Varixy – křečové žíly

Varixy neboli křečové žíly sice mohou vypadat jen jako kosmetický problém, ale toto rozšíření povrchových žil dolních končetin může představovat i vážnější onemocnění. Toto nejčastější onemocnění žil patří mezi civilizačníchoroby. Příčinou vzniku jsou nejen genetické předpoklady, ale také třeba těhotenství a ženské hormony. Z toho vyplývá, že varixy trápí většinou ženy. Nemalý vliv má také obezita a dlouhodobé stání nebo sedavý způsob života.

varixy

Postiženy jsou především žíly dolních končetin. Příčinou varixů jsou oslabené žilní stěny, když chlopeň chybí nebo je nedomykavá, dochází k hromadění krve v žilách. Vyšší tlak na žilní stěnu žíly poškozuje. Ty jsou nuceny se rozšiřovat a vystupovat nad povrch kůře, navíc hůře plní svoji funkci. Z kosmetického problému se ale zanedbáním křečových žil může způsobit třeba bércový vřed nebo žilní trombóza.Křečové žíly vznikají postupně. Objevují se takzvané metličky. Mění se vzhled žil a zhoršuje se jejich stav. Ten doprovázejí další typické příznaky jako je únava, brnění, pocit těžkých nohou a bolest. Je zapotřebí dávat pozor na poranění nohou a dobře je léčit.

Diagnostika

Stav žilních varixů se zjišťuje nejen vizuálně a pohmatem, ale také pomocí ultrazvuku. Podle potřeby jsou předepisovány léky na podporu zpevnění žilních stěn. V některých případech musí dokonce dojít k chirurgickému odstranění žil.

Prevence

Mezi preventivní opatření patří dostatek pohybu a udržování optimální hmotnosti. Pokud je to možné, důležité je omezit dlouhodobé stání a sezení. Vhodné jsou cviky na nohy, případně sedět se zvednutýma nohama. Naopak není vhodné sedět s nohama přes sebe. Při problémech se také doporučují speciální stahující punčocháče. Na podporu krevního oběhu se také doporučuje sprchování nohou střídavě ledovou a teplejší vodou. Z přírodních látek se doporučuje nejen třeba ženšen, ale také některé druhy hub, samozřejmě se současnou pohybovou aktivitou. Obecně je dobré vybírat potraviny obsahující flavonoidy a dostatek vlákniny. Důležité je se vyvarovat rafinovaných cukrů a průmyslově upravovaných potravin. Měl by se také dodržovat dostatečný pitný režim. Na nohy s křečovými žilami je vhodnější volné oblečení, pomáhají i studené obklady a škodí horké koupele. Zdroj https://www.stefajir.cz/?q=krecove-zily-varixyhttps://www.wikiskripta.eu/w/Prim%C3%A1rn%C3%AD_a_sekund%C3%A1rn%C3%AD_%C5%BEiln%C3%AD_m%C4%9Bstky

Poradit se před nákupem Průvodce výběrem