
Cordyceps jako dobíječ energie? Ano, takto bychom mohli rozhodně charakterizovat tuto houbu z vysokých nadmořských výšek Himalájí. Právě její původ jí dal do vínku sílu, díky které dokáže stimulovat lidskou odolnost a imunitu.
Cordyceps je s ohledem na své účinné látky pro organismus všestranně prospěšný. Přináší mu odolnost proti choroboplodným částicím, patogenům, parazitům a dokonce i vůči fyzickému a psychickému stresu.
Cordyceps z hlediska tradiční čínské medicíny
Podle tradiční čínské medicíny je pro Cordyceps typická teplá teplota, sladká chuť. Této houbě se přisuzuje tropismus k ledvinám a plícím.
Jak charakterizuje tato medicína Cordyceps? Můžeme směle říci, že se jedná o velmi silného dodavatele energie. Jen posuďte: stává se, že se někdo snaží o zdravý životní styl a stejně je nemocný. Druhý zase žije nezdravě a zdraví mu dlouho slouží zcela spolehlivě. Příčina může být v esenci, což jsou naše dary po předcích.
Esenci ťing můžeme charakterizovat jako základní sílu lidského života. Esence není přítomna ve stále stejné míře, ale mizí ve spojitosti s určitými negativními událostmi v našem životě. Můžeme zmínit nejen nadměrnou námahu v práci, takzvaně „život na plný plyn”, málo spánku a nevhodnou stravu. To právě nejsou ideální přísady pro esenci. Neprospívají ani pocity nespokojenosti a výkyvy nálad. Podobně je tomu s dlouhodobými nemocemi nebo přemírou alkoholu a návykových látek. Esence se také snižuje v případě žen s porody a u mužů je to sex. Esence mizí i stárnutím a je velmi těžké ji získat zpátky.
Cordyceps dodává esenci
Tradiční čínská medicína říká, že se tato esence dá doplnit třeba cvičením Tai Qi, případně Qi Kung. Jinou možností jsou různé taoistické praktiky, meditace. Jednou z mála potravin, která může dodávat esenci, je čínská houba Cordyceps. Důvodem je skutečnost, že tato houba podporuje ledviny – yang a esenci. Housenice čínská proto prospívá v řadě dalších ohledů, které si nyní přiblížíme.
Cordyceps podporuje ledviny
Cordyceps se osvědčil také u nízké funkce štítné žlázy, která má souvislost s oslabeným yangem. Tehdy se dá kombinovat s Coriolem, případně s Reishi.
Podle tradiční čínské medicíny tedy má Cordyceps pozitivní význam pro ledvinový yang a jin (jejich prázdnoty) na posílení. V tomto ohledu cílí především na důsledky velké fyzické zátěže a bývá doporučován při chronických nemocích. Uplatňuje hlavně tehdy, když se člověk cítí vyčerpaný, unavený, trpí zimomřivostí. Jeho pozitiva se projevila dokonce také u syndromu vyhoření.
Protože posiluje ledviny, je síla této houby využívána v případech různých sexuálních problémů (impotence, nízké libido, malá kvalita spermií) nebo také u neplodnosti, která je stále častěji zmiňována jako civilizační problém a tedy patří mezi poměrně obvyklé zdravotní komplikace. Cordyceps se také doporučuje na potíže ledvin podle západního přístupu – můžeme zmínit například záněty ledvin, nebo i selhávání ledvin.
Tato houba může prospět i další části močové soustavy, a totiž speciálně při zánětech močového měchýře. Zánět močového měchýře častěji postihuje ženy (s ohledem na jejich anatomii), ale týká se i mužů. Často se v tomto ohledu osvědčilo společné využívání s Coriolem. Ale je třeba dávat pozor, aby se tato kombinace užívala jen v mezidobí, tedy dobu, kdy člověk aktuálně nemá potíže. Jestliže se jedná o akutní stav (zánět), pak se zvyšuje pouze dávka Coriolu. Péči o močové cesty v tomto případě je možné také doplnit o urologický čaj, případně celkově posílit pitný režim. Antibiotika je vhodné nasadit pouze v nevyhnutelném případě.
Cordyceps má význam při nadváze, kdy podle tradiční čínské medicíny dochází k usazování patologických tekutin. Když je člověk zimomřivý a je oslabená slezina, potřebuje rozhýbat tekutiny. A právě Cordyceps dokáže rozhýbat metabolismus tekutin – ve spolupráci se slezinou a plícemi.
Cordyceps je především vhodný při velké vyčerpanosti, kdy dochází k potížím se spánkem. Bývá používán například spolu s jujubou a Reishi. Pro problémy s nespavostí se ale nehodí.
Protože Cordyceps zlepšuje imunitní systém, ale také posiluje výkon a zkracuje fázi regenerace, hodí se výborně také pro sportovce, kteří mohou tuto zajímavou čínskou houbu využít při tréninku i při podávání výkonů.
Tropismus k plicím
Jelikož má Cordyceps tropismus (zaměření na orgán) k plicím, je jeho využití velmi přínosné u respiračních potíží v souvislosti s nižší imunitou. Nevyužívá se u akutních stavů jako je chřipka, nachlazení. Schopnosti posilovat plíce lze třeba využít u kašlů, včetně těch astmatických, a jiných plicních problémů (třeba chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) nebo emfyzém (rozedma plic)). Další využití je určeno pro suchost v plicích, kterou doprovází chronický kašel. Cordyceps posiluje dýchací soustavu. Využívá se také pro alergii dětí.
Opomenout nelze ani na harmonizaci psychiky, kterou má Cordyceps (spolu s Reishi) díky An Shen účinku.
(1, 2)
Cordyceps ověřen v praxi pro:
- posílení imunity – hodí se přidat i většina ostatních hub,
- podpora rychlejší regenerace – hodí se přidat i Reishi, Coriolus,
- regulace štítné žlázy – hodí se přidat i Reishi, Agaricus,
- podpora funkcí srdce a kardiovaskulárního systému – hodí se přidat i Reishi, Agaricus, Shiitake,
- podpora funkce plic, jejich funkce a regenerace, (u astmatu, rozedmy plic, chronické obstrukční plicní nemoci – může se přidat i Reishi, Coriolus,
- podpora funkce ledvin,
- lepší odolnost vůči stresu – hodí se přidat i Reishi, Hericium,
- regulace plodnosti a sexuálních dysfunkcí/poruch (podpora libida),
- podpora lidské nálady – může se přidat i Reishi, Hericium,
- snížení oxidačního stresu, anti-aging – může se přidat i Resihi, Polyporus,
- pomoc s infekcemi jako je třeba borelióza – hodí se přidat i Coriolus.
Možnost využití Cordycepsu také v těchto případech:
dlouhodobý kašel, nemoci plic (chronická obstruční plicní nemoc – CHOPN, rozedma, emfyzém), alergická rýma, astma (především u dětí), censored nebo censored infekce, opakující se infekce močových cest, únava, strach, deprese, vyčerpanost, slabá imunita od dětství, ochrana jater (cirhózy, hepatitidy), osteoporóza, pro snížení cholesterolu, regeneraci svalů, stimulaci krevního oběhu, při arytmii, ateroskleróze, pro regulaci menstruace (silná menstruace, metrorrhagie (krvácení z dělohy mimo menstruační cyklus)), podporu při selhávání ledvin, zklidnění při stresu, aktivaci fagocytózy makrofágů, při zvýšení počtu trombocytů (trombocytopenie po konvenční terapiích), při borelióze, alergii na spermie, pro zvýšení hladiny mužského pohlavního hormonu, pro zlepšení kvality spermií, proti předčasné ejakulaci nebo také při impotenci.
Charakteristika Cordycepsu
Botanický název: Cordyceps sinensis, nově Ophiocordyceps sinensis
Česky: housenice čínská
Tibetsky: yartsa gunbu („letní tráva, zimní housenka”)
Čínsky: dōng chóng xià cǎo, chong cao („hmyzí rostlina”)
Japonsky: tōchūkasō
Anglicky: caterpillar mushroom
Další názvy: zimní hmyz, letní tráva
Cordyceps (Cordyceps sinensis) je vřeckovýtrusná jedlá parazitická houba. Housenice čínská patří do rodu hub Cordyceps (známo je zhruba 700 druhů), mezi kterými najdeme třeba i Cordyceps militaris – česky housenice červená, která parazituje na kuklách a larvách blanokřídlých, se vyskytuje i u nás. Dále ji najdeme i ve zbytku Evropy, Severní Americe a Asii. Na rozdíl od housenice čínské se využívá uměle pěstovaná, protože její přírodní podoba nemá význam. Mezi další druhy patří například Cordyceps gunnii, Cordyceps liangshamensis.
Růst houby
Houba Cordyceps sinensis je zajímavá svým pozoruhodným vývojem. Výtrusy houby se zachytí na povrchu housenky motýla z rodu hrotnokřídleců (Thitarodes armoriacanus) – tím se houbou nakazí a zahrabe se do půdy, aby pokračovala v dalším vývojovém stádiu. Parazitická houba ho ale postupně pohltí. Během až 6 let Cordyceps vyplní skleronciem celou chitinovou schránku a vytvoří se tak základ pro zralou houbu.
V letních měsících posledního roku houba prostřednictvím vytvářených mykotoxinů housenku zcela usmrtí a z hlavy vyrazí hlavičkovitý útvar (stromatum). Stromata jsou asi 8-10 cm velká a vynikají červenohnědou barvou. Právě tam se vytvářejí spory, které se znovu uvolňují do okolí, aby tak nakazily další motýlí larvy. Cordyceps ale může napadnout i jiný druh hmyzu, ale v případě Ophiocordyceps sinensis se většinou jedná o výše uvedenou larvu můry. Zajímavostí je, že její vývojové stádium trvá 5 let a dospělá můra žije pouze 25 dnů.
Výskyt houby
Ve výšce 3500 metrů nad mořem, především na náhorních plošinách čínských provincií Sichuan (Sečuán) nebo třeba Yunnan v Tibetu, se nacházejí ideální podmínky pro Cordyceps. Ve volné přírodě se stala velmi vzácnou. Protože byly pořádány „nájezdy” na tuto zajímavou houbu, snížil se její výskyt za poslední čtvrtstoletí o 90 %. Ceny se totiž stále zvyšovaly, především koncem 90. let. V roce 2008 se obchodní ceny pohybovaly podle kvality od 3 000 USD až po 18 000 USD. Produkce na tibetské plošině byla roku 2009 odhadnuta na 80–175 tun. Dochází proto k regulaci sběru.
Z tohoto důvodu se často dává přednost umělému pěstování. Sběr houby probíhá od dubna do srpna. Ve volné přírodě se hledá velmi těžko. Pokud byste si tuto vzácnost chtěli pořídit, máme pro vás ještě podrobnější údaje – za 4 kusy se uvádí cena zhruba okolo 100 USD, a to 1 kus váží asi pouhých 0,5 gramu. Poptávka je obrovská, proto se za Cordyceps sinensis na trhu vydávají i jiné houby z rodu Cordyceps, třeba právě již zmíněná Cordyceps militaris. Za zmínku stojí, že sice mají velmi podobné účinky, ale housenici čínskou přesto nemohou nahradit.
V umělé produkci je považován za nejúčinnější kmen mycelia Cordyceps takzvaná CS-4 (paecilomyces hepialy). Tento kmen byl identifikován v roce 2001 pomocí DNA sekvenování. Pěstuje se uměle na substrátu. Nejdříve se využívala sója, s ohledem na nebezpečí: ať už využití geneticky modifikované sóji nebo na alergie na sóju, případně z obav z eucensored16, se stala vhodnějším substrátem rýže.
(1-4)
Cordyceps v historii
Cordyceps prověřila staletí, kdy jej bohatě využívala tradiční čínská a tibetská medicína.
Ze starých příběhů je možné zjistit, jak došlo k odhalení účinků Cordycepsu pasáky yaků. Tato zvířata, která si dávala kromě trávy také tuto báječnou houbu, pak byla silnější, zdravější, měla větší potenci a spoustu vitality. Právě tato zjištění byla pro pastevce natolik důležitá, aby ji začali konzumovat i oni sami.
V historických záznamech se tyto houby objevují už v letech okolo 620 n. l. (v době dynastie Tang) a nechybí v čínských herbářích – první popis byl uveden v Nové sbírce Materia Medica (1757) v době vlády dynastie Quing. Západní svět byl v tomto ohledu trochu pozadu a na „objev” Cordycepsu se čekalo až do roku 1726. Jeho představení odborníkům proběhlo na mykologické konferenci v Paříži. Houba byla vedena v mykologických atlasech, ale bez uvedení jejích účinků. Ty byly odhaleny až o 2 století později. Roku 1964 byl Cordyceps zařazen mezi účinné rostliny do aktuální čínské farmakologie.
(3)
Jednotlivé složky Cordycepsu
Pro lidský organismus je cenné množství bioaktivních sloučenin, které na něj působí. Izolované sloučeniny mohou mít vliv samostatně. Mnohem významnější je ale vzájemné spolupůsobení těchto sloučenin. Díky tomu mají vliv na celý organismus a mohou prospět daleko lépe.
Chemické složky houby Cordyceps byly poprvé stanoveny roku 1957. Především byla izolována krystalická látka, pojmenovaná kyselina cordycepsová, ale později byla určena jako D-mannitol. Další studie ohledně jednotlivých složek už neobjevily nové významné struktury. Jednalo se o známé látky, což zahrnovalo aminokyseliny, kyselinu stearovou, ergosterol, uracil, adenin, adenosin, kyselinu palmitovou a další běžné sloučeniny.
(2-3)
Nukleosidy
Více než 10 nukleosidů a odvozených sloučenin je jedním z důvodů, proč je Cordyceps pro člověka tak přínosný. Konkrétně se v této houbě objevuje třeba adenosin, adenin, guanin, guanosin, cytidin, inosin, hypoxantin, cytosin a také kordycepin.
Hlavním nukleosidem je adenosin. Zajímavé je, že v kultivovaných Cordycepsech je více této látky než v přírodní housenici čínské. Nukleosidy se váží na receptory v tělních buňkách, včetně nervových a imunitních buněk. Těmi jsou pak regulovány buněčné funkce. V případě imunitních buněk (makrofágy) se může po navázání adenosinu na receptor zvýšit syntéza protizápalových cytokinů, růstového faktoru – stará se třeba o obnovu cév. Vysoký obsah adenosinu ke důvodem nižší srážlivosti krve. Adenosin přenáší energii, může uplatňovat širokou škálu cytoprotekce, případně je schopen předcházet poškození tkáně. Je možnost využití při chronickém srdečním selhání.
U Cordycepsu vyniká především složka kordycepin (cordycepin), což je 3′-deoxyadenosin. Významná je především pro úspěšné zvládání boje s eucensored16i. Proliferaci (hojné množení) blokuje vázáním na adenosinový receptor A3,eucensored16se pak nemnoží a takto se zahájí apoptotické procesy. V důsledku vedou ke zničení eucensored16 Kordycepin má na starost i neutralizaci volných radikálů nebo třeba mění aktivitu imunitního systému, působí proti rozvoji aterosklerózy a ochraňuje kardiovaskulární systém. Některé ze studií popisují, že podávání této látky snižuje bolest a kromě toho dochází ke zvýšení produkce pohlavních hormonů.
(1, 3, 7)
Nukleotidy
V Cordycepsu se nacházejí i nukleotidy, konkrétně například uridin 5-monofosfát (UMP), guanosin 5-monofosfát (GMP) nebo adenosin 5-monofosfát (AMP). Jejich vliv spočívá v posilování imunitního sytému, upravování metabolismu mastných kyselin a také v podpoře vstřebávání železa z trávicího traktu. Významnou funkcí je také hojení a obnova poškozených tkání.
Bílkoviny
Houby patří spíše k rostlinám, ukrývají ale i spoustu bílkovin jako například enzymy. V Cordycepsu jsou to především DNázy, štěpící DNA, ale také serinové proteinázy, které napomáhají rozpouštět krevní sraženiny (působí fibrinolyticky).
Vedle komplexních bílkovin obsahuje Cordyceps také stavební prvky, aminokyseliny. Nechybí ani esenciální aminokyseliny, které si tělo neumí vytvořit samo, proto je potřebuje dodávat. Příkladem je tryptofan, ze které se vytváří serotonin, důležitý neurotransmiter, při jehož nedostatku vznikají deprese.
V Cordycepsu nechybí ani polypeptidy, sloučeniny více než 10 aminokyselin. Řada z nich dokáže rozšiřovat cévy, regulovat krevní tlak, zabíjet eucensored16, neutralizovat volné radikály, nebo také působit proti zánětu. Mezi polypeptidy patří třeba myriocin, který umí likvidovat patogenní bakterie. Nechybí ani cordycedipeptid A, cordymin, cordyceamidy A a B.
Významným peptidem je cyklosporin. Jedná se o imunosupresivum, což znamená, že potlačuje imunitní reakci a důležitý je fakt, že přitom nenese riziko závažných cytostatických účinků (indukce leukopenie). Tento peptid se používá po transplantaci orgánů. Bylo provedeno několik studií, některé z nich kombinují podávání cyklosporinu samotného a s housenicí čínskou. V rámci větší, placebem kontrolované, studie s 69 pacienty po transplantaci ledvin se neprokázalo poškození ledvin, na které poukazovala některá zjištění.
(1, 6, 8)
Steroly
Sterolové sloučeniny mají velký fyziologický význam a působí současně v několika biologických aktivitách. Tyto fytosteroly jsou výjimečné především svými cytotoxickými účinky, které působí protieucensored16 buňkám, ale také choroboplodným částicím nebo kvasinkám. V Cordycepsu se těchto sterolových sloučenin nachází spousta. Největší měrou je zastoupen ergosterol a jeho sloučeniny jako například: Δ3ergosterol, ceraterol, ergosterol peroxid, β-sitosterol, daucosterol, campesterol, stigmasterol, H1-A.
Ergosterol je prekurzor vitamínu D2, který vzniká pomocí ultrafialového světla. Na zbytnělou prostatu se hodí β-sitosterol, který působí i preventivně proti vzniku eucensored16, prostaty nebo tlustého střeva. Tento, stejně jako další fytosteroly – stigmasterol a campesterol – snižují vstřebávání cholesterolu ze střeva do krevního oběhu. Samy se také špatně vstřebávají sterol H1-A dokáže účinně podporovat regeneraci ledvin, zároveň je schopen buňky ničit, včetně těch eucensored16. Zajímavý je jeho vliv na imunitní systém. Mírní jeho aktivitu, proto lze dobře využít H1-A u autoimunitních onemocnění.
(6)
Tuky a volné mastné kyseliny
Podobně jako semena, ořechy nebo živočichové obsahuje Cordyceps tuky a dokonce 28 nasycených a nenasycených masných kyselin (kyselina laurová, pentadecylová, kristová, olejová, palmitoolejová, palmitová nebo stearová).
Mastné kyseliny jsou důležitými stavebními prvky. Lze z nich syntetizovat další produkty, ale také ovlivňovat pochody v těle napřímo tím, že se navážou na receptory na buňkách. Tímto způsobem se účastní regulace metabolismu cukrů, tuků a aktivity imunitního systému. Třeba kyselina palmitová se váže na receptory buněk ve slinivce, kde se vytváří inzulin. Navázáním se posiluje syntéza inzulinu a uvolnění do oběhu. Takto se sníží glykémie. Důležitý je také předpoklad, že právě mastné kyseliny přispívají k imunomodulačním aktivitám této houby.
(3, 6, 7)
Polysacharidy
Podstatnou složkou Cordycepsu jsou složené cukry (polysacharidy). Ať už to jsou ß-manany, ß-mananové polymery, ale také (1 → 3)-α-D-glukan). Polysacharidy jsou výjimečné svou bohatou biologickou činností: protieucensored16, preventivní, protichřipkovou, hypoglikemickou a hypocholesterolemickou aktivitou. Protože se podílejí na harmonizaci fungování imunitního systému, nejenže neutralizují volné radikály (tedy neméně významná antioxidační aktivita), ale také klesá koncentrace cukrů v krvi a tuků. Dělí se na mimobuněčné (extracelulární, exopolysacharidy) a intracelulární, které jsou součástí buněk.
Na složení polysacharidů pak závisí jejich účinky. Záleží tedy na tom, z jakých monosacharidů jsou složené, jak jsou rozvětvené a jaká je jejich molekulární hmotnost. Nejvýznamnější se zatím zdají být glukany, přičemž Cordyceps obsahuje jak druh alfa, tak i beta.
Houby tvoří EPS neboli extracelulární polysacharidy, a pak je uvolňují. Jejich molekulární hmotnost dosahuje 5–200 kDa, proto jsou menší a přesto vynikají výraznou antioxidační a imunomodulační aktivitou. Sem patří i molekula EPS-1A (málo rozvětvený polysacharid (1 → 6)-α-d-glukóza a (1 → 6)-α-d-manóza).
Silné antioxidační vlastnosti, protizánětlivost a boj proti eucensored16 jsou typické pro intracelulární polysacharidy (IPS), které se extrahují z houbových mycelií nebo plodnic Cordycepsu. Největší skupinu vytvářejí glukany, především 1,3-α-D-glukany, 1,3-β-D-glukany a 1,4-α-D-glukany. Molekulární hmotnost se pohybuje mezi 7,7‒1180 kDa, tím dosahuje vyšších hodnot než vykazují extracelulární polysacharidy.
Nejsilnějšími antioxidanty jsou IPS s molekulární hmotností 8,1‒460 kDa. Mají censored vlastnosti a dokáží posilovat imunitní systém. Důležité jsou protieucensored16 vlastnosti, kromě toho dokáží snižovat cholesterol a glykémii. Patří sem glukan CPS-2, jehož lze využít také k ochraně a posílení činnosti selhávajících ledvin. Polysacharid CPS-1 (rozvětvený glukomannogalaktan) je významný svými imunostimulačními účinky. Je izolován z mycelií a dále dokáže neutralizovat volné radikály a snižovat glykémii. Antioxidační sílu můžeme přirovnat k vitamínu C.
Pro podporu peristaltiky a složení střevní mikroflóry je zapotřebí chitin, nerozpustný polysacharid a nerozpustná vláknina.
Cordyceps obsahuje dále také samostatné monosacharidy, disacharidy a oligosacharidy. Monosacharid saponin je sice obsažen v malém množství, za pozornost ale stojí jeho eucensored11 aktivita.
(6, 7)
Další významné složky Cordycepsu
Abychom dotvořili představu o bohatosti složek Cordycepsu, je zapotřebí zmínit i další látky. Kromě vitamínů (D, E, K, vitamíny skupiny B a trochu vitamínu C), jsou to i minerály a stopové prvky (sodík, draslík, vápník, železo, hořčík, mangan, zinek a selen). Protizánětlivé aurantiamidy jsou ceněné pro analgetické vlastnosti, které omezují bolest. Také se ukázalo, že kordyceamidy A a B vykazovaly cytotoxické působení. Melanin je silný antioxidant a součást pigmentu lidského organismu, díky němu je dodána barva očím, vlasům, a pokožce.
Housenice čínská obsahuje 18 druhů aminokyselin, které mají především sedativní a hypnotický vliv. Z neurotransmiterů jsme již uvedli serotonin, jehož základem je tryptofan. Tryptofan je považován za nejúčinnější složku a esenciální aminokyselinu. Cordyceps obsahuje i sekundární metabolity, také další neurotransmiter se spíše mírnícím efektem: GABA (kyselina gama-aminomáselná). Metabolitem je také lovastatin, který snižuje hladinu lipidů. Jako „novou“ aminokyselinu můžeme uvést ergotionein. Ten má na starost ochranu buněk před poškozením a neutralizaci volných radikálů.
D-mannitol je znám i pod názvem kyselina kordycepová. Možná ho máte v podvědomí jako sladidlo. Látka se ale v medicíně využívá při zvýšeném nitrolebním tlaku, protože zvyšuje vylučování tekutin. Kyselinu kordycepovou vědci také na základě farmakologického výzkumu a klinických studií uvádějí jako diuretikum a působí proti volným radikálům. Cordysininy jsou známé především pro své censored účinky a zmírňování oxidačního stresu, protože působí na omezení tvorby superoxidových iontů.
(3, 6, 7)
Účinky Cordycepsu
Některé účinky jsme zmínili už u jednotlivých složek. Tyto účinky se pak kumulují v celé houbě a dochází k posílení celkových vlastností.
Cordyceps vyniká velmi univerzálním využitím
Dá se říci, že tuto zdravou houbu můžete využít téměř na každý zdravotní neduh. Na některý je dokonce specialistou.
Ať už se jedná o posílení organismu při vyčerpání nebo třeba při dlouhodobých nemocích, potížích s dýchacími cestami, pomáhá také ve zvládání civilizačních chorob. A protože je nejlepší opírat tyto skutečnosti o vědecké studie, několik jich můžeme nabídnout. Kromě toho prověřila Cordyceps staletí využívání v rámci tradiční čínské medicíny.
Výsledky studií pocházejí z pokusů nejen na buněčných kulturách a laboratorních zvířatech, ale je důležité zmínit i testování na dobrovolnících.
Cordyceps umí zvládat eucensored16 buňky
eucensored16 je stále více na vzestupu, ale naštěstí už toto vážné onemocnění nemusí nevyhnutelně znamenat smrt. Řada typů eucensored16 má dědičný základ (třeba geny BRCA u eucensored16). Některé se vyvíjejí na základě infekce (eucensored16děložního čípku) nebo nevhodného životního stylu (eucensored16 střev a plic). Podle druhu a vážnosti choroby je volena terapie, která často bývá značně agresivní a na pacienta má vážný vliv. Mezi možnostmi se nabízí chirurgická cesta, radioterapie nebo konvenční censored. Proto se hledají nové způsoby, jak tuto nemoc léčit, a přitom příslušnou osobu příliš neoslabit.
Jednou z možností je právě využití Cordycepsu. Tato houba se testuje na buněčných kulturách, vytvořených z různých typů eucensored16 a zkoumá se, jak eucensored16 buňky reagují na Cordyceps nebo jeho extrahované složky. Prokázalo se, že se eucensored16 buňky díky této houbě přestávají dělit. Protože je zastaven buněčný cyklus, eucensored11 se nemůže zvětšovat. V důsledku konzumace Cordycepsu eucensored16 buňky propadají apoptóze (programované buněčné smrti), protože dochází k aktivaci nitrobuněčné signální cesty, a poté kaspázy a v důsledku tohoto procesu buňka umírá.
Cordyceps byl testován na EAC (Ehrlich ascites eucensored13), což je takzvaný nediferencovaný eucensored13 a je podobný lidskému eucensored11. Typické je pro něj rychlé šíření, vysoká schopnost transplantování a krátká životnost. Cordyceps také byl ověřován na působení na eucensored16 střev, eucensored13 plic, eucensored13,eucensored13, eucensored16, prostaty, varlat. Zároveň je důležité zmínit, že houba při tomto působení neškodí zdravým buňkám. Za zmínku stojí, že eucensored11 působení vykazovaly jak přírodní, tak i kultivované podoby housenice čínské. Ověřováno bylo také podávání spolu s jinými chemoterapeutickými metodami.
Cordyceps se podílí i na snižování eucensored15 (schopnosti eucensored16 buněk vydat se z eucensored11 masy do lymfatického nebo cévního řečiště). Působí nejen přímo na buňky a jejich pohyblivost, ale zároveň omezuje štěpení mezibuněčné tkáně. Při této ochraně nemůže eucensored16 buňka jednoduše vejít a škodit organismu.
Výsledky na buněčných kulturách jsou velmi podobné jako při pokusech na laboratorních zvířatech, kterými většinou bývají krysy a myši s eucensored16. Nemocná zvířata dostávají Cordyceps. Pak se porovnává jejich stav s nemocnými zvířaty, která nedostávala nic. Ukazuje se, že zvířata, která brala Cordyceps, žila déle a zmenšila se jim i eucensored11 masa a vzniklo daleko méně eucensored15.
Tato houba byla prospěšná i u myší s glioblastomem, velmi agresivním, v podstatě neléčitelným typem eucensored11. Byla provedena velká studie s Cordycepsem militaris a jeho fermentované podobě. S pozorováním, že houba může zastavit buněčný cyklus, dále stimulovat rozklad chromozomální DNA a v důsledku může vést k apoptotické i autofagické smrti kutivovaných glioblastomových buněk.
Cordyceps je velmi působivý v tom, že nejenže má vliv přímo na eucensored16y, ale navíc posiluje také eucensored16 imunitu. Imunitní systém se tak může zapojit do eucensored16 boje daleko aktivněji a s větší efektivitou.
(9-11)
Cordyceps podporuje imunitní systém
Cordyceps sinensis byl dlouho využíván proti respiračním infekcím a také proti eucensored16. Vědci zjistili, že se Cordyceps výrazně podílí na činnosti imunitního systému. Má vliv především na buněčnou složku, tedy buňky vrozené imunity, což jsou fagocyty (makrofágy, dendritické buňky, neutrofily), dále také na žírné buňky, eosinofily, bazofily a zároveň na přírodní zabíječské buňky (tedy NK buňky). Cordyceps působí také na buňky získané imunity, což jsou kromě NK buněk T a B lymfocyty. Celkové působení na aktivitu imunitních buněk má za důsledek zvýšení produkce velmi žádoucích ochranných protilátek.
Cordyceps rovněž regeneruje a posiluje sliznice a pokožku, prostřednictvím nichž může do těla pronikat nebezpečí, třeba v podobě bakterií. Imunitní buňky reagují především na polysacharidy, pro které mají na svém povrchu receptory. Navázáním polysacharidu na receptor proběhne aktivace nitrobuněčných procesů. Ty pak mohou vést k tvorbě působků, které umí likvidovat bakterie (defenziny, laktoferin) a také cytokiny – ty mají vliv na aktivitu dalších částí imunitního systému, (třeba IL-1, TNF-alfa, IL-6).
Pokud se týká třeba makrofágů a dendritických buněk, dochází ke zvýšení fagocytózy, což je schopnost pohltit, zpracovat, eventuálně zničit cizí částice, tedy také bakterie nebo viriony (kompletní censored částice). Části pohlcených částic tyto buňky následně vystavují na svém povrchu. Tam je mohou rozpoznat také jiné imunitní buňky, tedy nyní konkrétně T lymfocyty, které pak aktivují také B lymfocyty, a tím pádem tvorbu protilátek. Tímto způsobem se napomáhá obraně proti infekcím, ale i protieucensored16.
Kromě aktivačních účinků může Cordyceps mírnit imunitní aktivitu. Tento případ nastává, když je dlouhodobě patologicky zvýšená. Působením housenice čínské se imunitní systém zharmonizuje. Chronické záněty potlačí, sníží se výskyt alergických reakcí a autoimunitních onemocnění. Na základě studií na dobrovolnících lze potvrdit prospěšnost konzumování Cordycepsu třeba pro pacienty s autoimunitním onemocněním štítné žlázy, kterým po užívání této účinnné houby poklesla hladina autoprotilátek.
8týdenní klinická klinická studie na zdravých jedincích ukázala, že polysacharidy a adenosin z produktu z Cordycepsu přispěly k imunoregulačním účinkům. Sloučeniny vykazovaly imunomodulační účinek a zpomalování růstu zvýšením fagocytární aktivity makrofágů. Vědci se domnívají, že podpora proliferace splenocytů u myší (podáváním produktu z Cordycepsu) v důsledku zvyšuje expresi IL-12, IFN-y a TNF-a stimulací T buněk imunity. Z tohoto pohledu jsou považovány za významné polysacharidy a adenosin, protože aktivací makrofágů spouští a navozují imunomodulační účinek zvýšením aktivity NK buněk a fagocytárních reakcí.
U myší byly provedeny úspěšné pokusy, při kterých se potvrdila účinnost u systémového lupusu.
Ke snížení zánětu dýchacích cest nebo hyperreaktivity dýchacích cest a také ke snížení poškození sliznice došlo u astmatických myší.
V dalších klinických studiích bylo zjišťováno, zda se vyplatí využít Cordyceps při transplantacích. Aby se imunitní systém transplantovaného nebránil, je nutné podávat imunosupresiva, což jsou léky omezující nebo zabraňující nežádané činnosti imunitního systému. Mohlo by totiž dojít ke zničení darovaného orgánu. Při studii s pacienty po transplantaci ledvin a srdce vyšlo najevo, že pokud se k obvyklé terapii přidá Cordyceps, organismus lépe přijme orgán a pacient se uzdravuje.
(2, 6, 12)
Pozitivní vliv Cordycepsu na hladinu cukru
Řada druhů hub se může pochlubit tím, že prospěšně ovlivňují cukrovku, tedy že dochází k poklesu glykémie u diabetiků. Mezi houby s těmito schopnostmi patří i housenice čínská. Pro pokusy jsou vybíráni především diabetičtí hlodavci, kteří onemocněli uměle podáním streptozocinu. Dochází k hyperglykémii – zvýšení koncentrace cukrů v krvi, protože poškozená slinivka vytváří méně inzulinu. Jestliže je dlouhodobě zvýšená hladina krevních cukrů, cukerné části se váží také na krevní barvivo. V krvi pak objevuje glykovaný hemoglobin (přesnější nástroj pro stanovení hladiny krevního cukru). Když ale diabetičtí hlodavci dostanou Cordyceps, glykémie klesá, stejně jako koncentrace glykovaného hemoglobinu a dochází ke zvýšení sekrece inzulinu.
Inzulín je hormon, který vytvářejí B buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní. Je příčinou snižování hladiny cukru v krvi. Příčinou jeho vyšší tvorby je ochrana a regenerace tkáně slinivky, o kterou pečuje tato blahodárná houba. Kromě toho buňky vykazují lepší citlivost na inzulin, za důvod lze považovat přechod glukózy z krve do buněk. Jestliže buňky inzulín ignorují, glukóza z krve nemizí. Pokusy tedy potvrdily možnost využití Cordycepsu pro kontrolu glykémie, ať už jako antidiabetika nebo funkční potraviny u osob, které mají vysoké riziko vzniku diabetes mellitus.
(6, 13)
Antioxidační aktivita Cordycepsu
Volné kyslíkové a dusíkové radikály, mezi které se řadí třeba peroxid vodíku (H2O2) , superoxidový aniont (•O2−), hydroxylový aniont (HO•), peroxinitrit (OONO−) sice poškozují buňky, ale také zvládají důležitou práci. Tou je boj s některými patogeny jako jsou bakterie nebo houby. Toxicita těchto radikálů spočívá v narušování buněčných membrán, k peroxidaci lipidů, ale také k narušení DNA. Jsou důležité, ale nebezpečí vzniká jejich velkým množstvím. Mají mutagenní a eucensored16 účinky. Pro tělo představují nebezpečí, a navíc urychlují degenerativní procesy v organismu.
Větší množství volných radikálů vzniká stresem, po vystavení UV záření, příčinou je ale také znečištěné životní prostředí nebo třeba dlouhodobý zánět. Tělo si v určité míře umí poradit samo, pokud je však radikálů nadbytek, je zapotřebí antioxidanty doplnit potravou. Také v tomto případě může pomoci Cordyceps, protože je bohatý na složky, které umí volné radikály odchytit a neutralizovat.
Testování v roztocích s volnými radikály prokázalo velkou účinnost Cordycepsu při neutralizaci superoxidového aniontu a hydroxylového radikálu. Také proběhly pokusy na zvířatech. Podávání Cordycepsu mělo za následek pokles oxidačního stresu, kromě toho vzrostla také aktivita enzymů vlastních tělu, které neutralizují volné radikály (třeba glutation peroxidázy).
Schopnost snižovat oxidační stres přičítáme k prevenci proti eucensored16a degenerativním pochodům, proto Cordyceps v tomto směru hodnotíme velmi pozitivně. Stále více se objevují důkazy, že Cordyceps vykazuje antioxidační aktivitu. Vědci za touto skutečností vidí možnost spolupůsobení nejen při antiagingu, ale také v rámci boje s eucensored16, jako protizánětlivou, antiaterosklerótickou a imunomodulační složku.
(6)
Cordyceps omlazuje
Tradiční čínská medicína využívá Cordyceps již po staletí. Jeho význam vidí především jako vzpruhu pro tělo i psychiku a v jeho schopnosti urychlit rekonvalescenci. Cordyseps je také považován za adaptogen, právě pro jeho pomoc při vyrovnávání se s psychickým i fyzickým stresem. K podobným výsledkům dochází také západní medicína prostřednictvím studií.
O několik řádků výše jsme popisovali boj Cordycepsu s volnými radikály, což je důležité při „omlazování”. Byly provedeny pokusy s myšmi, které byly uměle „ostařené“ a byla jim podána D-galaktóza. Hraboši byli podrobeni testům ve vodním bludišti a zkoumala se paměť a schopnost učení. Myším se zlepšily reakce na podněty, získaly lepší schopnosti pro získávání nových informací a snazšího učení a pamatování si informací. Kromě toho došlo ke zvýšení potence u kastrovaných zvířat. Lze říci, že se prokázaly pozitivní účinky antioxidační enzymatické aktivity této houby a v zásadě se obnovil celý organismus.
(14)
Cordyceps likviduje infekce
Cordyceps je cenný pro svou pestrou škálu látek s ničivým vlivem na bakterie, viry, houby a parazity. Kromě toho upevňuje imunitní systém, lépe pak může bojovat proti infekcím. Účinky byly v případě virů testovány například na buňkách nakažených viry nebo na zvířatech, u kterých často podávání Cordycepsu souvisí s delší dobou života. Cennou schopností této houby je narušit syntézu censored RNA (ribonukleová kyselina) a DNA (deoxyribonukleová kyselina), virus se tedy nemůže množit. Využívá se toho také u HIV, kdy dochází k blokování reverzní transkriptázy.
Výborných výsledků dosahuje Cordyceps také v případě hepatitidy C. Přetrvávající infekce virem hepatitidy C vede k chronickému onemocnění jater. Těžko se hledá lék s minimálními vedlejšími účinky. Proto se zdá být využití housenice čínské zajímavou možností. Je důležité říci, že protihepatitické účinky této houby byly potvrzeny i u pacientů, kteří dostali Cordyceps k obvyklé terapii. Stav těchto pacientů se výrazně zlepšil a zmenšilo se zasažení virem.
Cordyceps nepůsobí pouze protivirově. I spousta bakterií, včetně těch velmi nebezpečných, je zastavena právě díky této chytré houbě. Testy probíhají většinou přímo na koloniích bakterií, ke kterým se přidá Cordyceps a čeká se na výsledek. Třeba u streptokoků je omezen růst kolonie, bakterie se již dále nemnoží. Krysy, které byly nakaženy streptokoky, pak po podání Cordycepsu mají lepší stav a delší život než krysy, které v důsledku infekce umírají. Podobně to funguje u kvasinek včetně kandid.
(8, 15)
Vliv Cordycepsu na sexuální a reprodukční aktivitu
Cordyceps má pozitivní vliv na celý organismus včetně zvýšení libida, potence i reprodukčních schopností. Tyto vlastnosti už využívala tradiční čínská medicína a nyní se prokazují i testováním. Houba Cordyceps umožňuje růst tvorby mužského pohlavního hormonu v organismu. Roste sexuální aktivita a zvyšuje se a zlepšuje vytváření spermií, což má vliv na kvalitu i jejich pohyblivost. Testování ukázala, že houba dokázala obnovit také horší reprodukční funkci u lidí (mužů i žen).
(6, 16)
Další ze schopností Cordycepsu je uvolňování cév a jejich rozšiřování. To má význam u erektilních dysfunkcí, protože příčinou může být i zhoršené prokrvení pohlavních orgánů. U žen Cordyceps podporuje tvorbu 17 β-estradiolu (estrogenu) a působí obdobně jako u mužů – prokrvuje a pohlavním orgánům dodává větší citlivost, posiluje sexuální touhu a prožitky. Množství estrogenu je nejvyšší u žen v reprodukčním věku. Má význam pro vývoj prsou, dále také periodický vývoj děložní sliznice a dalších sekundárních pohlavních znaků. Objevuje se i u mužů, kde má na starost třeba regulaci vývoje spermií a libida. Protože Cordyceps zvyšuje hladiny hormonů, využívá se i v období, kdy dochází k poklesu hladiny hormonů klesají, třeba při stárnutí.
(2, 6)
Účinky pro posílení kondice
Už jsme zmínili vliv Cordycepsu na celý organismus, jeho posilování a tonizaci, což ukazuje nejen tradiční čínská medicína, ale také moderní věda. Podobně umí houba zatočit s únavou, ať už fyzického nebo psychického rázu. Hodí se pro posílení nejen sportovců, ale také pro všech osob, včetně duševně pracujících. Únava se často projevuje jako příznak některých nemoci a zdravotních potíží. Může se objevit i chronická únava, což už je vážnější zdravotní stav s větším vlivem na člověka.
Oddálení fyzické únavy
Je prokázána schopnost Cordycepsu oddálit fyzickou únavu, což lze využít třeba při sportovním výkonu. Pokusy byly prováděny speciálně s vrcholovými sportovci, jejichž organismus bývá velmi zatěžován. Při nasazení Cordycepsu je jejich aktivní výkon delší, únava se oddaluje. Tato houba obsahuje energeticky bohaté sloučeniny, díky nimž je umožněno lepší buněčné dýchání, dále také okysličení svalů a využití kyslíku v organismu.
Cordyceps napomáhá, aby bylo eliminováno riziko přetrénování a velmi prospívá po skončení sportovního výkonu, v době regenerace. Přitom se může rychleji odbourávat laktát nahromaděný ve svalech. Hromaděním laktátu ve svalech totiž dochází k poklesu pH. Z toho důvodu vzniká svalová únava a bolest. Dalším pozitivem působení Cordycepsu je i lepší regenerace svalů, protože po zátěži se obvykle objevují různá minimální zranění.
Obdobné pokusy se provádějí také na myších a krysách. Zvířata plavou ve vodním válci a když dostanou Cordyceps, plavou zhruba o 20 minut déle, aniž by byly vyčerpanější než hlodavci bez Cordycepsu.
Úleva od stresu a únavy
Cordyceps pomáhá i se stresem a únavou, protože byly prokázány jeho antidepresivní účinky. Jeho podávání myším zlepšuje schopnost přizpůsobení se novým podmínkám, dochází ke zlepšení reakcí, lépe se učí a jsou pohyblivější. Příčinou je ovlivňování adrenergního a dopaminergního systému v nervové soustavě. Dalším důvodem je zvýšení koncentrace serotoninu (antidepresivní neurotransmiter). Jeho nedostatek způsobuje pokles přenosu nervových vzruchů, dále také změny nálad, depresi, nebo třeba poruchy spánku. Vzniká podrážděnost až agresivita. Od únavy pomohou také antioxidační schopnosti housenice čínské.
(6)
Cordyceps a jeho působení na jednotlivé orgány
Cordyceps je schopen regenerovat a chránit celou řadu orgánů lidského těla. Kromě již zmíněné slinivky (v souvislosti s cukrovkou), jsou to játra a ledviny. Jak se budete moci dozvědět z dalšího textu, v případě jater i ledvin se využívá vlastností Cordycepsu s ohledem na prevenci poškození a současně dochází k regeneraci poškozené tkáně.
Ledviny jsou zatěžovaný orgán
Protože ledvinami prochází spousta škodlivin, jsou velmi zatěžovaným orgánem. Často na ně cílí autoimunitní záněty. Snížená funkce ledvin nebo dokonce potřeba dialýzy, případně transplantace, není zcela ojedinělým jevem. Také v těchto případech se dá sáhnout po Cordycepsu.
Cordyceps se využívá při nemocích ledvin, jako je chronická nefritida, chronická pyelonefritida (důsledek censoredho hnisavého zánětu ledvin), chronická renální dysfunkce nebo selhání ledvin a nefrotický syndrom.
Prospěšné účinky pro stav ledvin byly doloženy studiemi.
Například u jednoho pokusu na krysách byl zastaven přívod krve do ledvin (ischemie), čímž došlo k jejich poničení. Ledviny jsou totiž velmi citlivé. Poškození zůstalo také po obnově průtoku krve, což vždy nemusí znamenat přínos pro tyto orgány. Někdy se pak dokonce stav ledvin zhorší. Krysy s Cordycepsem měly daleko lepší stav ledvin než ty bez houby. Účinky Cordycepsu byly nejen preventivního charakteru – chránily před smrtí buněk, ale také mírnily zánět, způsobený zákrokem, protože velkou měrou neutralizoval rychle se rozrůstající množství volných radikálů.
(6)
Blahodárné působení na ledviny
Zmínit lze i sklerotizaci ledvin. Při tomto procesu dochází k rozmnožení mezangiálních buněk. Tyto buňky vytvářejí mezibuněčnou hmotu nahrazující funkční tkáň. Cordyceps umožňuje velké zpomalení, někdy také zastavení těchto procesů. Ledvinné funkce tak mohou být v chodu. Houby Cordyceps významým způsobem změnily hojné množení lidských mezangiálních buněk stimulovaných lipoproteiny LDL.
Důležité je zmínit, že díky Cordycepsu jsou ledviny chráněny také před toxickým poškozením, konkrétně od cyklosporinu A (podává se třeba při transplantacích a také při autoimunitních chorobách). Pokud musí pacient brát tento lék, je skvělou zprávou, že konzumací Cordycepsu se omezí poškození ledvin způsobené medikamentem.
Vliv na játra
Nejen ledviny, ale také játra patří mezi velmi zatěžované orgány. I v tomto případě pomůže Cordyceps. Játra se umějí dobře regenerovat, ale negativní vliv může získat převahu a v důsledku toho játra tukovatí, podléhají cirhóze (postupná chronická přestavba jaterní tkáně a jaterního cévního řečiště) nebo fibróze (vyšší tvorba vaziva), případně eucensored16. Příčinou mohou být zvýšené hladiny tuků, infekce, nebo také vysoký příjem toxických látek.
Cordyceps je určitě také řešením pro censored nemoci – hepatitidu C a B.
Tím, že dojde ke snížení hladiny lipidů, omezí se ukládání do jater a zároveň je chráněna jaterní tkáň před toxickými látkami, mezi které patří i volné radikály. Současně dochází k omezení fibrotizačních procesů, při nichž vzniká nefunkční tkáň místo tkáně funkční. Cordyceps se v tomto případě používá při degradaci kolagenu, která stojí právě za fibrotizací.
(6)
Vliv Cordycepsu na tuky
Hyperlipidémie neboli zvýšená hladina lipidů představuje problém pro velkou část lidské populace. Nejčastěji se jedná o vyšší cholesterol, který sice nebolí, zato může představovat velké zdravotní komplikace jako je ateroskleróza nebo akutní stavy představující srdeční, případně mozkový infarkt. Protože se tuky ukládají do stěn cév, kde se rozvíjí zánět. Cévy tloustnou, ztrácejí pružnost, jsou poškozeny. Dalším projevem aterosklerózy na tepně je tvorba ateromových plátů, které zmenšují průsvit cév. Může dojít až k infarktu myokardu.
Cévy někdy i prasknou, může se aktivovat srážecí systém nebo vzniknout tromby a některé další problémy. Důležité je sledovat hladinu lipidů a jestliže je zvýšená, je vhodné tento stav řešit. Začít můžete dietou, při vyšších hladinách jsou zapotřebí léky. Zajímavým řešením ale může být i Cordyceps.
Pokusy především na laboratorních zvířatech potvrdily snížení hladiny lipidů, tedy LDL triglyceridů a celkového cholesterolu u zvířat krmených vysokotučnou dietou v těch případech, kdy zvířata dostávala Cordyceps.
Cordyceps také omezuje hromadění lipidů v játrech a zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL). Zároveň se prokázalo snižování množství tuků v tukových buňkách (adipocytech), nebo také pokles aktivity hydrolitického enzymu – lipázy, kterou vytváří slinivka. Podporuje totiž trávení tuků ve střevě, ty se pak snáze dostávají do krevního oběhu. Jestliže je aktivita nižší, tuky se více mohou vylučovat z těla stolicí.
Prostřednictvím Cordycepsu výraznou měrou klesá nebezpečí vzniku kardiovaskulárních chorob a zároveň může docházet k hubnutí.
(6)
Celkový přínos Cordycepsu
Protože se stále Cordyceps zkoumá, neobsahuje náš článek ani zdaleka vše o složení a účincích Cordycepsu. I tak je zřejmé, že se jedná o velmi všestrannou houbu, která pro lidský organismus může znamenat velkou pomoc. Zároveň je třeba znovu zdůraznit, že i přes jednotlivě popsané složky a jejich účinky Cordyceps působí na lidské tělo celistvě, a účinky se násobí. Ovlivňuje imunitní systém a přitom reguluje hladinu cukrů a tuků. Nelze opomenout ochranu tkání nebo vzrůst výkonnosti.
Prozatím neexistuje velké množství klinických studií s lidmi a neexistuje standardizovaný přípravek, kterým by využívaly všechny studie. Při každé se používá jiný extrakt a jiný preparát. Na konzumaci dětmi bylo provedeno pouze velmi málo testování.
Vedlejší účinky, upozornění k užívání a kontraindikace Cordycepsu
Dosavadní užívání a testování ukázaly, že Cordyceps je pro většinu osob bezpečný. Při krátkodobé konzumaci nemá vedlejší účinky. Protože se jedná o silnou rostlinu, je třeba dávat pozor na nadměrné dávkování, které by mohlo vést k otokům, úzkostem nebo třeba bolestem hlavy. Nadměrné množství housenice čínské může vést také k potlačení funkcí imunitního systému. Klinické testy ukazují, že denní optimální dávka by se měla pohybovat mezi 3-4,5 g. Na 6-9 g se doporučuje zvýšit dávku při jaterních chorobách. Vyšší dávkování by mělo být konzultováno s odborníkem.
Cordyceps se doporučuje nepodávat večer – pouze při velkém vyčerpání. Nehodí se při nespavosti, akutních zánětech nebo onemocněních, která doprovází horkost.
Dávat pozor je třeba s ohledem na srážlivost krve. Cordyceps totiž zpomaluje srážlivost krve, proto je na místě obezřetnost při plánovaných operacích, nebo když hrozí říznutí. Radí se dva týdny před operací Cordyceps vysadit. Ke zhoršení mohou přispět i léky proti srážlivosti krve, tzv. antikoagulanty.
Protože není k dispozici dostatek informací o bezpečnosti v těhotenství a kojení, je třeba dávat pozor, zkonzultovat záležitost s gynekologem a raději se konzumaci vyhnout.
(1-3, 6)
Zdroje:
1) http://www.davidmoore.org.uk/Sec04_08.htm
2) David Winston, Steven Maimes. Adaptogeny – byliny poskytující odolnost, vytrvalost a úlevu od stresu. Triton, 2011
3) Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013
4) Daniel Winkler, Caterpillar Fungus (Ophiocordyceps sinensis) Production and Sustainability on the Tibetan Plateau and in the Himalayas, Asian Medicine, 2009, dostupné z https://brill.com/view/journals/asme/5/2/article-p291_4.xml
5) Tai-Hao Hsu, Li-Hua Shiao, Chienyan Hsieh, Der-Ming Chang. A comparison of the chemical composition and bioactive ingredients of the Chinese medicinal mushroom DongChongXiaCao, its counterfeit and mimic, and fermented mycelium of Cordyceps sinensis. Food Chemistry 78 (2002) 463–46. Dostupné z https://eurekamag.com/pdf/003/003619585.pdf
6) Bao-qin Lin a Shao-ping Li. Chapter 5 Cordyceps as an Herbal Drug. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92758/
7) Yi Liu, Jihui Wang, Wei Wang, Hanyue Zhang, Xuelan Zhang, a Chunchao Han. The Chemical Constituents and Pharmacological Actions of Cordyceps sinensis. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. Volume 2015, Article ID 575063, 12 pages. Dostupné z https://www.hindawi.com/journals/ecam/2015/575063/
8) Georges M. Halpern. Healing Mushrooms, SQUARE ONE PUBLISHING, 2008
9) C-H Yang, Y-H Kao, K-S Huang, C-Y Wang, L-W Lin. Cordyceps militaris and mycelial fermentation induced apoptosis and autophagy of human glioblastoma cells. Cell Death Dis. 2012 Nov; 3(11): e431. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3542607/ Published online 2012 Nov 29.
10) Kazuki Nakamura, Kazumasa Shinozuka, Noriko Yoshikawa. c effects of cordycepin, an active component of Cordyceps sinensis. Journal of Pharmacological Sciences, Volume 127, Issue 1, January 2015, Pages 53-56. Dostupné z https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1347861314000024
11) Evandro Fei Fang, Tzi Bun Ng. Anticensored Potential and other Emerging Medicinal Properties of Natural Compounds. Springer, 2013
12) Su-Jin Jung, Eun-Soo Jung, Eun-Kyung Choi, Hong-Sig Sin, Ki-Chan Ha, Soo-Wan Chae. Immunomodulatory effects of a mycelium extract of Cordyceps (Paecilomyces hepiali; CBG-CS-2): a randomized and double-blind clinical trial. BMC Complementary and Alternative Medicine. December 2019. Dostupné z https://link.springer.com/article/10.1186/s12906-019-2483-y
13) Lo HC, Hsu TH, Tu ST, Lin KC. Anti-hyperglycemic activity of natural and fermented Cordyceps sinensis in rats with diabetes induced by nicotinamide and streptozotocin. Am J Chin Med. 2006;34(5):819-32. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17080547
14) Ji DB, Ye J, Li CL, Wang YH, Zhao J, Cai SQ. Antiaging effect of Cordyceps sinensis extract. Phytother Res. 2009 Jan;23(1):116-22. doi: 10.1002/ptr.2576. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18803231.
15) https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/cordyceps
16) Ashok Kumar Panda and Kailash Chandra Swain. Traditional uses and medicinal potential of Cordyceps sinensis of Sikkim. J Ayurveda Integr Med. 2011 Jan-Mar; 2(1): 9–13. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3121254/