Cordyceps sinensis – housenice čínská

cordyceps-sinensis-ilustrace

Cordyceps jako dobíječ energie? Ano, takto bychom mohli rozhodně charakterizovat tuto houbu z vysokých nadmořských výšek Himalájí. Právě její původ jí dal do vínku sílu, díky které dokáže stimulovat lidskou odolnost.

Cordyceps je s ohledem na své účinné látky pro organismus všestranně prospěšný. Přináší mu odolnost proti choroboplodným částicím, patogenům a i vůči fyzickému a psychickému stresu.

Cordyceps z hlediska tradiční čínské medicíny

Podle tradiční čínské medicíny je pro Cordyceps typická teplá teplota, sladká chuť. Této houbě se přisuzuje tropismus k ledvinám a plícím.

Jak charakterizuje tato medicína Cordyceps? Můžeme směle říci, že se jedná o velmi silného dodavatele energie. Jen posuďte: stává se, že se někdo snaží o zdravý životní styl a stejně je nemocný. Druhý zase žije nezdravě a zdraví mu dlouho slouží zcela spolehlivě. Příčina může být v esenci, což jsou naše dary po předcích.

Esenci ťing můžeme charakterizovat jako základní sílu lidského života. Esence není přítomna ve stále stejné míře, ale mizí ve spojitosti s určitými negativními událostmi v našem životě. Můžeme zmínit nejen nadměrnou námahu v práci, takzvaně „život na plný plyn”, málo spánku a nevhodnou stravu. To právě nejsou ideální přísady pro esenci. Neprospívají ani pocity nespokojenosti a výkyvy nálad. Podobně je tomu s dlouhodobými nemocemi nebo přemírou alkoholu a návykových látek. Esence se také snižuje v případě žen s porody a u mužů je to sex. Esence mizí i stárnutím a je velmi těžké ji získat zpátky.

Cordyceps dodává esenci

Tradiční čínská medicína říká, že se tato esence dá doplnit třeba cvičením Tai Qi, případně Qi Kung. Jinou možností jsou různé taoistické praktiky, meditace. Jednou z mála potravin, která může dodávat esenci, je čínská houba Cordyceps. Důvodem je skutečnost, že tato houba podporuje ledviny – yang a esenci. Housenice čínská proto prospívá v řadě dalších ohledů, které si nyní přiblížíme.

Cordyceps má význam pro ledvinový jang

Cordyceps se osvědčil také u funkce štítné žlázy, která má souvislost s oslabeným yangem. Tehdy se dá kombinovat s Coriolem, případně s Reishi.

Podle tradiční čínské medicíny tedy má Cordyceps pozitivní význam pro ledvinový yang a jin (jejich prázdnoty) na posílení. V tomto ohledu cílí především na důsledky velké fyzické zátěže a bývá doporučován při chronických nemocích. Uplatňuje hlavně tehdy, když se člověk cítí vyčerpaný, unavený, trpí zimomřivostí. Jeho pozitiva se projevila dokonce také u syndromu vyhoření.

Protože posiluje jang, je síla této houby využívána v případech různých sexuálních problémů (impotence, nízké libido, malá kvalita spermií) nebo také u neplodnosti, která je stále častěji zmiňována jako civilizační problém a tedy patří mezi poměrně obvyklé zdravotní komplikace. Cordyceps se také doporučuje jako podpora při nedosatečnosti.

Cordyceps má význam při nadváze, kdy podle tradiční čínské medicíny dochází k usazování patologických tekutin. Když je člověk zimomřivý a je oslabená slezina, potřebuje rozhýbat tekutiny. A právě Cordyceps dokáže rozhýbat metabolismus tekutin – ve spolupráci se slezinou a plícemi.

Cordyceps je především vhodný při velké vyčerpanosti, kdy dochází k potížím se spánkem. Bývá používán například spolu s jujubou a Reishi. Pro problémy s nespavostí se ale nehodí.

Protože Cordyceps posiluje výkon a zkracuje fázi regenerace, hodí se výborně také pro sportovce, kteří mohou tuto zajímavou čínskou houbu využít při tréninku i při podávání výkonů.

Opomenout nelze ani na harmonizaci psychiky, kterou má Cordyceps (spolu s Reishi) díky An Shen účinku.

Charakteristika Cordycepsu

Botanický název: Cordyceps sinensis, nově Ophiocordyceps sinensis
Česky: housenice čínská
Tibetsky: yartsa gunbu („letní tráva, zimní housenka”)
Čínsky: dōng chóng xià cǎo, chong cao („hmyzí rostlina”)
Japonsky: tōchūkasō
Anglicky: caterpillar mushroom
Další názvy: zimní hmyz, letní tráva

Cordyceps (Cordyceps sinensis) je vřeckovýtrusná jedlá parazitická houba. Housenice čínská patří do rodu hub Cordyceps (známo je zhruba 700 druhů), mezi kterými najdeme třeba i Cordyceps militaris – česky housenice červená, která parazituje na kuklách a larvách blanokřídlých, se vyskytuje i u nás. Dále ji najdeme i ve zbytku Evropy, Severní Americe a Asii. Na rozdíl od housenice čínské se využívá uměle pěstovaná, protože její přírodní podoba nemá význam. Mezi další druhy patří například Cordyceps gunnii, Cordyceps liangshamensis.

Růst houby

Houba Cordyceps sinensis je zajímavá svým pozoruhodným vývojem. Výtrusy houby se zachytí na povrchu housenky motýla z rodu hrotnokřídleců (Thitarodes armoriacanus) – tím se houbou nakazí a zahrabe se do půdy, aby pokračovala v dalším vývojovém stádiu. Parazitická houba ho ale postupně pohltí. Během až 6 let Cordyceps vyplní skleronciem celou chitinovou schránku a vytvoří se tak základ pro zralou houbu.

V letních měsících posledního roku houba prostřednictvím vytvářených mykotoxinů housenku zcela usmrtí a z hlavy vyrazí hlavičkovitý útvar (stromatum). Stromata jsou asi 8-10 cm velká a vynikají červenohnědou barvou. Právě tam se vytvářejí spory, které se znovu uvolňují do okolí, aby tak nakazily další motýlí larvy. Cordyceps ale může napadnout i jiný druh hmyzu, ale v případě Ophiocordyceps sinensis se většinou jedná o výše uvedenou larvu můry. Zajímavostí je, že její vývojové stádium trvá 5 let a dospělá můra žije pouze 25 dnů.

Výskyt houby

Ve výšce 3500 metrů nad mořem, především na náhorních plošinách čínských provincií Sichuan (Sečuán) nebo třeba Yunnan v Tibetu, se nacházejí ideální podmínky pro Cordyceps. Ve volné přírodě se stala velmi vzácnou. Protože byly pořádány „nájezdy” na tuto zajímavou houbu, snížil se její výskyt za poslední čtvrtstoletí o 90 %. Ceny se totiž stále zvyšovaly, především koncem 90. let. V roce 2008 se obchodní ceny pohybovaly podle kvality od 3 000 USD až po 18 000 USD. Produkce na tibetské plošině byla roku 2009 odhadnuta na 80–175 tun. Dochází proto k regulaci sběru.

Z tohoto důvodu se často dává přednost umělému pěstování. Sběr houby probíhá od dubna do srpna. Ve volné přírodě se hledá velmi těžko. Pokud byste si tuto vzácnost chtěli pořídit, máme pro vás ještě podrobnější údaje – za 4 kusy se uvádí cena zhruba okolo 100 USD, a to 1 kus váží asi pouhých 0,5 gramu. Poptávka je obrovská, proto se za Cordyceps sinensis na trhu vydávají i jiné houby z rodu Cordyceps, třeba právě již zmíněná Cordyceps militaris. Za zmínku stojí, že sice mají velmi podobné účinky, ale housenici čínskou přesto nemohou nahradit.

V umělé produkci je považován za nejúčinnější kmen mycelia Cordyceps takzvaná CS-4 (paecilomyces hepialy). Tento kmen byl identifikován v roce 2001 pomocí DNA sekvenování. Pěstuje se uměle na substrátu. Nejdříve se využívala sója, s ohledem na nebezpečí: ať už využití geneticky modifikované sóji nebo na alergie na sóju, případně z obav z onkologického onemocnění prsu, se stala vhodnějším substrátem rýže.

Cordyceps v historii

Cordyceps prověřila staletí, kdy jej bohatě využívala tradiční čínská a tibetská medicína.

Ze starých příběhů je možné zjistit, jak došlo k odhalení účinků Cordycepsu pasáky yaků. Tato zvířata, která si dávala kromě trávy také tuto báječnou houbu, pak byla silnější, zdravější, měla větší potenci a spoustu vitality. Právě tato zjištění byla pro pastevce natolik důležitá, aby ji začali konzumovat i oni sami.

V historických záznamech se tyto houby objevují už v letech okolo 620 n. l. (v době dynastie Tang) a nechybí v čínských herbářích – první popis byl uveden v Nové sbírce Materia Medica (1757) v době vlády dynastie Quing. Západní svět byl v tomto ohledu trochu pozadu a na „objev” Cordycepsu se čekalo až do roku 1726. Jeho představení odborníkům proběhlo na mykologické konferenci v Paříži. Houba byla vedena v mykologických atlasech, ale bez uvedení jejích účinků. Ty byly odhaleny až o 2 století později. Roku 1964 byl Cordyceps zařazen mezi účinné rostliny do aktuální čínské farmakologie.

Jednotlivé složky Cordycepsu

Pro lidský organismus je cenné množství bioaktivních sloučenin, které na něj působí. Izolované sloučeniny mohou mít vliv samostatně. Mnohem významnější je ale vzájemné spolupůsobení těchto sloučenin. Díky tomu mají vliv na celý organismus a mohou prospět daleko lépe.

Chemické složky houby Cordyceps byly poprvé stanoveny roku 1957. Především byla izolována krystalická látka, pojmenovaná kyselina cordycepsová, ale později byla určena jako D-mannitol. Další studie ohledně jednotlivých složek už neobjevily nové významné struktury. Jednalo se o známé látky, což zahrnovalo aminokyseliny, kyselinu stearovou, ergosterol, uracil, adenin, adenosin, kyselinu palmitovou a další běžné sloučeniny.

Nukleosidy

Více než 10 nukleosidů a odvozených sloučenin je jedním z důvodů, proč je Cordyceps pro člověka tak přínosný. Konkrétně se v této houbě objevuje třeba adenosin, adenin, guanin, guanosin, cytidin, inosin, hypoxantin, cytosin a také kordycepin.

Hlavním nukleosidem je adenosin. Zajímavé je, že v kultivovaných Cordycepsech je více této látky než v přírodní housenici čínské. Nukleosidy se váží na receptory v tělních buňkách, včetně nervových a imunitních buněk. Těmi jsou pak regulovány buněčné funkce. V případě imunitních buněk (makrofágy) se může po navázání adenosinu na receptor zvýšit syntéza růstového faktoru.

U Cordycepsu vyniká především složka kordycepin (cordycepin), což je 3′-deoxyadenosin která je palivem pro apoptické procesy a zvyšuje produkci pohlavních hormonů.

Nukleotidy

V Cordycepsu se nacházejí i nukleotidy, konkrétně například uridin 5-monofosfát (UMP), guanosin 5-monofosfát (GMP) nebo adenosin 5-monofosfát (AMP). Jejich vliv spočívá v působení na imunitní sytém, upravování metabolismu mastných kyselin a také v podpoře vstřebávání železa z trávicího traktu. Významnou funkcí je také regenerace tkání.

Bílkoviny

Houby patří spíše k rostlinám, ukrývají ale i spoustu bílkovin jako například enzymy. V Cordycepsu jsou to především DNázy, štěpící DNA, ale také serinové proteinázy.

Vedle komplexních bílkovin obsahuje Cordyceps také stavební prvky, aminokyseliny. Nechybí ani esenciální aminokyseliny, které si tělo neumí vytvořit samo, proto je potřebuje dodávat. Příkladem je tryptofan, ze které se vytváří serotonin, důležitý neurotransmiter při jeho nedosatku se člověk cítí sklesle..

V Cordycepsu nechybí ani polypeptidy, sloučeniny více než 10 aminokyselin. Mezi polypeptidy patří třeba myriocin. Nechybí ani cordycedipeptid A, cordymin, cordyceamidy A a B.

Významným peptidem je cyklosporin. Tento peptid se používá po transplantaci orgánů. Bylo provedeno několik studií, některé z nich kombinují podávání cyklosporinu samotného a s housenicí čínskou.

Steroly

Sterolové sloučeniny mají velký fyziologický význam a působí současně v několika biologických aktivitách. Tyto fytosteroly jsou výjimečné především svými cytotoxickými účinky. V Cordycepsu se těchto sterolových sloučenin nachází spousta. Největší měrou je zastoupen ergosterol a jeho sloučeniny jako například: Δ3ergosterol, ceraterol, ergosterol peroxid, β-sitosterol, daucosterol, campesterol, stigmasterol, H1-A.

Tuky a volné mastné kyseliny

Podobně jako semena, ořechy nebo živočichové obsahuje Cordyceps tuky a dokonce 28 nasycených a nenasycených masných kyselin (kyselina laurová, pentadecylová, kristová, olejová, palmitoolejová, palmitová nebo stearová).

Mastné kyseliny jsou důležitými stavebními prvky. Lze z nich syntetizovat další produkty, ale také ovlivňovat pochody v těle napřímo tím, že se navážou na receptory na buňkách. Tímto způsobem se účastní regulace metabolismu cukrů, tuků a aktivity imunitního systému. Třeba kyselina palmitová se váže na receptory buněk ve slinivce, kde se vytváří inzulin.

Polysacharidy

Podstatnou složkou Cordycepsu jsou složené cukry (polysacharidy). Ať už to jsou ß-manany, ß-mananové polymery, ale také (1 → 3)-α-D-glukan). Polysacharidy jsou výjimečné svou bohatou biologickou činností. Dělí se na mimobuněčné (extracelulární, exopolysacharidy) a intracelulární, které jsou součástí buněk.

Na složení polysacharidů pak závisí jejich účinky. Záleží tedy na tom, z jakých monosacharidů jsou složené, jak jsou rozvětvené a jaká je jejich molekulární hmotnost. Nejvýznamnější se zatím zdají být glukany, přičemž Cordyceps obsahuje jak druh alfa, tak i beta.

Houby tvoří EPS neboli extracelulární polysacharidy, a pak je uvolňují. Jejich molekulární hmotnost dosahuje 5–200 kDa, proto jsou menší. Sem patří i molekula EPS-1A (málo rozvětvený polysacharid (1 → 6)-α-d-glukóza a (1 → 6)-α-d-manóza).

Silné antioxidační vlastnosti intracelulární polysacharidy (IPS), které se extrahují z houbových mycelií nebo plodnic Cordycepsu. Největší skupinu vytvářejí glukany, především 1,3-α-D-glukany, 1,3-β-D-glukany a 1,4-α-D-glukany. Molekulární hmotnost se pohybuje mezi 7,7‒1180 kDa, tím dosahuje vyšších hodnot než vykazují extracelulární polysacharidy.

Nejsilnějšími antioxidanty jsou IPS s molekulární hmotností 8,1‒460 kDa. Patří sem glukan CPS-2, jehož lze využít také k podpoře normální činnosti ledvin. Polysacharid CPS-1 (rozvětvený glukomannogalaktan) je významný svými imunostimulačními účinky. Je izolován z mycelií a jeho antioxidační sílu můžeme přirovnat k vitamínu C.

Pro podporu peristaltiky a složení střevní mikroflóry je zapotřebí chitin, nerozpustný polysacharid a nerozpustná vláknina.

Cordyceps obsahuje dále také samostatné monosacharidy, disacharidy a oligosacharidy.

Další významné složky Cordycepsu

Abychom dotvořili představu o bohatosti složek Cordycepsu, je zapotřebí zmínit i další látky. Kromě vitamínů (D, E, K, vitamíny skupiny B a trochu vitamínu C), jsou to i minerály a stopové prvky (sodík, draslík, vápník, železo, hořčík, mangan, zinek a selen). Melanin je silný antioxidant a součást pigmentu lidského organismu, díky němu je dodána barva očím, vlasům, a pokožce.

Housenice čínská obsahuje 18 druhů aminokyselin, které mají především sedativní a hypnotický vliv. Z neurotransmiterů jsme již uvedli serotonin, jehož základem je tryptofan. Tryptofan je považován za nejúčinnější složku a esenciální aminokyselinu. Cordyceps obsahuje i sekundární metabolity, také další neurotransmiter se spíše mírnícím efektem: GABA (kyselina gama-aminomáselná). Metabolitem je také lovastatin, kterýovlivňuje hladinu lipidů. Jako „novou“ aminokyselinu můžeme uvést ergotionein.

D-mannitol je znám i pod názvem kyselina kordycepová. Kyselinu kordycepovou vědci také na základě farmakologického výzkumu a klinických studií uvádějí jako diuretikum a působí proti volným radikálům. Cordysininy jsou známé především pro své účinky na zmírňování oxidačního stresu, protože působí na omezení tvorby superoxidových iontů.

Účinky Cordycepsu

Některé účinky jsme zmínili už u jednotlivých složek. Tyto účinky se pak kumulují v celé houbě a dochází k posílení celkových vlastností.

Cordyceps vyniká velmi univerzálním využitím

Dá se říci, že tuto zdravou houbu můžete využít téměř na každý zdravotní neduh. Na některý je dokonce specialistou.

Ať už se jedná o posílení organismu při vyčerpání nebo třeba při dlouhodobých nemocích, potížích s dýchacími cestami, pomáhá také ve zvládání stresujícího moderního způsobu života.. A protože je nejlepší opírat tyto skutečnosti o vědecké studie, několik jich můžeme nabídnout. Kromě toho prověřila Cordyceps staletí využívání v rámci tradiční čínské medicíny.

Výsledky studií pocházejí z pokusů nejen na buněčných kulturách a laboratorních zvířatech, ale je důležité zmínit i testování na dobrovolnících.

Cordyceps omlazuje

Tradiční čínská medicína využívá Cordyceps již po staletí. Jeho význam vidí především jako vzpruhu pro tělo i psychiku a v jeho schopnosti urychlit rekonvalescenci. Cordyseps je také považován za adaptogen, právě pro jeho pomoc při vyrovnávání se s psychickým i fyzickým stresem. K podobným výsledkům dochází také západní medicína prostřednictvím studií.

Byly provedeny pokusy s myšmi, které byly uměle „ostařené“ a byla jim podána D-galaktóza. Hraboši byli podrobeni testům ve vodním bludišti a zkoumala se paměť a schopnost učení. Myším se zlepšily reakce na podněty, získaly lepší schopnosti pro získávání nových informací a snazšího učení a pamatování si informací. Kromě toho došlo ke zvýšení potence u kastrovaných zvířat. 

Vliv Cordycepsu na sexuální a reprodukční aktivitu

Cordyceps má pozitivní vliv na celý organismus včetně zvýšení libida, potence i reprodukčních schopností. Tyto vlastnosti už využívala tradiční čínská medicína a nyní se prokazují i testováním. Houba Cordyceps umožňuje růst tvorby mužského pohlavního hormonu v organismu. Roste sexuální aktivita a zvyšuje se a zlepšuje vytváření spermií, což má vliv na kvalitu i jejich pohyblivost. 

Účinky pro posílení kondice

Už jsme zmínili vliv Cordycepsu na celý organismus, jeho posilování a tonizaci, což ukazuje nejen tradiční čínská medicína, ale také moderní věda. Podobně umí houba zatočit s únavou, ať už fyzického nebo psychického rázu. Hodí se pro posílení nejen sportovců, ale také pro všech osob, včetně duševně pracujících. Únava se často projevuje jako příznak některých nemoci a zdravotních potíží. 

Oddálení fyzické únavy

Je prokázána schopnost Cordycepsu oddálit fyzickou únavu, což lze využít třeba při sportovním výkonu. Pokusy byly prováděny speciálně s vrcholovými sportovci, jejichž organismus bývá velmi zatěžován. Při nasazení Cordycepsu je jejich aktivní výkon delší, únava se oddaluje. Tato houba obsahuje energeticky bohaté sloučeniny, díky nimž je umožněno lepší buněčné dýchání, dále také okysličení svalů a využití kyslíku v organismu.

Cordyceps napomáhá, aby bylo eliminováno riziko přetrénování a velmi prospívá po skončení sportovního výkonu, v době regenerace. Přitom se může rychleji odbourávat laktát nahromaděný ve svalech. Hromaděním laktátu ve svalech totiž dochází k poklesu pH. Z toho důvodu vzniká svalová únava a bolest. Dalším pozitivem působení Cordycepsu je i lepší regenerace svalů, protože po zátěži se obvykle objevují různá minimální zranění.

Obdobné pokusy se provádějí také na myších a krysách. Zvířata plavou ve vodním válci a když dostanou Cordyceps, plavou zhruba o 20 minut déle, aniž by byly vyčerpanější než hlodavci bez Cordycepsu.

Úleva od stresu a únavy

Cordyceps pomáhá i se stresem a únavou, protože byly prokázány jeho účinky na náladu. Jeho podávání myším zlepšuje schopnost přizpůsobení se novým podmínkám, dochází ke zlepšení reakcí, lépe se učí a jsou pohyblivější. Příčinou je ovlivňování adrenergního a dopaminergního systému v nervové soustavě. Dalším důvodem je zvýšení koncentrace serotoninu. Jeho nedostatek způsobuje pokles přenosu nervových vzruchů, dále také změny nálad. 

Celkový přínos Cordycepsu

Protože se stále Cordyceps zkoumá, neobsahuje náš článek ani zdaleka vše o složení a účincích Cordycepsu. I tak je zřejmé, že se jedná o velmi všestrannou houbu, která pro lidský organismus může znamenat velkou pomoc. Zároveň je třeba znovu zdůraznit, že i přes jednotlivě popsané složky a jejich účinky Cordyceps působí na lidské tělo celistvě, a účinky se násobí. 

Prozatím neexistuje velké množství klinických studií s lidmi a neexistuje standardizovaný přípravek, kterým by využívaly všechny studie. Při každé se používá jiný extrakt a jiný preparát. Na konzumaci dětmi bylo provedeno pouze velmi málo testování.

Vedlejší účinky, upozornění k užívání a kontraindikace Cordycepsu

Dosavadní užívání a testování ukázaly, že Cordyceps je pro většinu osob bezpečný. Při krátkodobé konzumaci nemá vedlejší účinky. Protože se jedná o silnou rostlinu, je třeba dávat pozor na nadměrné dávkování, které by mohlo vést k otokům, úzkostem nebo třeba bolestem hlavy. Nadměrné množství housenice čínské může vést také k potlačení funkcí imunitního systému. Klinické testy ukazují, že denní optimální dávka by se měla pohybovat mezi 3-4,5 g. Vyšší dávkování by mělo být konzultováno s odborníkem.

Cordyceps se doporučuje nepodávat večer – pouze při velkém vyčerpání. Nehodí se při nespavosti, akutních zánětech nebo onemocněních, která doprovází horkost.

Dávat pozor je třeba s ohledem na srážlivost krve. Cordyceps totiž zpomaluje srážlivost krve, proto je na místě obezřetnost při plánovaných operacích, nebo když hrozí říznutí. Radí se dva týdny před operací Cordyceps vysadit. Ke zhoršení mohou přispět i léky proti srážlivosti krve, tzv. antikoagulanty.

Protože není k dispozici dostatek informací o bezpečnosti v těhotenství a kojení, je třeba dávat pozor, zkonzultovat záležitost s gynekologem a raději se konzumaci vyhnout.