Agaricus blazei Murrill – žampion mandlový

Agaricus blazei Murrill je poměrně nová houba, kterou využívá tradiční čínská medicína. Konzumovat ji můžete celou, získávají se z ní ale i výtažky, které pak mohou lépe pomoci při prevenci i zdolávání nemocí. Stále se provádějí nové a nové studie, protože bylo zjištěno, že tento druh houby má velmi silné účinky.

obrázek blahodárně působící houby Agaricus Blazei Murill

Charakteristika

Houba Agaricus blazei Murrill je oranžově hnědá houba. Najdeme ji také pod názvy žampion mandlový nebo žampion brazilský, Himematsutake, Agarikusutake, Kawarihiratake, Cogumelo do Sol, houba slunce, houba od Boha nebo také Agaricus brasiliensis. Když se mluví o Agaricus blazei, často jsou spojovány podobné kmeny: Agauricus brasiliensis, Agaricus subrufescens a Agaricus rufotegulis. Agaricus blazei je poměrně nový rod, u kterého byly zjištěny daleko silnější účinky než bylo určeno u podobných kmenů.

Agaricus blazei Murrill má nízký obsah kalorií a velké množství živin. Obsahuje polysacharidy, minerály, vlákninu, aminokyseliny a vitamíny. Houbu objevil v roce 1960 japonský vědec Takatoši Furumoto a analýza prozradila, že ukrývá vyšší obsah sacharidů a bílkovin než většina hub. Tradiční čínská medicína využívá Agaricus mnoho staletí. V jeho sílu věřili už Inkové. Největší množství žampionu brazilského se pěstuje v Brazíli, kde je určen spíše na vývoz, dále pak v Číně a Japonsku, kde se využívá pro lékařské účely.

Pokud si dáte Agaricus čerstvý, chutí připomíná mandle. Má příjemnou mírně sladkou chuť. Dobře se mu daří v teplém klimatu. Ne jen tak pro nic za nic se mu říká i houba slunce. Agaricus byl zkoumán a stále se zkoumá in vivo a in vitro. Výzkum není prozatím tak bohatý jako je tomu u ostatních blahodárných hub, přesto se Agaricus blazei Murill využívá jako doplněk nebo jako alternativní terapie.

Charakteristika z hlediska tradiční čínské medicíny

• Teplá teplota, • sladká a lehce pálivá chuť, • tropismus k žaludku, slezině, střevům, • posiluje obrannou qi a qi celého organismu, • přetváří hleny, mírní kašel, • mírní křeče, • vyhání červy.

Složky

Mezi hlavní bioaktivní látky houby Agaricus blazei Murrill patří polysacharidy, proteiny, lektiny, aminokyseliny, vitamíny a steroly.

Polysacharidy v žampionu mandlovém

Z dosavadních studií vyplývá, že polysacharidy Agaricusu mají preventivní imunomodulační účinky, vedle toho nejspíš přispívají svými účinky i další složky jako beta-glukany a jejich enzymaticky hydrolyzované oligosacharidy.

Různé studie ukázaly, že polysacharidy v houbě Agaricus blazei mají vliv na regulaci tvorby protilátek a je možné je považovat za „modifikátory biologické odpovědi”.

Poměrně dobře množstevně zastoupenou složkou jsou β-glukany, což nejspíš přispívá i k výše uvedeným farmakologickým činnostem. Tyto sloučeniny jsou totiž známé svou schopností modulovat imunitní odpověď těla. Je ale také potřeba vědět, že i přes dosavadní zjištění je třeba uskutečnit další studie, aby se zjistily skutečné přínosy.

houba Agaricus neboli žampion

Aminokyseliny a minerální látky

Agaricus je zároveň slušným zdrojem různých aminokyselin, i těch esenciálních. Vyniká hlavně arginin, glycin, alanin, kyselina glutamová. Mezi vysokým množstvím minerálních látek nechybí vápník, fosfor, draslík, zinek nebo hořčík. Kromě toho obsahuje vitamín B a ergosterol (provitamín D).

Ostatní látky

Mandlovou vůni způsobují sloučeniny jako benzoát, benzaldehyd a benzylalkohol, složky z mandlí. Jednou ze složek Agaricusu je také agaritin.

Prospěšnost pro zdraví

Agaricus blazei Murrill má nízký obsah kalorií a velké množství živin. Houba obsahuje minerály, vlákninu, vitamíny a aminokyseliny. Analýza ukázala, že Agaricus ukrývá více bílkovin a sacharidů než většina ostatních hub. Studie naznačují, že houba může mít velmi pozitivní vliv na zdraví a může zlepšit kvalitu života.

houba Agaricus bitorquis

Agaricus blazei Murrill může bojovat s přírůstkem hmotnosti

Centrum National de la Recherche Scientifique zkoumalo vliv extraktu z houby Agaricus na obézní krysy. Vědci zjistili, že krysy, které dostávaly stravu s vysokým podílem tuku a doplňky z houby, byly chráněny proti přírůstku váhy. Vedle toho byla zjištěna i pomoc při metabolických poruchách – rezistenci na inzulín a nízkému stupni zánětu. Krysy se mnohem více pohybovaly a vynakládaly vyšší energii. Bylo pozorováno snížení aktivity pankreatické lipázy v jícnu krys, což naznačuje snížení absorpce lipidů. Nabízí se potenciální využití houby Agaricus při podpoře zdravé tělesné hmotnosti.

Dávkování houby Agaricus

Vhodná dávka 500 mg třikrát denně.

Agaricus blazei Murrill prospívá zdraví

Žampion brazilský obsahuje řadu bioaktivních složek, z nichž řada působí jako biologické modifikátory reakcí, které aktivují imunitní systém, aby bránil tělo. Velmi významné přitom jsou polysacharidy houby Agaricus brasiliensis . Na těchto účincích nejspíš spolupracují i další látky této houby. Konkrétně betaglukany a jejich enzymaticky hydrolyzované oligosacharidy. Pro tyto pestré funkce se o houbu Agaricus zajímá stále více lidí. Zdá se, že existují jasné důkazy o obsažených cenných látkách jako jsou třeba právě betaglukany, které nejspíš přispívají ke zjištěným farmakologickým aktivitám. Důležité je ještě ale provést další klinické studie, aby se potvrdily skutečné klinické přínosy všech houbových výtažků a izolovaných sloučenin.

Houby Agaricus blazei se dají sehnat čerstvé, sušené, ale dá se také využít jejich extrakt v podobě doplňku stravy. Bývá to sypký prášek nebo také kapsle. Při výběru je důležité vybírat z kvalitních a certifikovaných produktů.