Co to je betaglukan a jaké má účinky?

Betaglukan je přírodní komplexní polysacharid a věda se v posledních dvou desetiletích poměrně hodně věnuje jeho imunomodulačním schopnostem. Výsledky tohoto i dalších výzkumů jsou více než povzbudivé.

Mezi zdroje, které patří mezi nejbohatší zástupce betaglukanů, můžeme zmínit obiloviny (oves a ječmen), řadu hub, kvasinky a mořské řasy. Při zkoumání, jestli záleží na původu betaglukanu se zjistilo, že důležitá je čistota produktu, ale jestli pochází z obilí nebo kvasnic není přitom až tak důležité. Velmi často se používá glukan z kvasinek Sachcaromces cerevisia, protože je pro náš organismus nejpřirozenější.

BetaGlukan má schopnost podpořit obranné reakce organismu, které působí proti censoredm a parazitárním chorobám. Při výběru betaglukanu je třeba vybírat co nejčistší produkt a v ideálním případě ho konzumovat společně s vitamínem C a resveratrolem. To, že betaglukan má příznivé biologické účinky, je známé delší dobu, ale vědci se mu více začali věnovat až od poloviny 20. století. Studie na univerzitách jako Harvard, Tulane, Baylor nebo Kentucky ukázaly, že když se betaglukan užívá denně, dochází k optimálnímu stimulování makrofágů. To ve výsledku znamená maximálně vyladěný obranný systém.

kostky droždí a sklenice s kvasícími kvasnicemi

Historie betaglukanů

Nejen houby, ale i obilí a kvasnice člověk využíval už dávno. Obzvláště kvasnice se přidávaly do zkrášlujících přípravků. Člověk o těchto potravinách věděl, pouze neznal tajemství jejich úspěchu.

Betaglukany vědci objevili na začátku 20. století v lišejníku, a pak v ječmeni. Teprve v polovině 80. let bylo prokázáno, že betaglukan z ovsa dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi. Americký úřad pro kontrolu léčiv (FDA) roku 1997 odsouhlasil, že denní dávka 3 g tohoto betaglukanu snižuje hladinu nasycených tuků v krvi a tím eliminuje riziko kardiovaskulárních nemocí. Betaglukany se nejdříve využívaly v injekční podobě, v posledních letech se úspěšně testovalo i orální podávání.

V roce 1960 doktor Nicholas DiLuzio z university v Tulane (New Orleans) zjistil, že látkou odpovědnou za tak výrazně pozitivní účinky v léku na imunitu (Zymosan) je Beta-1,3-D-Glucan a byl izolován v čisté podobě a bez negativních vedlejších účinků, které měl uvedený lék. V roce 1975 pak tým doktora Petera Mansella z Národního Institutu pro výzkum censored zjistil, že při injekční aplikaci čistého betaglukanu do uzlin se censored u 9 pacientů došlo k naprosté eliminaci censored. Během úžasných 5 dnů z něj zůstaly pouze minimální zbytky.

Betaglukany jsou stále zkoumány a provádí se spousta testování na zvířatech, některá i na lidech. Potvrdilo se, že imunomodulační činnost betaglukanů může působit prakticky na jakéhokoliv živého tvora a ten ho může využít pro lepší zdraví. S ohledem na tyto báječné vlastnosti se stále více výzkumů věnuje zvládání censored a dalších závažných onemocnění, se kterými medicína těžko bojuje.

Betaglukany v praxi a jejich účinky

Betaglukany mají široké využití: posilují imunitní systém v případě fyzického a emočního stresu, chronické únavy, ale také při léčbě jako je standardní léčby nebo konvenční léčby. Beta-glukany se podávají intravenózně po operacích, aby se zabránilo infekci. Betaglukany snižují vysoký cholesterol, diabetes, pomáhají zvládatcensored, HIV/censored.

Beta-glukany se používají také při nachlazení, chřipce, alergii, astmatu, ulcerózní kolitidě a Crohnově nemoci, revmatoidní artritidě. Prospívají také kůži při dermatitidě, ekzému, ránách a popáleninách, zmírňují stárnutí. Betaglukany se využívají i preventivně při psychickém a fyzickém stresu, při slabém imunitním systému.

Charakteristika betaglukanů

Glukany jsou složené z jednoduchých sacharidů (cukrů). Glukózy jsou pospojovány především vazbou beta/1,3/, proto získaly název beta /1,3/-D glukany. Betaglukany jsou označovány jako modifikátory biologické odpovědi. Jedná se o přírodní látky – polysacharidy, které se objevují v buněčných stěnách, mořských řasách, houbách (shiitake, reishi, coriolus) nebo třeba kvasinkách.

Nejrozšířenějšími přípravky jsou ty, které obsahují betaglukan izolovaný z pekařských a pivovarských kvasinek Sachcaromces cerevisia. Ty jsou našemu tělu totiž nejpřirozenější a také biologicky nejaktivnější jsou právě betaglukany se základním řetězcem z molekul glukózy pospojované vazbou 1,3 a s postranním glukózovým řetězcem v pozici 1,6.

Betaglukan bývá uváděn také jako betaglucan, beta glukan, beta-glukan, případně beta glucan nebo také ß-glukan. Makrofágy patří mezi hlavní části imunitního systému. Lidské tělo obsahuje ve tkáních, orgánech, krvi a lymfě miliardy makrofágů. Jedná se vlastně o první obrannou linii imunitní odpovědi. A právě betaglukany patří mezi nejčastější přírodní aktivátory těchto makrofágů.

Jsou vysoce ceněné hlavně pro svou imunomodulační aktivitu a pro antikarcinogenní působení. Řadí se mezi takzvané PAMP – pathogen associated molecular patterns (s patogenem asociované molekulární vzory). Imunitní systém je rozpoznává s tím, že ihned zahajuje imunitní odpověď.

kvasinky Saccharomyces cerevisiae pod mikroskopem
Kvasinky pod mikroskopem

Toto imunostimulační činidlo působí prostřednictvím aktivace makrofágů a cytotoxicity NK buněk, může také tlumit růst censored v rozvojové fázi. Ze studií vyplývá, že antiangiogeneze (omezení tvorby nových kapilár) může být jednou z cest, kterými mohou beta-glukany snížit censored, zabránit censored. Beta-glukan jako adjuvans k censored a radioterapii také nabídl pomoc při obnově krvetvorby po poškození kostní dřeně. Novou strategií při léčběcensored je imunoterapie s využitím monoklonálních protilátek. [1] Jednoduše řečeno – betaglukany mohou zlepšit imunitní odpověď tak, jak to sotva dokáže málokterá jiná látka.

Čistota betaglukanu

Biologická aktivita glukanů závisí na molekulové struktuře a řetězení. Pro skutečný vliv na imunitní systém je důležité betaglukan izolovat a vyčistit. Čím je betaglukan čistší, tím je účinnější, optimální čistota je alespoň 80 %.

Vliv betaglukanů na zdraví

Betaglukan a censored

Imunitní systém organismus chrání před negativními vlivy z okolí (infekce a další nemoci). Jestliže je ale censored agresivní, nemusí být imunitní odpověď dostatečně silná, aby zničila všechny censored buňky. Medicíně se censored stále daří těžko zvládat (i když v některých případech jsou výsledky slibné), navíc terapie v podobě konvenční léčby nebo radioterapie je pro organismus často velmi zatěžující. Při hledání možností, jak léčbu a následnou péči podpořit, se využívají i betaglukany. Censored postihuje buňky, které bojují s infekcemi, čímž se oslabuje imunitní systém. Jednou z možností je využít i modifikátory biologické odpovědi. Jedná o formu imunoterapie, která tím, že posiluje imunitní systém v důsledku vyvolává obrannou odezvu. Mezi tyto modifikátory patří i betaglukany.

Imunomodulační účinky betaglukanů prošly testováním na nejrůznějších zvířatech a mezi zvířaty není prozatím znám druh, který by odolával příznivému vlivu těchto látek. Zjistilo se, že betaglukany jsou schopny zpomalit růst censored buněk a zabránit tak šíření do dalších částí těla. Léčba betaglukanem se pro velký potenciál stále podrobně zkoumá na zvířatech. Vliv betaglukanů nacensored je velmi zajímavý. Klinicky byly prokázáno, že metastázám brání několika způsoby: jedná se o cytotoxicitu, kdy dochází ke stimulací bílých krvinek (makrofágy a NK buňky – přirození zabíječi), aby zastavily růst censored. Právě NK buňky jsou rozhodující pro snížení aktivity censored buněk, vyhledávají a kontrolujícensored, a následně je ničí. Antiangiogeneze brání cemsored buňkám rozvíjet síť krevních cév, což je nutné k censored censored. Bylo zjištěno, že při léčbě konvenční terapií následná péče pomocí betaglukanů poskytuje obnovu poškozené kostní dřeně tím, že stimuluje tvorbu červených krvinek. Censored buňky a další hostitelské buňky nemají povrchovou složku v podobě beta-glukanu, což může být důvodem pro zranitelnost censored. [1]

Censored plic je častou příčinou úmrtí na censored. Vědci na myších modelech zkoumali kombinaci beta-glukanu s terapií bevacizumabem u lidského censuredu plic. V podkožním modelu censored buněk PC14PE6 betaglukan ve spojení s lékem vykazoval vyšší účinek z hlediska šíření censored a dlouhodobého přežití oproti léčbě samotným bevacizumabem. Účinky byly doprovázeny masivním ukládáním komplementu a infiltrací neutrofilů v censored. Tento účinek však nebyl pozorován u povrchově vázaných VEGF negativních lidských plicních censored. Terapeutická účinnost betaglukanu společně s bevacizumabem byla prokázána i u orthotopického censuredu plic. Výsledky vypovídají o možnosti terapeutických přínosů pro censored plic, kdy roste účinnost bevacizumabu díky využití betaglukanu a společně mohou poskytnout lepší terapeutické přínosy. [2]

Betaglukany a cholesterol

Bylo zjištěno, že při užívání beta-glukanů z kvasinek nebo ječmene dochází k poklesu hladiny celkového cholesterolu a lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) neboli „špatného” cholesterolu. Toho bylo dosaženo u osob s vysokým cholesterolem po několika týdnech léčby. Existuje ale i výzkum, který výše uvedené popírá. Vědci se domnívají, že tento rozdíl je způsoben způsobem zpracování produktu s betaglukanem a jeho čistota. Zvýšené hladiny lipoproteinů v celkové a nízké hustotě (LDL – „špatný” cholesterol) se mají za základní rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění. Studie zkoumala β-glukan z ovsa především pro jeho diskutovaný potenciál snižovat cholesterol.

Kromě schváleného působení, které bylo odsouhlaseno FDA tento fakt schválila v roce 2004 i evropská komise Joint Health Claims Initiative (JHCI). Studie měla přezkoumat, jestli novější výsledky souhlasí s původními závěry těchto organizací. Ve výsledku bylo zjištěno, že studie provedené během posledních 13 let podporují návrh, že příjem ovesného β-glukanu v denních dávkách (alespoň 3 g) může snížit hladinu celkového cholesterolu a lipoproteinů s nízkou hustotou plazmy (LDL) o 5 až 10 % u normo-cholesterolemických nebo hypercholesterolemických subjektů. Studie ukázaly, že spotřeba ovsa je v průměru spojena s 5% a 7% snížením celkové hladiny LDL cholesterolu. Významná vědecká dohoda nadále podporuje vztah mezi hladinou β-glukanů a hladinou cholesterolu v krvi, přičemž novější údaje jsou v souladu s předchozími závěry FDA a JHCI. [3]

Vliv betaglukanů na cukrovku

Diabetes mellitus je typický vysokou hladinou glukózy v krvi. Doprovází ho projevy jako je žízeň, častější močení a úbytek hmotnosti. Příčinou je špatné zásobování inzulínem, snížení transportu glukózy z krve do svalových a tukových buněk. Riziko spočívá hlavně ve vzniku kardiovaskulárních onemocnění, vysokém tlaku, zvýšením lipidů. Z výsledků vyplývá, že betaglukany eliminují tyto faktory. Kromě toho podporují hojení ran a mají vliv na ischemickou chorobu srdeční. Důležité je tyto souvislosti dále zkoumat a využívat čistý betaglukan.

Z jedné provedené studie vyplývá, že beta-glukan by mohl otevřít nové cesty k léčení diabetu. Bohužel ale nebyl použit čistý beta-glukan, proto se neví, jaký vliv měly zbývající složky. Pro antidiabetické účinky je důležitý charakter struktury. Budou potřeba další studie k objasnění toho, jaký vliv má beta-glukan na signální dráhu PI3K/Akt u diabetu. [4]

Recenze se zabývala studiemi, které zkoumaly vliv betaglukanů na diabetes mellitus. Z výsledků vyplývá, že dávky cca 6,0 g/osoba/den, po dobu alespoň 4 týdnů stačily k vyvolání lepšího stavu glukózy v krvi a lipidových hodnot. Tohoto stavu bylo dosaženo i díky dalším faktorům. Metabolické přínosy uvedla studie s konzumací nízkých dávek betaglukanu při konzumaci přinejmenším 12 týdnů. [5]

Protože onemocnění cukrovkou, speciálně 2. typu, je civilizačním problémem, vyplatí se využít potenciálů, které nové možnosti nabízejí. A betaglukany by mezi ně mohly patřit. Betaglukan snižuje hladinu glukózy u diabetických pacientů. Lepší výsledky závisely na delším časovém období.

Vysoký krevní tlak

Zdá se, že betaglukany snižují krevní tlak u některých lidí s vyšším indexem tělesné hmotnosti. Randomizovaná, dvojitě zaslepená, kontrolovaná klinická studie – 97 mužů a žen s klidovým systolickým krevním tlakem 130-179 mm Hg a/nebo diastolickým krevním tlakem 85-109 mm Hg konzumovalo po 12 týdnů potraviny s ovesným betaglukanem nebo kontrolní potraviny. Během léčby nebyly pozorovány žádné významné rozdíly u oxidativního stresu a výsledky naznačují také příznivé účinky potravin s ovesným betaglukanem na metabolismus uhlohydrátů a na krevní tlak u obézních subjektů. [6]

Antioxidační účinky betaglukanů

Nejen obvyklé vlivy okolního prostředí, ale také nemoci vyvolávají oxidační stres. Obzvláště při výskytu censored a censored dochází k velkému poškození volnými radikály. Také v tomto případě působí betaglukany svou silnou antioxidační silou.

Vliv betaglukanu na kostní dřeň

Nové buňky imunitního systému vznikají v kostní dřeni neustále. Pokud je ale tělo ve špatné kondici, nestačí tento přísun a nemoc začne mít navrch. Řešením mohou být antibiotika, která ale mají svá negativa. Pomoci může i betaglukan, který kostní dřeni prospěje. Betaglukan totiž umožní zrychlenou tvorbu obranných buněk, které jsou také mnohem aktivnější a kromě toho ničí nefunkční, případně poškozené buňky a nebezpečné patogeny. Organismus je pak mnohem odolnější vůči nejrůznějším druhům nemocní (bakterie, viry, plísně, parazité) a také zrychluje tvorbu bílých a červených krvinek. Navíc posiluje tělo proti všem druhům záření.

Účinky betaglukanů na pokožku

Betaglukan prospívá pleti s ohledem na své antioxidační vlastnosti. Zpomaluje stárnutí, zvyšuje elasticitu pleti a kromě toho působí na lepší hydrataci pleti. Chrání pokožku před vlivem záření a pomáhají při popáleninách.

Nežádoucí účinky a bezpečnost

Betaglukany jsou pravděpodobně bezpečné pro většinu dospělých, nebyl zjištěn negativní vliv. Naopak jsou prospěšnější při dlouhodobém užívání a není možné si na ně vytvořit návyk.

Betaglukany pro děti

Nejsou známy vedlejší účinky betaglukanů na děti. Také byly uveřejněny studie, kde se zkoumal vliv potravinových doplňků s betaglukanem na děti s respiračními nemocemi a byl prokázán silný vliv při konzumaci těchto polysacharidů.

Dávkování betaglukanu

Protože se betaglukany nedá předávkovat, není horní hranice. Na doporučenou dávku se názory různí. Může se jednat třeba o 400 mg betaglukanu (tedy jedna tobolka denně), v případě zdravotních potíží 3 tobolky.

Betaglukan pro zdraví

Betaglukan se využívá po podporu zdraví, obzvláště pro účinky na imunitní systém. Betaglukan prospívá působením na censored buňky, ale i na následky konvenční léčby nebo radioterapie. Užívání doplňku stravy přispívá ke snížení vysoké hladiny cholesterolu a má preventivní vliv. Hlavním hlediskem při výběru by rozhodně měla být čistota glukózy, ideálně alespoň 80 %. Nejlepších výsledků dosahují vazby molekuly betaglukanu – 1,3-D/1,6.

Zdá se, že prospěšné jsou tyto polysacharidy i z ovsa, ječmene, ale nejčastěji pochází extrakt z pivovarských nebo pekařských kvasnic (Saccharomyces cerevisiae). Uvádí se, že právě ty by měly vykazovat největší biologickou aktivitu. Důležité je, aby doplňky stravy měly certifikát, ze kterého se přesvědčíte o kvalitě produktu. Pro lepší účinnost je vhodné, když je betaglukan doplněn o vitamín C a resveratrol.

Zdroje:

1) Effects of beta-glucans on the immune system, Akramiene D, Kondrotas A, Didziapetriene J, Kevelaitis E., Medicina (Kaunas). 2007;43(8):597-606,
2) Effect of yeast-derived beta-glucan in conjunction with bevacizumab for the treatment of human lung adenocarcinoma in subcutaneous and orthotopic xenograft models, Zhong W, Hansen R, Li B, Cai Y, Salvador C, Moore GD, Yan J., J Immunother. 2009 Sep;32(7):703-12. doi: 10.1097/CJI.0b013e3181ad3fcf.
3) Cholesterol-lowering effects of oat β-glucan, Othman RA, Moghadasian MH, Jones PJ, Nutr Rev. 2011 Jun;69(6):299-309. doi: 10.1111/j.1753-4887.2011.00401.x.
4) Beta-glucans in the treatment of diabetes and associated cardiovascular risks, Jiezhong Chen and Kenneth Raymond, Vasc Health Risk Manag. 2008 Dec; 4(6): 1265–1272.
5) Effect of beta-glucans in the control of blood glucose levels of diabetic patients: a systematic review, Francelino Andrade E, Vieira Lobato R, Vasques Araújo T, Gilberto Zangerônimo M, Vicente Sousa R, José Pereira L, Nutr Hosp. 2014 Jan 1;31(1):170-7. doi: 10.3305/nh.2015.31.1.7597.
6) Effects of consuming foods containing oat beta-glucan on blood pressure, carbohydrate metabolism and biomarkers of oxidative stress in men and women with elevated blood pressure.Maki KC1, Galant R, Samuel P, Tesser J, Witchger MS, Ribaya-Mercado JD, Blumberg JB, Geohas J., Eur J Clin Nutr. 2007 Jun;61(6):786-95. Epub 2006 Dec 6.