opírat tyto skutečnosti o vědecké studie, několik jich můžeme nabídnout, kromě toho prověřila Cordyceps staletí využívání v rámci Tradiční čínské medicíny.

Výsledky studií pocházejí z pokusů nejen na buněčných kulturách a laboratorních zvířatech, ale je důležité zmínit i dobrovolníky.

Cordyceps umí zvládat rakovinné buňky

Rakovina je stále více na vzestupu, ale naštěstí už toto vážné onemocnění nemusí nevyhnutelně znamenat smrt. Řada typů rakovinného bujení má dědičný základ (třeba geny BRCA u rakoviny prsu). Některé vyvíjejí na podkladě infekce (rakovina děložního čípku) nebo nevhodného životního stylu (rakovina střev a plic). Podle druhu a vážnosti choroby je volena léčba, která často bývá značně agresivní a na pacienta má vážný vliv. Proto se hledají nové způsoby, jak tuto nemoc léčit, a přitom příslušnou osobu příliš neoslabit.

Jednou z možností je právě využití Cordycepsu. Tato houba se testuje na buněčných kulturách, vytvořených z různých typů rakovin a zkoumá se, jak rakovinné buňky reagují Cordyceps nebo jeho extrahované složky. Prokázalo se, že se rakovinné buňky díky této houbě přestávají dělit. Protože je zastaven buněčný cyklus, nádor se nemůže zvětšovat. V důsledku konzumace Cordycepsu rakovinné buňky propadají apoptóze (programované buněčné smrti), protože dochází k aktivaci nitrobuněčné signální cesty, a poté kaspázy a buňka umírá. Takto Cordyceps působí na rakovinu střev, plic, lymfom, fibrosarkom, rakovinu prsou, prostaty, varlat. Zároveň je důležité zmínit, že houba přitom neškodí zdravým buňkám.

Cordyceps se podílí i na snižování metastazování (schopnosti rakovinných buněk vydat se z nádorové masy do lymfatického nebo cévního řečiště). Působí nejen přímo na buňky a jejich pohyblivost, ale zároveň omezuje štěpení mezibuněčné tkáně. Při této ochraně nemůže rakovinná buňka jednoduše vejít.

Výsledky na buněčných kulturách jsou velmi podobné jako při pokusech na laboratorních zvířatech, kterými většinou bývají krysy a myši s rakovinou. Nemocná zvířata dostávají Cordyceps. Pak se porovnává jejich stav s nemocnými zvířaty, která nedostávala nic. Ukazuje se, že zvířata, která brala Cordyceps žila déle a zmenšila se jim i nádorová masa a vzniklo daleko méně metastáz. Tato houba byla prospěšná i u myší s glioblastomem, velmi agresivním, v podstatě neléčitelným typem nádoru.

Cordyceps je velmi působivý v tom, že nejenže má vliv přímo na rakovinné buňky, ale navíc posiluje také protinádorovou imunitu. Imunitní systém se tak může zapojit do protirakovinného boje daleko aktivněji a s větší efektivitou. (3, 4)

Cordyceps podporuje imunitní systém

Cordyceps se výrazně podílí na činnosti imunitního systému. Má vliv především na buněčnou složku, tedy buňky vrozené imunity (makrofágy, dendritické buňky, neutrofily), i na buňky získané imunity (lymfocyty). Celkové působení na aktivitu imunitních buněk má za důsledek zvýšení produkce velmi žádoucích ochranných protilátek. (5)

Cordyceps rovněž regeneruje a posiluje sliznice a pokožku, prostřednictvím nichž může do těla pronikat nebezpečí, třeba v podobě bakterií.

Imunitní buňky reagují především na polysacharidy, pro které mají na svém povrchu receptory. Navázáním polysacharidu na receptor proběhne aktivace nitrobuněčných procesů. Ty pak mohou vést k tvorbě působků, které umí likvidovat bakterie (defenziny, laktoferin) a také cytokiny – ty mají vliv na aktivitu dalších částí imunitního systému, (třeba IL-1, TNF-alfa, IL-6). Pokud se týká třeba makrofágů a dendritických buněk, dochází ke zvýšení fagocytózy, což je schopnost pohltit, zpracovat, eventuálně zničit cizí částice, tedy také bakterie nebo viriony. Části pohlcených částic tyto buňky následně vystavují na svém povrchu. Tam je mohou rozpoznat také jiné imunitní buňky, tedy nyní konkrétně T lymfocyty, které pak aktivují také B lymfocyty, a tím pádem tvorbu protilátek. Tímto způsobem se napomáhá obraně proti infekcím, ale i proti rakovinným buňkám.

Kromě aktivačních účinků může Cordyceps mírnit imunitní aktivitu. Tento případ nastává, když je dlouhodobě patologicky zvýšená. Tímto způsobem se imunitní systém zharmonizuje. Chronické záněty potlačí, sníží výskyt alergických reakcí a autoimunitních onemocnění. Na základě studií na dobrovolnících lze potvrdit prospěšnost konzumování Cordycepsu třeba pro pacienty s autoimunitním onemocněním štítné žlázy, kterým po užívání této léčivé houby poklesla hladina autoprotilátek. V případě myší byly provedeny úspěšné pokusy, při kterých se potvrdila účinnost u systémového lupusu.

Ke snížení zánětu dýchacích cest nebo hyperreaktivity dýchacích cest a také ke snížení poškození sliznice došlo u astmatických myší.

V dalších klinických studiích bylo zjišťováno, zda se vyplatí využít Cordyceps při transplantacích. Aby se imunitní systém transplantovaného nebránil, je nutné podávat imunosupresiva. Mohlo by totiž dojít ke zničení darovaného orgánu. Při studii s pacienty po transplantaci ledvin vyšlo najevo, že pokud se k obvyklé terapii přidá Cordyceps, organismus lépe přijme orgán a pacient se uzdravuje.

Pozitivní vliv Cordycepsu na hladinu cukru

Řada druhů medicinálních hub se může pochlubit tím, že prospěšně ovlivňují cukrovku, tedy že dochází k poklesu glykémie u diabetiků.
Pro pokusy jsou vybíráni především diabetičtí hlodavci, kteří onemocněli uměle podáním streptozocinu. Dochází k hyperglykémii – zvýšení koncentrace cukrů v krvi, protože poškozená slinivka vytváří méně inzulinu. Jestliže je dlouhodobě zvýšená hladina krevních cukrů, cukerné části se váží také na krevní barvivo. V krvi pak objevuje glykovaný hemoglobin. Když ale diabetičtí hlodavci dostanou Cordyceps, glykémie klesá, stejně jako koncentrace glykovaného hemoglobinu a dochází ke zvýšení sekrece inzulinu. Důvodem je ochrana a regenerace tkáně slinivky, o kterou pečuje tato léčivá houba. Kromě toho buňky vykazují lepší citlivost na inzulin, za příčinu lze považovat přechod glukózy z krve do buněk. Jestliže buňky inzulín ignorují, glukóza z krve nemizí. Pokusy tedy potvrdily možnost využití Cordycepsu pro kontrolu glykémie. (6)

Antioxidační aktivita Cordycepsu

Volné kyslíkové a dusíkové radikály, mezi které se řadí třeba peroxid vodíku, superoxidový aniont, hydroxylový aniont, peroxinitrit sice poškozují buňky, ale také zvládají důležitou práci. Tou je boj s některými patogeny jako jsou bakterie nebo houby. Toxicita těchto radikálů spočívá v narušování buněčných membrán, k peroxidaci lipidů, ale také k narušení DNA. Jejich mutagenní a rakovinotvorné a účinky jsou pro tělo nebezpečím, a navíc urychlují degenerativní procesy v organismu. Větší množství volných radikálů vzniká stresem, po vystavení UV záření, příčinou je ale také znečištěné životní prostředí nebo třeba dlouhodobý zánět.

Tělo si v určité míře umí poradit samo, pokud je však radikálů nadbytek, je zapotřebí antioxidanty doplnit potravou. Také v tomto případě může pomoci Cordyceps, protože je bohatý na složky, které umí volné radikály odchytit a neutralizovat.
Testování v roztocích s volnými radikály prokázalo velkou účinnost Cordycepsu při neutralizaci superoxidového aniontu a hydroxylového radikálu. Také proběhly pokusy na zvířatech. Podávání Cordycepsu mělo za následek pokles oxidačního stresu, kromě toho vzrostla také aktivita enzymů vlastních tělu, které neutralizují volné radikály (třeba glutation peroxidázy).

Schopnost snižovat oxidační stres přičítáme k prevenci proti rakovině a degenerativním pochodům, proto Cordyceps v tomto směru hodnotíme velmi pozitivně. (5)

Cordyceps omlazuje

Tradiční čínská medicína využívá Cordyceps již po staletí. Jeho význam vidí především jako vzpruhu pro tělo i psychiku a v jeho schopnosti urychlit rekonvalescenci. K podobným výsledkům dochází také západní medicína prostřednictvím studií.

O několik řádků výše jsme popisovali boj Cordycepsu s volnými radikály, což je důležité při „omlazování”. Pokusy s myšmi, které byly uměle „ostařené“ myšmi a byla jim podána D-galaktóza, prokázaly pozitivní účinky této houby. Myším se zlepšily reakce na podněty, získaly lepší schopnosti pro získávání nových informací a snazšího učení a pamatování si informací. Kromě toho došlo ke zvýšení potence. Lze říci, že se v zásadě obnovil celý organismus. (7)

Cordyceps likviduje infekce

Cordyceps je cenný pro svou pestrou škálu látek s ničivým vlivem na bakterie, viry, houby a parazity. Kromě toho upevňuje imunitní systém, lépe pak může bojovat proti infekcím. Účinky byly v případě virů testovány například na buňkách nakažených viry nebo na zvířatech, u kterých často podávání Cordycepsu souvisí delší dobou života. Cennou schopností této houby je narušit syntézu virové RNA a DNA, virus se tedy nemůže množit. Využívá se toho také u HIV, kdy dochází k blokování reverzní transkriptázy. Výborných výsledků dosahuje Cordyceps také v případě hepatitidy C. Je důležité říci, že protihepatitické účinky byly potvrzeny i u pacientů, kteří dostali Cordyceps k obvyklé terapii. Stav těchto pacientů se výrazně zlepšil a zmenšilo se zasažení virem.

Cordyceps nepůsobí pouze protivirově. I spousta bakterií, včetně těch velmi nebezpečných, je zastavena právě díky chytré houbě. Testy probíhají většinou přímo na koloniích bakterií, ke kterým se přidá Cordyceps, a čeká se na výsledek. Třeba u streptokoků je omezen růst kolonie, bakterie se již dále nemnoží. Krysy, které byly nakaženy streptokoky, pak po podání Cordycepsu mají lepší stav a delší život než krysy, které v důsledku infekce umírají. Podobně to funguje u kvasinek včetně kandid. (8)

Vliv Cordycepsu na sexuální a reprodukční aktivitu

Cordyceps má pozitivní vliv na celý organismus včetně zvýšení libida, potence i reprodukčních schopností. Tato houba umožňuje růst tvorby mužského pohlavního hormonu v organismu. Roste sexuální aktivita a zvyšuje se a zlepšuje vytváření spermií, což má vliv na kvalitu i jejich pohyblivost. (9)

Další ze schopností Cordycepsu je uvolňování cév a jejich rozšiřování. To má význam u erektilních dysfunkcí, protože příčinou může být i zhoršené prokrvení pohlavních orgánů. U žen Cordyceps podporuje tvorbu 17 β-estradiolu (estrogenu) a působí obdobně jako u mužů – prokrvuje a pohlavním orgánům dodává větší citlivost, posiluje sexuální touhu a prožitky. Protože Cordyceps zvyšuje hladiny hormonů, využívá se i v období, kdy dochází k poklesu hladiny hormonů klesají, třeba při stárnutí. (10)

Pro posílení kondice

Už jsme zmínili vliv Cordycepsu na celý organismus, jeho posilování a tonizaci. Podobně umí zatočit s únavou, ať už fyzického nebo psychického rázu. Hodí se pro posílení nejen sportovců, ale také pro všech osob, včetně duševně pracujících.

Je prokázána schopnost Cordycepsu oddálit fyzickou únavu, což lze využít třeba při sportovním výkonu. Pokusy byly prováděny speciálně s vrcholovými sportovci, kteří bývají velmi zatěžováni. Při nasazení Cordycepsu je jejich aktivní výkon delší, únava se oddaluje. Tato houba obsahuje energeticky bohaté sloučeniny, díky nimž je umožněno lepší buněčné dýchání, dále také okysličení svalů a využití kyslíku v organismu. Cordyceps umožňuje, aby bylo eliminováno riziko přetrénování a velmi prospívá po skončení sportovního výkonu, v době regenerace. Přitom se může rychleji odbourávat laktát nahromaděný ve svalech. Dalším pozitivem je i lepší regenerace svalů, protože po zátěži se objevují různá mikrozranění. Obdobné pokusy se provádějí také na myších a krysách. Plavou ve vodním válci a když dostanou Cordyceps, plavou zhruba o 20 minut déle, aniž by byly vyčerpanější než hlodavci bez Cordycepsu.

Cordyceps pomáhá i se stresem a únavou, protože byly prokázány jeho antidepresivní účinky. Jeho podávání myším zlepšuje schopnost přizpůsobení se novým podmínkám, dochází ke zlepšení reakcí, lépe se učí a jsou pohyblivější. Příčinou je ovlivňování adrenergního a dopaminergního systému v nervové soustavě. Dalším důvodem je zvýšení koncentrace serotoninu (antidepresivní neurotransmiter). (11)

Cordyceps a jeho působení na jednotlivé orgány

Cordyceps je schopen regenerovat a chránit celou řadu orgánů lidského těla. Kromě již zmíněné slinivky (v souvislosti s cukrovkou), jsou to játra a ledviny.

Protože ledvinami prochází spousta škodlivin, jsou velmi zatěžovaným orgánem. Často na ně cílí autoimunitní záněty. Snížená funkce ledvin nebo dokonce potřeba dialýzy, případně transplantace není zcela ojedinělým jevem. Také v těchto případech se dá sáhnout po Cordycepsu. Prospěšné účinky pro stav ledvin byly doloženy studiemi.

Například u jednoho pokusu na krysách byl zastaven přívod krve do ledvin (ischemie), čímž dochází k jejich poničení. Ledviny jsou totiž velmi citlivé. Poškození zůstává také po obnově průtoku krve, což vždy nemusí znamenat přínos pro tyto orgány. Někdy se pak dokonce stav ledvin zhorší. Ledviny krys s Cordycepsem měly daleko lepší stav ledvin než ty bez léčivé houby. Účinky Cordycepsu byly nejen prevenčního charakteru – chránily před smrtí buněk, ale také mírnily zánět, způsobený zákrokem, protože velkou měrou neutralizoval rychle se rozrůstající množství volných radikálů. (5)

Blahodárné působení na ledviny

Zmínit lze i sklerotizaci ledvin neboli proces, kdy dochází k rozmnožení mezangiálních buněk. Tyto buňky vytvářejí mezibuněčnou hmotu nahrazující funkční tkáň. Cordyceps umožňuje velké zpomalení, někdy také zastavení těchto procesů. Ledvinné funkce tak mohou být v chodu.

Důležité je zmínit, že díky Cordycepsu jsou ledviny chráněny také před toxickým poškozením, konkrétně od cyklosporinu A (podává se třeba při transplantacích nebo autoimunitních chorobách). Pokud musí pacient brát tento lék, je skvělou zprávou, že konzumací Cordycepsu se omezí poškození ledvin způsobené medikamentem.

Nejen ledviny, ale také játra jsou velmi zatěžována. I v tomto případě pomůže Cordyceps. Játra se umějí dobře regenerovat, ale negativní vliv může získat převahu a v důsledku toho játra tukovatí, podléhají cirhóze nebo fibróze, případně rakovině. Příčinou mohou být zvýšené hladiny tuků, infekce nebo také vysoký příjem toxických látek. Cordyceps je určitě také řešením pro infekční nemoci – hepatitidu C a B.

Tím, že dojde ke snížení hladiny lipidů, omezí se ukládání do jater a zároveň je chráněna jaterní tkáň před toxickými látkami, mezi které patří i volné radikály. Současně dochází k omezení fibrotizačních procesů, při nichž vzniká nefunkční tkáň místo funkční tkáně. Cordyceps se v tomto případě používá při degradaci kolagenu, která stojí právě za fibrotizací.

U jater i ledvin se využívá vlastností Cordycepsu s ohledem na prevenci poškození a současně regeneraci poškozené tkáně. (5)

Vliv Cordycepsu na tuky

Hyperlipidémie neboli zvýšená hladina lipidů představuje problém pro velkou část lidské populace. Nejčastěji se jedná o vyšší cholesterol, který sice nebolí, zato může představovat velké zdravotní komplikace jako je ateroskleróza nebo akutní stavy představující srdeční, případně mozkový infarkt. Protože se tuky ukládají do stěn cév, kde se rozvíjí zánět, cévy tloustnou, ztrácejí pružnost, jsou poškozeny. Kromě toho se vytvářejí ateromové pláty, které zmenšují průsvit cév. Cévy mohou i prasknout, může se aktivovat srážecí systém nebo vzniknout tromby a některé další problémy. Důležité je sledovat hladinu lipidů a jestliže je zvýšená, je vhodné tento stav řešit. Začít můžete dietou, při vyšších hladinách jsou zapotřebí léky. Zkusit však můžete i Cordyceps.

Pokusy především na laboratorních zvířatech potvrdily snížení hladiny lipidů, tedy LDL triglyceridů a celkového cholesterolu u zvířat krmených vysokotučnou dietou v těch případech, kdy zvířata dostávala Cordyceps.

Cordyceps také omezuje akumulaci lipidů v játrech a zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL). Zároveň se prokázalo snižování kumulace tuků v tukových buňkách, adipocytech, nebo také pokles aktivity lipázy, kterou vytváří slinivka. Podporuje totiž trávení tuků ve střevě, ty se pak snáze dostávají do krevního oběhu. Jestliže je aktivita nižší, tuky se více mohou vylučovat z těla stolicí.

Prostřednictím Cordycepsu výraznou měrou klesá nebezpečí vzniku kardiovaskulárních chorob a zároveň může docházet k hubnutí. (5)

Celkový přínos Cordycepsu

Protože se stále Cordyceps zkoumá, neobsahuje náš článek ani zdaleka vše o složení a účincích Cordycepsu. I tak je zřejmé, že se jedná o velmi všestrannou houbu, která pro lidský organismus může znamenat velkou pomoc. Zároveň je třeba znovu zdůraznit, že i přes jednotlivě popsané složky a jejich účinky Cordyceps působí na lidské tělo celistvě, a účinky se násobí. Ovlivňuje imunitní systém a přitom reguluje hladinu cukrů a tuků. Nelze opomenout ochranu tkání nebo vzrůst výkonnosti.

Prozatím neexistuje velké množství klinických studií s lidmi a neexistuje standardizovaný přípravek, kterým by využívaly všechny studie. Při každé se používá jiný extrakt a jiný preparát. Výsledek je ale vždy totožný a totiž ten, že Cordyceps prospívá zdraví živočichů včetně člověka. Další podrobnosti ke studiím, rady a články si můžete přečíst na našem webu.

Zdroj
1) http://www.davidmoore.org.uk/Sec04_08.htm
2) Tai-Hao Hsu, Li-Hua Shiao, Chienyan Hsieh, Der-Ming Chang. A comparison of the chemical composition and bioactive ingredients of the Chinese medicinal mushroom DongChongXiaCao, its counterfeit and mimic, and fermented mycelium of Cordyceps sinensis. Food Chemistry 78 (2002) 463–46. Dostupné z https://eurekamag.com/pdf/003/003619585.pdf
3) Kazuki Nakamura, Kazumasa Shinozuka, Noriko Yoshikawa. Anticancer and antimetastatic effects of cordycepin, an active component of Cordyceps sinensis. Journal of Pharmacological Sciences, Volume 127, Issue 1, January 2015, Pages 53-56. Dostupné z https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1347861314000024
4) Evandro Fei Fang, Tzi Bun Ng. Antitumor Potential and other Emerging Medicinal Properties of Natural Compounds. Springer, 2013
5) Bao-qin Lin and Shao-ping Li. Chapter 5. Cordyceps as an Herbal Drug. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92758/
6) Lo HC, Hsu TH, Tu ST, Lin KC. Anti-hyperglycemic activity of natural and fermented Cordyceps sinensis in rats with diabetes induced by nicotinamide and streptozotocin. Am J Chin Med. 2006;34(5):819-32. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17080547
7) Ji DB, Ye J, Li CL, Wang YH, Zhao J, Cai SQ. Antiaging effect of Cordyceps sinensis extract. Phytother Res. 2009 Jan;23(1):116-22. doi: 10.1002/ptr.2576. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18803231.
8) Georges M. Halpern. Healing Mushrooms, SQUARE ONE PUBLISHING, 2008
9) Ashok Kumar Panda and Kailash Chandra Swain. Traditional uses and medicinal potential of Cordyceps sinensis of Sikkim. J Ayurveda Integr Med. 2011 Jan-Mar; 2(1): 9–13. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3121254/
10) David Winston, Steven Maimes. Adaptogeny: byliny poskytující odolnost, vytrvalost a úlevu od stresu, Triton 2011
11) Walter Ardigò. Healing with Medicinal Mushrooms. A practical handbook. Walter Ardigò, 2017