Zimomřivost – pocit chladu

Pokud někdo hůře zvládá chlad, říkáme o něm, že je zimomřivý. Přestože může zimomřivost souviset s některými chorobami, většinou se týká spíše subjektivního vnímání.

Příznaky

Každý člověk vnímá jinak okolní teplotu, také s ohledem na tělesnou konstituci. Někdo se dobře cítí v chladu, jiný potřebuje větší teplo. Zimomřivé jsou většinou ženy, souvisí to s množstvím jejich svalové tkáně. Internisté často dávají tuto špatnou toleranci chladu do souvislosti s funkcí štítné žlázy. Dalším důvodem může být nízký tlak, případně chudokrevnost. Zbystřit je třeba především tehdy, když zimomřivost doprovázejí další zdravotní problémy. Při poruchách štítné žlázy se k pocitům chladu přidává ještě únava nebo zpomalenost. Anemii doprovází kromě zimomřivosti navíc slabost, motání hlavy, bledost.

zimomřivost

S ohledem na tělesnou konstrukci mají při velmi nízké váze (podvýživě) tyto osoby také často pocit zimy. Zimomřivost je také průvodním jevem depresivních stavů. Ve většině případů se ale jedná spíše o nižší toleranci chladu.

Terapie

Odstranění zimomřivosti záleží především na příčině. Pokud se stav nezmění při změně stravování, pohybu a otužování, hledají se další příčiny. Je třeba zkontrolovat funkci štítné žlázy, případně brát předepsané léky, řešit chudokrevnost.

Prevence

Prevence tohoto zdravotního problému spočívá především ve zdravém životním stylu s kvalitní pestrou stravou, dostatkem pohybu a otužováním. Je vhodné najít fyzickou aktivitu, která by zlepšila prokrvení organismu. To je možné doplnit prohřívací stravou. Existují určité potraviny, které organismus ochlazují, jiné ho zase zahřívají. Proto je důležité, aby převládaly potraviny, které vytvářejí teplo. Příkladem je zázvor, česnek, skořice, patří sem třeba i broskve, třešně, ovčí nebo kozí sýr, káva, červené víno. Na prohřátí pomáhá také střídání studené a teplé sprchy. Zkusit je dobré také otužování, které sice tělo krátkodobě ochladí, ale protože rozproudí krev, způsobí prohřátí organismu. V tradiční čínské medicíně odvolává zimomřivost na problémy s ledvinami, proto je třeba tento orgán posílit, mohou pomoci i extraktů z blahodárných hub. Zimomřivost může stoupat i s ročním obdobím jako je podzim, zima, je tedy dobré posílit také psychickou stránku, abyste se lépe cítili. Vhodné je začínat den vypitím sklenice teplé vody. Zdroj https://www.stefajir.cz/?q=zimomrivosthttp://www.ordinace.cz/clanek/potize-se-stitnou-zlazou-mohou-byt-dusledkem-stresu-i-dovolene-v-egypte/

Produkty

Cordyceps ExtraktHE SHOU WU