Co to je betaglukan a jaké má účinky?

Betaglukan je přírodní komplexní polysacharid a věda se v posledních dvou desetiletích poměrně hodně věnuje jeho imunomodulačním schopnostem. Výsledky tohoto i dalších výzkumů jsou více než povzbudivé.

Mezi zdroje, které patří mezi nejbohatší zástupce betaglukanů, můžeme zmínit obiloviny (oves a ječmen), řadu hub, kvasinky a mořské řasy. Při zkoumání, jestli záleží na původu betaglukanu se zjistilo, že důležitá je čistota produktu, ale jestli pochází z obilí nebo kvasnic není přitom až tak důležité. Velmi často se používá glukan z kvasinek Saccharomyces cerevisiae, protože je pro náš organismus nejpřirozenější.

Při výběru betaglukanu je třeba vybírat co nejčistší produkt a v ideálním případě ho konzumovat společně s vitamínem C a resveratrolem. To, že betaglukan má příznivé biologické účinky, je známé delší dobu, ale vědci se mu více začali věnovat až od poloviny 20. století. Studie na univerzitách jako Harvard, Tulane, Baylor nebo Kentucky ukázaly, že když se betaglukan užívá denně, dochází k normálnímu stimulování makrofágů. To ve výsledku znamená maximálně vyladěný obranný systém.

kostky droždí a sklenice s kvasícími kvasnicemi

Historie betaglukanů

Nejen houby, ale i obilí a kvasnice člověk využíval už dávno. Obzvláště kvasnice se přidávaly do zkrášlujících přípravků. Člověk o těchto potravinách věděl, pouze neznal tajemství jejich úspěchu.

Betaglukany vědci objevili na začátku 20. století v lišejníku, a pak v ječmeni. Teprve v polovině 80. let bylo prokázáno, že betaglukan přispívá k normální hladině cholesterolu v krvi. Americký úřad pro kontrolu léčiv (FDA) roku 1997 odsouhlasil, že denní dávka 3 g tohoto betaglukanu snižuje hladinu nasycených tuků v krvi a tím eliminuje riziko kardiovaskulárních nemocí. Betaglukany se nejdříve využívaly v injekční podobě, v posledních letech se úspěšně testovalo i orální podávání.

V roce 1960 doktor Nicholas DiLuzio z university v Tulane (New Orleans) zjistil, že látkou odpovědnou za tak výrazně pozitivní účinky v léku na imunitu (Zymosan) je Beta-1,3-D-Glucan a byl izolován v čisté podobě a bez negativních vedlejších účinků, které měl uvedený lék. V roce 1975 pak tým doktora Petera Mansella z Národního Institutu pro výzkum rakoviny zjistil, že při injekční aplikaci čistého betaglukanu do uzlin se zhoubnými nádory u 9 pacientů došlo k naprosté eliminaci nádoru. Během úžasných 5 dnů z něj zůstaly pouze minimální zbytky.

Betaglukany jsou stále zkoumány a provádí se spousta testování na zvířatech, některá i na lidech. Potvrdilo se, že imunomodulační činnost betaglukanů může působit prakticky na jakéhokoliv živého tvora a ten ho může využít pro lepší zdraví.

Betaglukany v praxi a jejich účinky

Betaglukany mají široké využití: posilují imunitní systém v případě fyzického a emočního stresu, chronické únavy, ale také při léčbě jako je ozařování a nebo chemoterapie. Beta-glukany se podávají intravenózně po operacích. Betaglukany pomáhají udržovat normální hladinu cholesterolu, pomáhají zvládat onkologické onemocnění a HIV/AIDS.

Betaglukany se využívají i preventivně při psychickém a fyzickém stresu, při slabém imunitním systému.

Charakteristika betaglukanů

Glukany jsou složené z jednoduchých sacharidů (cukrů). Glukózy jsou pospojovány především vazbou beta/1,3/, proto získaly název beta /1,3/-D glukany. Betaglukany jsou označovány jako modifikátory biologické odpovědi. Jedná se o přírodní látky – polysacharidy, které se objevují v buněčných stěnách, mořských řasách, houbách (shiitake, reishi, coriolus) nebo třeba kvasinkách.

Nejrozšířenějšími přípravky jsou ty, které obsahují betaglukan izolovaný z pekařských a pivovarských kvasinek Saccharomyces cerevisiae. Ty jsou našemu tělu totiž nejpřirozenější a také biologicky nejaktivnější jsou právě betaglukany se základním řetězcem z molekul glukózy pospojované vazbou 1,3 a s postranním glukózovým řetězcem v pozici 1,6.

Betaglukan bývá uváděn také jako betaglucan, beta glukan, beta-glukan, případně beta glucan nebo také ß-glukan. Makrofágy patří mezi hlavní části imunitního systému. Lidské tělo obsahuje ve tkáních, orgánech, krvi a lymfě miliardy makrofágů. Jedná se vlastně o první obrannou linii imunitní odpovědi.

Jsou vysoce ceněné hlavně pro svou imunomodulační aktivitu a pro antikarcinogenní působení. Řadí se mezi takzvané PAMP – pathogen associated molecular patterns (s patogenem asociované molekulární vzory). Imunitní systém je rozpoznává s tím, že ihned zahajuje imunitní odpověď.

kvasinky Saccharomyces cerevisiae pod mikroskopem
Kvasinky pod mikroskopem

Toto imunostimulační činidlo působí prostřednictvím aktivace makrofágů a cytotoxicity NK buněk, může také tlumit růst nádorů v rozvojové fázi. Ze studií vyplývá, že antiangiogeneze (omezení tvorby nových kapilár) může být jednou z cest, kterými mohou beta-glukany snížit bujení……. Beta-glukan jako adjuvans k onkologické terapii a radioterapii také nabídl pomoc při obnově krvetvorby po poškození kostní dřeně.

Čistota betaglukanu

Biologická aktivita glukanů závisí na molekulové struktuře a řetězení. Pro skutečný vliv na imunitní systém je důležité betaglukan izolovat a vyčistit. Čím je betaglukan čistší, tím je účinnější, optimální čistota je alespoň 80 %.

Vliv betaglukanů na zdraví

Betaglukany a cholesterol

Bylo zjištěno, že při užívání beta-glukanů z kvasinek nebo ječmene podporuje normální hladinu cholesterolu v krvi. Dochází k poklesu hladiny celkového cholesterolu a lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) neboli „špatného” cholesterolu. Toho bylo dosaženo u osob s vysokým cholesterolem po několika týdnech užíváni. Existuje ale i výzkum, který výše uvedené popírá. Vědci se domnívají, že tento rozdíl je způsoben způsobem zpracování produktu s betaglukanem a jeho čistota. Zvýšené hladiny lipoproteinů v celkové a nízké hustotě (LDL – „špatný” cholesterol) se mají za základní rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění. Studie zkoumala β-glukan z ovsa především pro jeho diskutovaný potenciál snižovat cholesterol.

Kromě schváleného působení, které bylo odsouhlaseno FDA tento fakt schválila v roce 2004 i evropská komise a Joint Health Claims Initiative (JHCI). Studie měla přezkoumat, jestli novější výsledky souhlasí s původními závěry těchto organizací. Ve výsledku bylo zjištěno, že studie provedené během posledních 13 let podporují návrh, že příjem ovesného β-glukanu v denních dávkách (alespoň 3 g) může snížit hladinu celkového cholesterolu a lipoproteinů s nízkou hustotou plazmy (LDL) o 5 až 10 % u normo-cholesterolemických nebo hypercholesterolemických subjektů. Studie ukázaly, že spotřeba ovsa je v průměru spojena s 5% a 7% snížením celkové hladiny LDL cholesterolu. Významná vědecká dohoda nadále podporuje vztah mezi hladinou β-glukanů a hladinou cholesterolu v krvi, přičemž novější údaje jsou v souladu s předchozími závěry FDA a JHCI. [3]

Vliv betaglukanů na udržení normální hladiny glukózy po jídle

Diabetes mellitus je typický vysokou hladinou glukózy v krvi. Doprovází ho projevy jako je žízeň, častější močení a úbytek hmotnosti. Příčinou je špatné zásobování inzulínem, snížení transportu glukózy z krve do svalových a tukových buněk. Riziko spočívá hlavně ve vzniku kardiovaskulárních onemocnění, vysokém tlaku, zvýšením lipidů. Betaglukany z ovsa nebo ječmene konzumované jako součást jídla přispívají k omezení nárůstu hladiny glukózy po tomto jídle.

Nežádoucí účinky a bezpečnost

Betaglukany jsou pravděpodobně bezpečné pro většinu dospělých, nebyl zjištěn negativní vliv. Naopak jsou prospěšnější při dlouhodobém užívání a není možné si na ně vytvořit návyk.

Betaglukany pro děti

Nejsou známy vedlejší účinky betaglukanů na děti. Také byly uveřejněny studie, kde se zkoumal vliv potravinových doplňků s betaglukanem na děti s respiračními nemocemi.

Dávkování betaglukanu

Protože se betaglukany nedá předávkovat, není horní hranice. Na doporučenou dávku se názory různí. Může se jednat třeba o 400 mg betaglukanu (tedy jedna tobolka denně), v případě zdravotních potíží 3 tobolky.

Betaglukan pro zdraví

Betaglukan se využívá po podporu zdraví. Užívání doplňku stravy přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu a má preventivní vliv. Hlavním hlediskem při výběru by rozhodně měla být čistota, ideálně alespoň 80 %. Nejlepších výsledků dosahují vazby molekuly betaglukanu – 1,3-D/1,6.

Zdá se, že prospěšné jsou tyto polysacharidy i z ovsa, ječmene, ale nejčastěji pochází extrakt z pivovarských nebo pekařských kvasnic (Saccharomyces cerevisiae). Uvádí se, že právě ty by měly vykazovat největší biologickou aktivitu. Důležité je, aby doplňky stravy měly certifikát, ze kterého se přesvědčíte o kvalitě produktu. Pro lepší účinnost je vhodné, když je betaglukan doplněn o vitamín C a resveratrol.

Zdroje:

1) Effects of beta-glucans on the immune system, Akramiene D, Kondrotas A, Didziapetriene J, Kevelaitis E., Medicina (Kaunas). 2007;43(8):597-606,
2) Effect of yeast-derived beta-glucan in conjunction with bevacizumab for the treatment of human lung adenocarcinoma in subcutaneous and orthotopic xenograft models, Zhong W, Hansen R, Li B, Cai Y, Salvador C, Moore GD, Yan J., J Immunother. 2009 Sep;32(7):703-12. doi: 10.1097/CJI.0b013e3181ad3fcf.
3) Cholesterol-lowering effects of oat β-glucan, Othman RA, Moghadasian MH, Jones PJ, Nutr Rev. 2011 Jun;69(6):299-309. doi: 10.1111/j.1753-4887.2011.00401.x.
4) Beta-glucans in the treatment of diabetes and associated cardiovascular risks, Jiezhong Chen and Kenneth Raymond, Vasc Health Risk Manag. 2008 Dec; 4(6): 1265–1272.
5) Effect of beta-glucans in the control of blood glucose levels of diabetic patients: a systematic review, Francelino Andrade E, Vieira Lobato R, Vasques Araújo T, Gilberto Zangerônimo M, Vicente Sousa R, José Pereira L, Nutr Hosp. 2014 Jan 1;31(1):170-7. doi: 10.3305/nh.2015.31.1.7597.
6) Effects of consuming foods containing oat beta-glucan on blood pressure, carbohydrate metabolism and biomarkers of oxidative stress in men and women with elevated blood pressure.Maki KC1, Galant R, Samuel P, Tesser J, Witchger MS, Ribaya-Mercado JD, Blumberg JB, Geohas J., Eur J Clin Nutr. 2007 Jun;61(6):786-95. Epub 2006 Dec 6.