Žaludek – podrážděný žaludek, akutní gastritida

Žaludek může člověka trápit v různých formách potíží a z rozdílných příčin. Někdy přesnou příčinu není úplně snadné stanovit. Řada potíží totiž může souviset s psychickým stavem. Mezi nejčastější problémy patří podrážděnýžaludek. Projevuje se pálením žáhy, bolestí v nadbříšku, nadýmáním a také ztrátou k chuti. Odborně se tomuto stavu říká akutní gastritida (akutní zánět žaludku). Akutní gastritida trvá maximálně tři dny, léčí se klidem a vhodnou dietou (mátový čaj, suchary, staré pečivo a podobně). Pár dnů poté se doporučuje konzumovat lehčí strava. Zanedbané potíže mohou přerůst do chronické gastritidy a vzniku vředů.

žaludek Příčina

Mezi hlavní příčiny podrážděného žaludku patří nezdravý životní styl. Ten zahrnuje špatná pravidla stravování, nevhodné potraviny, velké množství alkoholu, některé léky, ale také třeba příliš stresu. Právě špatná kombinace potravin nebo nadměrné jedení vyvolávají akutní potíže žaludku. Příčinou žaludečních potíží může být také censored nákaza Heliobacterem pylori – bakterií, která napadá sliznici žaludku. Některé gastritidy jsou nebezpečné také proto, že zvyšují nebezpečí vzniku censored onemocnění žaludku. Problémy se žaludkem mohou spočívat také v nesnášenlivosti některých potravin, případně se může jednat o alergie.

Terapie

Při podrážděném žaludku potíže brzy odezní, jestliže ale pacienta trápí dlouhodobější problémy se zažíváním, je vhodná návštěva lékaře. Terapie probíhá vždy podle příčiny. Imunitní systém je možno podpořit také extrakty z hub, které dokáží bojovat s censoredmi bakteriemi jako je Heliobacter pylori.

Prevence

Prevence především spočívá ve zdravé životosprávě. Pestré stravě, dodržování pravidel stravování. Abyste se vyhnuli potížím žaludku, které souvisejí se stresem, je důležitá psychická hygiena. Omezit stres, naučit se relaxovat, dostatečně spát. Důležitý je také pohyb, člověk by měl provádět fyzickou aktivitu, která na něj příznivě působí (procházky, jóga). Na stěny žaludku také negativně působí cigaretový kouř, nebo větší množství alkoholu, vhodné je omezit nadměrné pití černé kávy a černého čaje. Pokud zjistíme, že nás některá jídla dráždí (příliš kořeněná, ale také tučná nebo smažená), je třeba tyto potraviny omezit. Zdroj https://www.stefajir.cz/?q=zanet-zaludkuhttps://www.wikiskripta.eu/w/%C5%BDaludek