Anorexie, mentální anorexie – psychické onemocnění s odmítáním stravy
Mentální anorexie je psychická nemoc příjmu potravy. Typické je odmítání vlastní tělesné hmotnosti vyšší než minimální váha odpovídající určitému věku a výšce. Nejčastěji se týká dívek v období dospívání až zhruba do 30 let. Mentální anorexií často trpí málo sebevědomí a labilní jedinci. Doposud není známo, že by některé kroky zaručeně fungovaly jako prevence anorexie.
Příčiny anorexie
Postižená osoba má nutkavou podivnou představu o tloušťce, nesprávné vnímání vlastního těla. Postupně se přidává nadměrné snižování váhy a neobvyklý strach z obezity. Nemocní se snaží za každou cenu nedat najevo, že mají problém a že se něco změnilo.
Může se jednat o módní záležitost, kdy se nemocný snaží přizpůsobit nějakému vzoru (často modelky, herečky). V tomto ohledu sehrávají media negativní roli, když uveřejňují množství fotografií příliš hubených žen. Především mladé dívky a ženy si dají do souvislosti hubenou postavu a úspěch.
Mentální anorexií ale také trpí osoby, které původně měly velkou nadváhu. Snaha o snížení hmotnosti se někdy vymkne kontrole a kvůli radikální dietě se člověk dostane do nesnází. Pochvalnými reakcemi okolí se pak snaží o další hubnutí.
Jinou variantou je forma protestu, kdy se mladý člověk snaží o prosazení vlastního názoru, když jinak se musí podřizovat.
Příznaky mentální anorexie
Anorektici potlačují chuť a hlad. Stravují se představami, jak jsou silní a že váha stále narůstá. Jedí málo, s obavami sledují posun ve váze a porovnávají ho s dietními plány. Velmi sportují, užívají projímadla a případně se nutí do zvracení. Pacienti s mentální anorexií často dobře dokáží odhadnout váhu druhého, chybí jim střízlivé posouzení vlastní hmotnosti. Pokud se nemoc neléčí, je jejím důsledkem selhání metabolismu a smrt.
Proto je zapotřebí vnímat své blízké, pokud se vyskytnou některé projevy jako je významná ztráta hmotnosti, špatný spánek, nízký tlak, zimomřivost, dehydratace organismu, urputné cvičení, reagovat. Nemocné osoby se také často dívají do zrcadla a kontrolují váhu. Mají špatnou náladu a trpí depresemi. Někdy také vrství oblečení.
Terapie anorexie
Terapie může probíhat ambulantně, ale v případě vážných problémů je nutná hospitalizace, po které následuje změna stylu života. Důležité je zvládnutí stresu, využívá se psychoterapie, nutná je spolupráce rodiny. Vedle toho se pracuje na změně způsobu stravování.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ment%C3%A1ln%C3%AD_anorexie http://www.stefajir.cz/?q=mentalni-anorexie