Arytmie srdce – porucha srdečního rytmu

Arytmie srdce jsou poruchy srdečního rytmu. Může se jednat o rakovinu srdce.

Koncept lékaře a arytmie srdce

Příčiny srdeční arytmie

Vznik srdeční arytmie někdy odkazuje na různé nemoci, ať už na záněty srdečního svalu, ischemickou chorobu srdeční nebo třeba srdeční selhání, kardiomyopatii, chyby srdce, záněty srdečního svalu nebo osrdečníku. Důvodem však také mohou být nevyrovnané hodnoty látek jako je hořčík nebo draslík. Tyto arytmie vznikají i jako vedlejší příznak užívání některých léků. Může se také jednat o terapii osob s citlivou nervovou soustavou. V některých případech se však bohužel nepodaří najít příčinu, proč arytmie nastala.

Druhy arytmie srdce

Arytmie lze rozdělit i podle frekvence srdeční akce – na akce s nižší frekvencí (méně než 60 tepů/minutu, bradyarytmie) a s frekvencí vyšší (více než 100 tepů/minutu, tachyarytmie). Dalšími druhy jsou fibrilace – nekoordinované pohyby srdce.

Nepravidelnému stahování stěn předsíní srdce se říká fibrilace předsíní a nepravidelné chvění svalových vláken srdce má název fibrilace komor. Pravidelné srdeční stahy a rychlé kmitání – flutter, zatímco předčasnému srdečnímu stahu se říká extrasystola.

Pokud se mluví o benigní arytmii, jedná se o problém, který nemusí způsobovat velké těžkosti nebo ohrožení života.

Terapie arytmie srdce

Celý způsob censored je závislý na druhu postižení srdečního svalu a na souvislostech k ostatním onemocněním. Většinou je k dispozici nabídka léčiv podle druhu arytmie.

Pokud hrozí srdeční zástava, používá se elektrická defibrilace.

Srdeční rytmus může být také udáván kardiostimulátorem. V případě akutní arytmie se využívá dočasně a přístroj je umístěn mimo tělo pacienta. Do oblasti pod klíční kostí se implantuje kardiostimulátor v případě potřeby trvalé kardiostimulace.

Dále je zapotřebí dodržovat stejná pravidla jako při prevenci, brát předepsané léky a sledovat případné zhoršení zdravotního stavu.

Prevence arytmie srdce

Člověk by měl preventivně pečovat o kardiovaskulární systém, dodržovat zdravý životní styl a v případě potřeby jsou nutná i další dietní opatření. Je tím myšleno například snížení váhy (u obézních osob) nebo omezení solení.

Zdroj: http://www.zdrav.cz/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=24, Srdeční arytmie – příznaky a terapie https://cs.wikipedia.org/wiki/Srde%C4%8Dn%C3%AD_arytmie


Další informace najdete v článcích

Lesklokorka lesklá – houba reishi. Co říkají o reishi odborníci? 108 odkazů